در نشست بررسی روند درمان دختران شین آبادی اعلام شد تامین منابع مالی درمان توسط وزارت بهداشت

به گزارش طب اصیل رئیس اداره بودجه معاونت درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: منابع اعتباری مورد نیاز درمان دانش آموزان شین آبادی تامین شده و اگر باز هم نیاز باشد وزارت بهداشت برای تامین آن تمام قد آماده است.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، رضایی در نشست خبری بررسی روند درمان دانش آموزان شین آبادی که بامداد امروز در بیمارستان حضرت فاطمه (س) تهران برگزار شد، اظهار داشت: درمان این دانش آموزان به اساتید خوب و منابع مالی نیاز داشت که با وجود مشکلات تامین شد. سالیانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار مورد سوختگی منجر به بستری در کشور رخ می دهد. بر همین مبنا عدالت در سلامت حکم می کند که ما به همه این بیماران به یک چشم و به صورت ویژه نگاه نماییم. اما به علت اینکه این دانش آموزان در کلاس درس و همینطور تحت شرایط ویژه ای دچار سوختگی شدند، مجرب ترین تیم جراحی اقدامات لازم را برای آنها انجام داد.
نیازی به اعزام دختران شین آبادی به خارج از کشور نیست
وی با اشاره به سیاه نمایی های رسانه های بیگانه، اضافه کرد: رسانه های بیگانه ۴۰ سال است که کار سیاهنمایی ضد جمهوری اسلامی را انجام می دهند. بهترین اساتید جراحی ترمیمی در ایران حضور دارند و بنابراین نیازی به اعزام دانش آموزان به خارج از کشور نیست. منابع اعتباری مورد نیاز هم تامین و اعلام می نماییم که اگر باز هم به منابع مالی نیاز داشتند وزارت بهداشت تمام قد آماده است.

رئیس اداره بودجه معاونت درمان وزارت بهداشت همینطور افزود: یکی از بهترین بیمارستان های سوختگی در اتوبان همت در حال ساخت است. مبحث سوختگی ملی است و آموزش و پرورش باید آن را در کتب درسی، وزارت صنعت در واردات وسایل گرمایشی و شهرداری در ساختمان ها و… به آن توجه نمایند.

رضایی در ادامه با اشاره به همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای تامین منبع مالی درمان دانش آموزان شین آبادی خاطرنشان کرد: این سازمان در سال اول یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص داد. پس از آن هم کمک ویژه ای در ردیف سوختگی برای ادامه درمان انجام داد. اخیرا هم حدود دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای درمان و تامین برخی از پروتزها تخصیص داده شده است. قولی که این سازمان برای تامین منابع مالی داد، انجام شده است.
طراحی برنامه درمان این دانش آموزان توسط اساتید مجرب
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، در ادامه این نشست طیب قدیمی – قائم مقام معاون درمان وزارت بهداشت اظهار نمود: ما سالانه بیش از ۲۶ هزار سوختگی منجر به بستری در کشور داریم که بسته به نیازشان در مراکز ویژه عمومی درمان می شوند. مصدومان شین آباد در اسفند سال ۹۶ و در کنگره سوختگی توسط تمام پزشکان مدعو به این کنگره معاینه و نقشه درمان برای ۱۲ نفرشان گرفته شد. در جلسه دیگری این دانش آموزان مجددا معاینه و درمان عملکردی و زیبایی آنها تایید شد.

وی اضافه کرد: این دانش آموزان دوباره معاینه کامل و برنامه درمان آنها با مشورت اساتید طراحی شد. این برنامه در خارج از کشور بررسی و در نهایت طرحی کامل تدوین شد، اما در زمان کوتاه قابل انجام نیست.

قدیمی تصریح کرد: استفاده از تیشو یکی از روش های علمی و درست برای ترمیم سوختگی است و در کتاب های مرجع سوختگی ۲۰۱۸ هم به آن اشاره شده است. بحث های پروپاگاندایی گاهی بیشتر از اینکه به این دانش آموزان کمک نماید، آنها را دچار اغتشاش در تصمیم گیری می کند. وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی ایران منابع مالی را به میزان مورد نیاز و بر مبنای تصمیم اساسی، تامین خواهند کرد.
آغاز تامین دستگاه لیزر و پروتزهای مورد نیاز دختران شین آبادی
قائم مقام معاون درمان وزارت بهداشت افزود: ما با دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در زمینه انجام حمایت های روانی برای این دانش آموزان مکاتبه و صحبت کرده ایم که آنها از تیم روانشناسی خود برای انجام مشاوره به این دانش آموزان استفاده کنند. تامین دستگاه لیزر و پروتزهای مورد نیاز آنها شروع شده اما خرید آنها نیاز به زمان دارد.
انجام ۱۸۵ جراحی برای شین ابادی ها تا کنون
قدیمی اظهار داشت: تا کنون ۱۸۵ جراحی ترمیمی و ۸۴ جلسه لیزر برای این دانش آموزان انجام شده است. همینطور به صورت میانگین هر کدام از این دانش آموزان بیش از ۱۰۰ نوبت ویزیت شده اند.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، در ادامه این نشست دکتر فرهاد حافظی – عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه سوختگی مربوط به جهان سوم است و تجربه کاری ما قابل مقایسه با هیچ کشوری نیست، اظهار داشت: اینکه مردم و رسانه ها انتظار دارند تمام اثرات سوختگی از بین برود، هنوز در قدرت بشر نیست. یک یا دو جراحی سوختگی برای بیماران امکان ندارد. ما بیمارانی داریم که ۱۸ سال است جراحی می شوند، حتی اگر این دانش آموزان را به خارج از کشور هم اعزام نماییم سال ها باید در رفت و آمد باشند.

وی افزود: خیلی از مقالات مربوط به روش های جدید ترمیم سوختگی توسط اساتید بیمارستان های مطهری و حضرت فاطمه (س) چاپ شده است. بنابراین بعید می دانم در جای دیگری معجزه ای برای این بیماران اتفاق بیفتد.