فوق تخصص مراقبت های ویژه هشدار داد؛ عوارض مصرف خودسرانه دگزامتازون


فوق تخصص مراقبت های ویژه، با اعلان اینکه بااینکه نتایج مطالعات حکایت از تاثیر دگزامتازون بر درمان بیماران حاد کرونایی دارد، نسبت به مصرف خودسرانه این دارو آگهی داد.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، سیدمحمدرضا هاشمیان، درباره اثربخشی مصرف داروهای ضد التهاب و خصوصاً دگزامتازون ها در مبتلایان به کووید ۱۹، اظهار داشت: به طورکلی برای بیمارانی که در بخش های مراقبت های ویژه بستری و تحت درمان قرار می گیرند سه آیتم استفاده از داروهای ضد ویروس و ضد التهاب، ویتامین ها و اکسیژن درمانی بi صورت بسیار پیشرفته در دستور کار است.
وی اضافه کرد: مطالعاتی که درباره اثربخشی دگزامتازون ها انجام شده بیان کننده این مهمست که استفاده از این داروها وضعیت بیماران بستری گرفتار سندرم حاد تنفسی در بخش های مراقبت های ویژه را بهبود ببخشیده و به میزان قابل توجهی می تواند از وخامت حال بیماران بکاهد.
این فوق تخصص مراقبت های ویژه اشاره کرد: دگزامتازون در درمان بیماران سرپایی کرونایی و افرادی که درمنزل درمان می شوند، بی تاثیر بوده و حتی می تواند عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد. وی ادامه داد: بطور کلی این دارو تنها برای بیماران بستری و دارای شرایط حاد کرونایی در بخش های مراقبت های ویژه تجویز می شود.
هاشمیان درباره ارائه آخرین مطالعاتی که در کشور انگستان درباره درمان بیماری سندرم حاد تنفسی صورت گرفته توضیح داد: آخرین نتایج این تحقیقات بیانگراین مهمست که دگزامتازون علاوه بر دسترسی سهل و قیمت پایین اثر بخشی لازم را در مبتلا یان به بیماری های حاد تنفسی دارد.
وی با اشاره به اینکه طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی دگزامتازون در بیماران مبتلا به کرونا تعداد مرگ و میر را کاهش داده است، اضافه کرد: این نتایج به این معنا نیست که با مردم با شنیدن این اخبار نسبت به خریداری دارو و مصرف خودسرانه آن اقدام نمایند چونکه عملی نادرست است و می تواند عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد.
هاشمیان تصریح کرد: هیچ گاه اثر بخشی داروها فقط بحث علمی است و به هیچ عنوان نیز به این معنا نیست که مردم عادی این داروها را خود سرانه تهیه کنند چونکه این موارد باید در راه های درمانی و بیمارستانی طی شود و حتی در بیمارستانها نیز استفاده از این دارو ها طبقه بندی شده اند.
این فوق تخصص مراقبت های ویژه، اضافه کرد: هر دارویی عوارض خاص خودرا دارد و دگزا متازون هم از این قاعده مستثنی نیستند این داروها می توانند مشکلات گوارشی، تورم، مشکلات قلبی و یا دردهای قفسه سینه را ایجاد کنند.
به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری سندرم حاد تنفسی در بدترین شرایط می تواند ۴۵ درصد و در بهترین شرایط حدود ۳۰ درصد مرگ و میر را به دنبال داشته باشد.
هاشمیان با اعلان اینکه بیماری سندرم حاد تنفسی درمان قطعی ندارد، توضیح داد: مطالعات فراوانی برای کاهش نرخ مرگ و میر و عوارض ناشی از این بیماری در دنیا در حال انجام می باشد به شکلی که این بیماری توسط پژوهشگران به دو سطح یک و دو تقسیم شده است.
این فوق تخصص مراقبت های ویژه، از اجرای دستورالعمل های تشخیصی و درمانی همگام با آخرین تحقیقات به روز دنیا در بیمارستان مسیح دانشوری آگاهی داد و اشاره کرد: بیمارانی که گرفتار سندرم حاد تنفسی در مراحل پیشرفته تر هستند با پیشرفته ترین پروتکل های جهانی و آخرین مطالعات، درمان می شوند.
هاشمیان، درباره روش های درمان سندرم حاد تنفسی نیز توضیح داد: تهویه مکانیکی و دستگاه و اکسیژن درمانی همچون روش های کمک درمانی در این بیماران است.