از رشد بیش از پیش کم شنوایی تا علل پیرگوشی های سریع

طب اصیل: شنوایی مناسب و برقراری ارتباط موثر در تمام مراحل زندگی افراد از اهمیت بالایی برخوردارست و این در حالی است که آلودگی های صوتی، استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها، بروز عفونت ها و استفاده بی رویه از تجهیزاتی که سر و صدا ایجاد می کنند از فاکتورهای مهم ایجاد ناشنوایی و کم شنوایی در دنیای امروز به شمار می روند…
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، هشتم مهر هر سال برابر با سی ام سپتامبر به عنوان روز جهانی ناشنوایان نام گذاری شده است و بی شک ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، اهمیت زبان اشاره و همین طور آگاهی دولت مردان و عموم مردم از مشکلات این افراد، از اهداف نام گذاری این روز است.
ناشنوایی به دسته ای از اختلالات گفته می شود که فرد به درجه ای از کم شنوایی رسیده است که نمی تواند از سمعک و سایر وسایل کمک شنوایی مانند کاشت حلزون و… استفاده نماید. فرد ناشنوا از دیگر روش هایی مانند لب خوانی، زبان اشاره و… برای برقراری ارتباط و آموزش استفاده می نماید. این در حالیست که فرد کم شنوا درجه ای از اختلال را دارد که می تواند از وسایل کمک شنوایی مانند انواع سمعک و کاشت حلزون استفاده نماید.
افزایش آمار کم شنوایی و ناشنوایی در جهان هم اکنون برمبنای آمارهای سازمان بهداشت جهانی ۴۶۶ میلیون نفر در جهان گرفتار کم شنوایی معلولیت زا ( کم شنوایی که فرد را ناتوان می کند) هستند. از نظر بار کلی بیماری این اختلال ۶.۸ درصد بار بیماریها را شامل می شود و برمبنای آخرین برآوردهای انتشار یافته توسط سازمان جهانی بهداشت، قریب به ۹۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان تا سال ۲۰۵۰ از کم شنوایی ناتوان کننده رنج خواهند برد.
کم شنوایی؛ سومین عامل ناتوانی یک شاخص مهم جهانی به نام YLD ( سالهای سپری شده با ناتوانی یک فرد) وجود دارد که بُعد اقتصادی، جسمی و روحی کم شنوایی را بررسی می کند. در رده بندی این شاخص، کم شنوایی سومین عامل ناتوانی است. آمارهای رسمی انتشار یافته توسط این سازمان حکایت از رشد بیش از پیش کم شنوایی ناتوان کننده طی سالهای قبل به خصوص در پنج سال اخیر دارد و از سال ۲۰۱۰ تا حالا نیز طبق گزارش های جهانی رتبه این بیماری از ۱۳ به رتبه سوم رسیده است که این نشان دهنده رشد بیش از پیش این بیماری در کشورها است. این درحالیست که بیش از ۵۰ درصد از انواع کم شنوایی و ناشنوایی بزرگسالان و ۶۰ درصد از انواع کم شنوایی و ناشنوایی کودکان با اجرای برنامه های پیشگیری و مراقبتی در سیستم سلامت قابل پیشگیری اولیه هستند. همین طور دو سوم افرادی که گرفتار کم شنوایی هستند، در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند.
وضعیت شیوع کم شنوایی و ناشنوایی در ایران در کشور ما نیز نوزادانی که به کم شنوایی ناتوان کننده مبتلا می شوند حدود ۲.۷ نفر در هر ۱۰۰۰ تولد است. اما در بعضی از استانها این عدد تا حدود ۶ نفر در هر ۱۰۰۰ تولد نیز پیش رفته است. بنابر اعلام دکتر سعید محمودیان – رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت، استانهای کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، فارس، سیستان و بلوچستان و… شیوع بالاتر ناشنوایی و کم شنوایی را دارند و یکی از علل افزایش آمار کم شنوایی و ناشنوایی، ازدواج های فامیلی است.
زیر یک ماهگی؛ بهترین زمان غربالگری شنوایی متخصصان تاکید دارند که این متولدان جدید باید هرچه سریعتر شناسایی شوند تا از مراقبت های تشخیصی و درمانی بموقع بهره گیرند. بهترین زمان غربالگری و شناسایی، زیر یک ماهگی است و والدین باید نسبت به این مساله حساس باشند. بنابر تاکید رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت، هم اکنون در ایران غرباگری های شنوایی نوزادان برای همه نوزادان به انجام می رسد تا در سن زیر سه ماهگی تشخیص قطعی کم شنوایی یا ناشنوایی صورت گیرد که بتوانیم پیش از شش ماهگی اقدامات درمانی را شروع نماییم.
هدفون و پیرگوشی های زودهنگام اما فارغ از عوامل موثر در ناشنوایی بدو تولد، یکی از عوامل خطری که جوانان و نوجوانان را هدف قرار داده، استفاده بی رویه از اصوات پر خطری است که به آنها توجهی نمی گردد. به ویژه در کودکان و نوجوانان که از هندزفری یا هدفون استفاده می نمایند و اصوات مختلف را در سطوح بالا ساعت ها گوش می دهند. این مساله ممکنست برایشان تبعات داشته باشد. باید به فرزندان آموزش دهیم تا به گونه ای از هدفون بهره گیرند که صدا آنقدر بالا نباشد که موجب نشنیدن صداهای اطراف شود.
استفاده از هندزفری یا هدفون با صدای بلند همین طور می تواند منجر به پیرگوشی سریع و درجاتی از ناتوانی شنوایی برای این افراد شود که قابل جبران نیست. در نتیجه والدین باید مراقب باشند که اولا استفاده از هندزفری ها نباید بیش از ۱۵ دقیقه باشد و در ثانی صدا هم نباید بالاتر از ۵۰ یا ۶۰ درصد ولوم باشد. از طرفی به دفعات هم باید استراحت صوتی داده شود تا لطمه ها دراین زمینه کم شود.
این در حالیست که با اقدامات پیشگیرانه مناسب مانند محافظت شنوایی در مقابل اصوات بلند، اجرای اقدامات مراقبتی از سلامت گوش و شنوایی و ایمن سازی افراد در مقابل بیماریهای عفونی می توان از مبتلاشدن به کم شنوایی و بیماریهای گوشی مربوط به آن، جلوگیری کرد.
بیش از ۱۵ هزار عمل کاشت حلزون در ایران بنابر اعلام وزارت بهداشت، یکی از تجهیزات کمک شنوایی، کاشت حلزون است که بوسیله عمل جراحی برای افرادی که کم شنوایی شدید یا عمیق دارند، استفاده می شود. در ایران تا حالا بیش از ۱۵هزار عمل جراحی دراین زمینه انجام شده است و بیش از ۱۴ مرکز کاشت حلزون در کشور فعال می باشند که به مردم خدمت رسانی می کنند تا سالانه حدود ۱۰۰۰ عمل کاشت حلزون صورت گیرد.
چگونه می توان از مشکلات شنوایی جلوگیری کرد؟ _ هیچ گاه با صدای بلند موسیقی گوش ندهیم.
_ در سطح ایمن بشنویم.
_ سالم بشنویم.
_ گوش کردن موسیقی باصدای بلند با هدست، هدفون و هندزفری و یا استفاده طولانی مدت از آنها سبب لطمه برگشت ناپذیر به شنوایی می شود.
_ وقتی شنوایی لطمه ببیند هیچ گاه قابل جبران نخواهد بود.
_ لطمه شنوایی ناشی از صدای بلند غیرقابل برگشت است.
_ هیچ گاه برای تمیز کردن مجرای شنوایی از گوش پاک کن و یا دیگر اجسام خارجی استفاده نکنیم.
_ در آب هایی که مشکوک به آلودگی است شنا نکنیم.
_ در صورت احساس درد در گوش از درمان هایی نظیر ریختن روغن یا مایعات غیراستریل و یا دمیدن دود (سیگار و… ) در گوش خودداری نماییم.
_ افراد کم شنوا می توانند از خدمات حمایتی مانند سمعک، کاشت حلزون، روش های توانبخشی، زبان اشاره و… بهره ببرند.
_ بوسیله ارزیابی و غربالگری بموقع شنوایی در دوره نوزادی و سنین ۳ تا ۵ سالگی از شنوایی کودکان خود مراقبت نماییم.
_ زمان طلایی برای انجام تست غربالگری به هنگام، تا یک ماه بعد از تولد، تست تشخیصی بهنگام تا ۳ ماهگی و انجام مداخله درمانی تا ۶ ماهگی است.
_ اگر نوزادتان در زمان ترخیص از بیمارستان از نظر کم شنوایی غربالگری نشده است، برای ارزیابی وضعیت شنوایی فرزندتان، حداکثر تا ۳۰ روز بعد از تولد به نزدیکترین پایگاه بهداشتی یا مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنید.
_ توجه داشته باشیم که افراد ناشنوا قادر به لب خوانی و دریافت پیام، در هنگام استفاده شما از ماسک صورت نیستند.

منبع: