درمان نویدبخش جدیدی برای هیپرتروفی قلبی

طب اصیل: خراسان رضوی دانشمندان مکانیسم جدید مهمی را شناسایی کرده اند که موجب ضخیم شدن عضله قلب می شود و بطور قابل توجهی خطر مبتلاشدن به ریتم نامنظم قلب و نارسایی قلبی را بیشتر می کند.

به نقل از یورکالرت، این کشف موسسه تحقیقات قلبی ویکتور چانگ استرالیا می تواند از راه درمانی جدید برای اختلال قلبی موسوم به هیپرتروفی قلبی خبر دهد.

پروفسور بوریس مارتیناک، محقق اصلی این تحقیق، اظهار داشت: هیپرتروفی قلبی یک عامل خطر کلیدی برای مرگ زودرس قلبی و یکی از دلیلهای اصلی نارسایی قلبی است. ما بالاخره توانستیم یکی از دلیلهای اصلی ضخیم شدن دیواره عضله قلب را مشخص و مولکول ها و مسیرهایی که موجب انجام این پروسه می شوند را شناسایی نماییم.

هیپرتروفی قلبی که از هر ۵۰۰ نفر یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، به سبب خیلی از بیماریهای رایج همچون فشار خون بالای غیرطبیعی و تنگ شدن یکی از دریچه های قلب(تنگی مجرای آئورت) ایجاد می شود. این عارضه ناظر به وضعیتی است که موجب ضخیم شدن دیواره محفظه پمپاژ اصلی(بطن چپ) می شود و با گذشت زمان این ضخیم شدن می تواند موجب ریتم غیرطبیعی قلب و منجر به نارسایی قلبی شود. هنگامی که نارسایی قلبی ایجاد می شود، احتمال زنده ماندن تا پنج سال کمتر از ۵۰ درصد است.

محققان مولکول هایی که مسئول این وضعیت در سلول های عضلانی قلب است را شناسایی و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر در مدل آزمایش روی موش ها کشف کردند. آنان کشف کردند مولکولی به نام Piezo۱ یک پروسه علامت دهی را با یک مولکول مشترک دیگر در سلول های ماهیچه قلب شروع می کند.

این کشف راه را برای تولید پپتیدی هموار می کند که از ارتباط این مولکول ها با یکدیگر جلوگیری می کند. این مساله می تواند در وهله اول از ضخیم شدن عضله قلب جلوگیری یا از ضخیم شدن بیشتر آن در کسانی که از قبل لطمه دیده اند، پیشگیری کند.

در حال حاضر گزینه های درمانی کمی برای هیپرتروفی شدید وجود دارد. رویکرد های سنتی شامل پایین آوردن فشار خون بیماران یا جایگزینی دریچه تنگ آئورت است که هیچکدام نمی تواند لطمه ناشی از هیپرتروفی را جبران کند.

دکتر جین یو، محقق همکار این تحقیق، عنوان کرد: امیدواریم در طولانی مدت بمحض مشاهده شواهدی از ضخیم شدن عضله قلب در بیمار به وی درمانی داده شود که شاید یک پپتید کوچک بتواند از پیشرفت این روند در قلب وی پیشگیری کند. حتی بطور بالقوه می توان این درمان را برای مداوای افراد مبتلا به فشار خون شدید به کار برد تا در وهله اول از مبتلاشدن به هیپرتروفی قلبی جلوگیری شود.

این درمان پیشگیرانه می تواند در کاهش تعداد افراد مبتلا به بیماریهای قلبی در استرالیا تاثیر به سزایی داشته و زندگی بسیاری را در آینده نجات دهد.

این گروه تحقیقاتی همین طور درحال بررسی این مساله است که چگونه این یافته می تواند به بهبودی قربانیان حمله قلبی نیز کمک نماید.

پروفسور مارتیناک می گوید: هنگامی که کسی گرفتار حمله قلبی می شود، خیلی از سلول های ماهیچه ای وی می میرند و قلب توانایی پمپاژ موثر خودرا از دست می دهد؛ بدین سبب با ضخیم شدن دیواره عضلانی خود این نقص را جبران می کند.

درمانی که این پروسه را متوقف می کند، می تواند برای کسانی که گرفتار حمله قلبی شده اند، دگرگون کننده باشد و از مرگ و میر در طولانی مدت بعد از حمله قلبی پیشگیری کند.

وی اظهار داشت: در صورتیکه این روزهای اولیه تحقیقات ماست، درمان های مشابهی وجود دارد که در قربانیان سکته امیدوارکننده است. بدین سبب ما به شدت در مورد ظرفیت های کشف خود هیجان زده هستیم.

یافته های این تحقیق در مجله Nature Cardiovascular Research انتشار یافته است.

منبع: