ژن حیاتی برای بهبود پس از سکته شناسایی شد

طب اصیل: بیمارانی که انواع خاصی از ژن PATJ را دارند توانایی کمتری برای بهبود پس از سکته دارند.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، نتایج یک پژوهش بین المللی نشان داده افرادی که انواع خاصی از ژن PATJ را دارند مستعد دوره بهبود بدتری بعد از سکته ایسکمی هستند. ۷ نفر از ۱۰ نفری که این نوع ژنی را دارند سه ماه پس از سکته از عوارض وخیمی رنج می برند.
این پژوهش مهم ترین تحقیقی است که تا کنون در حوزه ژنتیک و پیش بینی سکته انجام شده است و در آن اطلاعات بیشتر از دو هزار بیمار از ۱۲ مرکز درمانی سراسر جهان استفاده شده است.
دکتر خیمنز کنده هدایتگر این پژوهش در این باره توضیح داد: این بزرگترین پژوهشی است که تا کنون در زمینه ژنتیک و پیش بینی سکته انجام شده و اولین تحقیقی است که به نتایج قابل اتکا در کشورهای مختلف رسیده است.
پژوهشگران معلولیت در بیشتر از دو هزار بیمار را سه ماه بعد از سکته ایسکمی بررسی کردند. سکته ای که به علت مسدود شدن سرخرگ مغزی رخ می دهد و ۸۸ درصد سکته های مغزی را شامل می گردد. در این پزوهش عوامل بالینی متعددی در کنار داده های ژنتیکی بررسی گردید. مشخصاً بیشتر از ۵ میلیون واریانت ژنی برای هر فرد بررسی شدند.
خیمنز کنده تصریح می کند: ژن PATJ چندین واریانت را نشان داد که مشخصاً در فرایند بهبود مؤثر بودند. این ژن در پیوندهای سلولی حضور دارد و در بافت عصبی نقشی جدی دارد. قبل از این هم با اختلالات خواب و اضافه وزن در پیوند بوده است.
سکته عامل اول معلولیت در افراد بزرگسال در سراسر جهان به حساب می آید و هر ساله ۱۵ میلیون نفر دچار آن می شوند که ۵ میلیون نفر از آنان برای همیشه معلول باقی می مانند. میزان بهبود عملکرد در این افراد نقشی جدی در کیفیت زندگی ان ها و خانواده شان دارد. هزینه های این معلولیت ها حدود ۱۲ هزار تا ۱۷ هزار یورو برای هر نفر در سال برآورد می گردد.
به گفته محققان این انواع ژنی در آینده می توانند بعنوان پیش نشانه های مخاطرات سکته و عوارض بعد از آن در نشر گرفته شوند و بر طبق این ژن استرتژی درمانی خاص برای بهبود افراد در نظر گرفته شود. تا کنون هیچ یک از داروهای عصبی محافظتی که برای پیشبرد بهبود پس از سکته آزمایش شده اند پاسخ مثبت نداده اند و این پزوهش می تواند اولین گام برای کشف داروهای واقعاً مؤثر باشد.