نکاتی درباره شیردهی مادران مبتلا به پسوریازیس

طب اصیل: کارشناسان سلامت همواره بر لزوم تغذیه نوزاد با شیر مادر تاکید دارند اما در مادران مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس به دقت بیشتری نیاز است.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، به قول کارشناسان، رویکرد صحیح می تواند به مادر مبتلا به بیماری پسوریازیس کمک نماید تا علائم بیماری را بهبود دهد و نوزاد خویش را با شیر خودش تغذیه کند.
سازمان بهداشت جهانی به مادران سفارش می کند نوزادان را تا شش ماهگی تنها با شیر خود تغذیه کنند. سپس به تدریج در کنار تغذیه با شیر، کودک را با طعم های غذایی دیگر هم آشنا کنند.
سایت “مدیکال نیوز تودی” در این مطالب به ارتباط بین پسوریازیس و تغذیه با شیر مادر و بهترین روش درمانی برای مادر و نوزاد در این خصوص اشاره نموده است.
پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که بیشتر پوست و مفاصل را درگیر می کند. این عارضه باعث قرمزی، ورم، خارش و احساس سوزش می گردد. هرچند، درصورتیکه پوست ناحیه سینه مادر به این عارضه دچار شود، تغذیه نوزاد با شیر مشکل ساز خواهد بود. راهکارهای بسیاری برای تسکین درد و دیگر علائمی که سلامت نوزاد را به خطر می اندازد وجود دارد.
مصرف بعضی از داروهای پسوریازیس در حین تغذیه نوزاد با شیر بی خطر هستند اما تعدادی از آن ها سلامت نوزاد را به خطر می اندازند. طبق اعلام انجمن ملی پسوریازیس، تابحال تحقیقات کافی در ارتباط با تاثیر داروهای این عارضه پوستی بر تغذیه با شیر مادر انجام نگرفته است.
هرچند، کارشناسان ابتدا درمان های موضعی را نخستین روش درمانی برای مادران شیرده مبتلا به پسوریازیس سفارش می کنند. درصورتیکه مرطوب کننده های موضعی تاثیرگذاری لازم را نداشت بیمار می تواند از استروئیدهای موضعی با دوز پایین در محل صدمه دیده استفاده نماید. همینطور مصرف استروئیدهای خوراکی هم در دوران شیردهی بی خطر است.
علاوه بر این گزینه های درمانی، پزشکان همینطور برخی انواع نور درمانی مانند UVB تراپی را که برای مادران شیرده بی خطر است سفارش می کنند. با این وجود انواعی از نوردرمانی هم هستند که به علت نوع دارویی که باید مصرف شود و تاثیر آن روی نوزاد، سفارش نمی گردد.
پرشکان همینطور تاکید دارند که تغذیه نوزاد با شیر مادر باعث ظاهر شدن علائم بیماری پسوریازیس، عود کردن یا تشدید آن نمی گردد.
همینطور بعضی از زنان در دوران حاملگی و شیردهی با بهبود علائم پسوریازیس روبرو می شوند. اما از طرفی هم در بعضی از زنان حاملگی علائم پسوریازیس را تشدید کرده و تا دوره شیردهی هم ادامه پیدا می کند.
کنترل علائم پسوریازیس در دوران شیردهی دشوار می باشد اما بکارگیریِ برخی نکات در این خصوص می تواند کمک کننده باشد. بعضی از این راهکارها عبارتند از:
– کاهش میزان استرس با مدیتیشن و یوگا
– انجام حرکات ورزشی سبک
– مرطوب نگه داشتن پوست
– استفاده از کیسه یخ در محل صدمه دیده