در گفت وگو با طب اصیل اعلام شد گلایه پرستاران از اجرا نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات

طب اصیل: به گزارش طب اصیل، معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری با اشاره به این که پرستاران هنوز ریالی بابت تعرفه گذاری خدمات پرستاری دریافت نکرده اند، اظهار داشت: این مساله سبب گلایه مندی پرستاران می شود و این درحالی است که پرستاران ما حتی بیش از ظرفیت خود کار می کنند که این مساله سبب فرسودگی آنها می شود.
حمیدرضا عزیزی در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین اخبار پیرامون اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، اظهار داشت: با وجود این که مسئولین وزارتی همچون وزیر محترم بهداشت در شهریور ماه قول داده بودند که پرداختی برمبنای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را تا آخر همان ماه به حساب پرستاران واریز کنند، اما تا این لحظه هنوز ریالی بابت تعرفه گذاری خدمات به پرستاران پرداخت نشده است و ما شدیدا از این مساله گله مند هستیم؛ این امر باید در وزارت بهداشت و بدنه دولت رفع گردد.
وی ادامه داد: مقرر شده بود بودجه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به مجموعه وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت داده شود که برمبنای پیگیری های ما مشخص شد با وجود گذشت هشت ماه از سال ۱۴۰۱ سازمان برنامه و بودجه هنوز مبلغی پرداخت نکرده است. همکاران ما در سطوح کلان شورای عالی نظام پرستاری و… شدیدا از این مساله گلایه دارند. همه ما به وضعیت اقتصادی و معیشتی کشور آگاه هستیم و معتقدیم سازمان برنامه و بودجه در حوزه پرداختی های قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به پرستاران کم لطفی کرده اند.
معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری با انتقاد از برخی کم توجهی ها در سازمان برنامه و بودجه نسبت به اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، برغم گذشت دو سال از دستور مقام معظم رهبری، اظهار امیدواری کرد با وجود برخی مقاومت ها در بدنه وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی، تا پیش از روز پرستار سال جاری که حدود یک ماه تا آن زمان باقی مانده، اتفاقات خوبی دراین زمینه رخ دهد.
او اشاره کرد: بنظر می رسد تعدادی از مسئولین اراده ای به اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری ندارند و با وجود این که در دو سال و نیم گذشته شدیدترین فشارها بر جامعه پرستای وارد شد و همکاران ما با قدرت در عالم گیری کووید۱۹ به مردم خدمت کردند، اما باز این بی مهری صورت گرفت. از طرفی در ناآرامی های اخیر نیز بار اورژانس ها و بیمارستان ها سنگین تر شده و همکاران ما باز هم با تمام توان خدمت دادند، اما متاسفانه این قانون مترقی اجرائی نشده است که به نظر ما این امر کم لطفی است.
عزیزی درباره ی وضعیت پرداخت مطالبات پرستاران، اشاره کرد: تعدادی از دانشگاه ها نزدیک یک سال تاخیر در پرداخت کارانه ها دارند. میانگین عدم پرداخت مطالبات دانشگاه های علوم پزشکی به همکاران ما (عمدتا کارانه) حدود هشت ماه است؛ هر چند که شاید در نقطه ای میزان عدم پرداخت مطالبات کمتر از این باشد اما آنها هم با روش سنتی احتساب کارانه از جزء حرفه ای پرداخت هایی داشته اند. این درحالی است که پرستاران ما در وضعیتی کار می کنند که نسبت پرستار به تخت در کشور در مقایسه با جهان بسیار پایین است و بتازگی در جلساتی که با مدیران پرستاری شهر تهران داشتیم، مشخص شد حتی در تهران هم نسبت «یک پرستار به ازای یک تخت» را نداریم و این در حالی است که استاندارد ما ۲.۵ پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی است و این نشان میدهد که پرستاران ما حتی بیش از ظرفیت خود کار می کنند. این مساله سبب فرسودگی پرستاران می شود و این مردم هستند که بدنبال آن نمی توانند خدمت مناسب دریافت نمایند.
وی درباب وضعیت مهاجرت پرستاران، اظهار داشت: آمار مهاجرت تقریباً مشابه سال قبل و حدود ۲۰۰۰ نفر سالانه و به طور متوسط ۲۰۰ پرستار در هر ماه است. قسمتی از مهاجرت به سبب انگیزه خدمتی است که همکاران توقع دارند به نسبت خدمات بهادار و وزینی که بواسطه کسب دانش و مهارت ارائه می دهند به همان نسبت مورد لطف قرار گیرند؛ اما متاسفانه دراین زمینه ضعف داریم و همکاران ما گله مند هستند.

منبع: