عامل اصلی مبتلا شدن به سرطان پستان چیست؟

طب اصیل: کارشناس آموزش بهداشت با اشاره به اینکه در هفته ملی سلامت زنان و پویش ملی پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان پستان قرار داریم، اظهار نمود: سابقه خانوادگی و افرادی که بستگان درجه یک مانند خواهر یا مادر مبتلا به سرطان پستان باشند بیشتر در معرض خطر قرار دارند.
نجمه نیک نژاد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه متاسفانه یکی از شایع ترین سرطان در ایران و دنیا سرطان پستان است، اظهار نمود: پیشگیری از این بیماری با اطلاع رسانی و ترغیب خانم ها به خودآزمایی اهمیت ویژه ای دارد.
کارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نور با اشاره به اینکه برداشتن گام های اول در زمان بروز سرطان تا ۴۰ درصد از مبتلا شدن به این بیماری را قابل پیشگیری می کند، اظهار داشت: با کنترل عوامل خطر می توان گام پیشگیرانه داشت تا از بروز سرطان در حد بالا که نتوان با درمان هم کنترل کرد، محافظت گردد.
وی، عامل اصلی را در سرطان پستان ناشناخته دانست و اضافه کرد: با رعایت برخی از نکات و عوامل خطر می توان بروز این نوع سرطان ها را کاهش داد.
این کارشناس پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان و دهانه رحم در خانم های میانسال را از مهم ترین گام های سازمان علوم پزشکی دانست و تصریح کرد: خانم های ۳۰ تا ۶۹ سال که در سنین باروری قرار دارند باید غربالگری شوند و همین طور خانم های زیر ۳۰ سال مرتب مورد معاینات قرار گیرند تا درصورت وجود علایم و سابقه خانوادگی هرچه سریع تر به درمان آن ها اقدام گردد.
نیک نژاد با اشاره به اینکه سابقه خانوادگی و افرادی که بستگان درجه یک مانند خواهر یا مادر مبتلا به سرطان پستان باشند بیشتر در معرض خطر قرار دارند، خاطرنشان کرد: در این افراد احتمال مبتلا شدن به سرطان به لحاظ وراثتی و ژنتیکی نسبت به بقیه خانم ها بیشتر خواهد بود و همینطور آغاز قاعدگی کمتر از ۱۱ سال و سن یائسگی بالای ۵۴ سال هم خطر مبتلا شدن به سرطان پستان را بالا می برد.
کارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نور با اشاره به اینکه ماماهای زیر مجموعه پزشک های خانواده در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های پزشک خانواده شهری تمامی خانم های ۳۰ تا ۶۹ سال را تحت پوشش غربالگری زود هنگام سرطان پستان قرار می دهند، اظهار نمود: اگر مورد مشکوک در شرح حال و معاینه احساس شد بعنوان مورد محتمل در نظر گرفته شده و به سطح ۲ یعنی متخصصین زنان و زایمان جهت ادامه درمان ارجاع داده می شود.
نیک نژاد با اشاره به اینکه خانم ها می توانند خودآزمایی را برای خود انجام دهند، خاطرنشان کرد: تغییر در شکل و هم قرینه نبودن پستان ها، تغییر در حالت پوست پستان شبیه پوست پرتقالی یا وجود زخم و پوسته ریزی، فرورفتگی و خراشیدگی نوک پستان، ترشحات خونی که امکان دارد از یک یا هر دو پستان باشد، از علایم اخطار دهنده این بیماری است که انجام سونوگرافی و در خانم های بالای ۴۰ سال انجام ماموگرافی و سونو گرافی اولویت دارد.
کارشناس آموزش بهداشت خاطرنشان کرد: داشتن وزن متعادل و رژیم غذایی سالم، مصرف میوه و سبزیجات و غلات، مصرف ویتامین E، کم کردن غذاهای سرخ کردنی و پرچرب، انجام حداقل ۳ تا ۵ روز در هفته فعالیت بدنی به مدت ۳۰ دقیقه با شدت متوسط، پرهیز از مصرف الکل و سیگار در خانم ها از طریق های پیشگیری از مبتلا شدن به سرطان پستان است.