تاثیر مخرب فقر خواب بر اقتصاد کشورها

طب اصیل: مطالعات جدید محققان نشان داده است که بی توجهی به خواب کافی علاوه بر تاثیر منفی بر سلامت، عوارض جبران ناپذیری بر اقتصاد یک کشور تحمیل می کند.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا به نقل از تایم، بر مبنای مطالعات انجام شده میانگین ساعت خواب هر انسان در طول شبانه روز در مقایسه با قرن گذشته کاهش چشمگیری داشته است. نتایج مطالعات اخیر نشان داده است که در بازه زمانی سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۶ تعداد کسانی که در طول شبانه روز کمتر از ۶ ساعت خوابیده اند حداقل ۲۲ درصد افزایش داشته است. محققان با بررسی وضعیت خواب در ۱۲ کشور دریافتند که با هر یک ساعت اضافه کاری، زمان خواب به مدت ۱۰ دقیقه کاسته می شود.

به عقیده کارشناسان، بی توجهی به خواب کارکنان نه تنها برای سلامت عمومی جامعه مضر است بلکه تاثیر منفی آن را بر اقتصاد می گذارد و تولید محصولات کشور را می کاهد. کمبود یا فقر در خواب تاثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن می گذارد و احتمال بیمار شدن فرد را به دنبال عوامل بیماری زا بالا می برد.

اگر میانگین ساعت خواب در افراد به کمتر از هفت ساعت کاهش پیدا کند، احتمال مبتلا شدن به سرماخوردگی مزمن هم تا سه برابر افزایش خواهد یافت. خواب ناکافی از نظر روانی هم بر فرد اثر می گذارد و سبب تاثیر منفی بر روحیه، قضاوت، تصمیم گیری و تمرکز می گردد و در نهایت نرخ خطا و حوادث شغلی را بالا می برد.