فعالیت بیشتر از ۷۰۰ مرکز قانونی مشاوره و خدمات پرستاری در منزل در کشور

به گزارش طب اصیل معاون پرستاری وزارت بهداشت از خدمات پرستاری در منزل بعنوان یکی از برنامه های پرستاری جامعه نگر یاد کرد و اظهار داشت: سال ۹۶، هیات وزیران بنا بر پیشنهاد مشترک وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان برنامه و بودجه و تایید شورای عالی بیمه سلامت، تعرفه های مشخصی را برای خدمات پرستاری در منزل در نظر گرفت.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر مریم حضرتی با بیان این مطلب اضافه کرد: هم اکنون بیشتر از ۷۰۰ مرکز قانونی مشاوره و خدمت پرستاری در منزل در کشور فعالیت دارند که این ۷۰۴ مرکز در ۳۰ استان کشور فعال هستند؛ بیشترین تعداد این مراکز به ترتیب مربوط به استانهای تهران، خراسان رضوی و کرمان است.
به قول معاون پرستاری وزارت بهداشت مردم می توانند با رجوع به سایت معاونت پرستاری وزارت بهداشت و بخش مراکز مشاوره و خدمات پرستاری در منزل، فهرست و اطلاعات این مراکز را دریافت نمایند.
وی تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات پرستاری در منزل را اقدامی مهم و موثر دانست و اضافه کرد: خیلی از بیماران نیازی به بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان ندارند و فقط نیازمند دریافت برخی خدمات مراقبتی در منزل هستند. این بیماران به دلیل بستری طولانی مدت سبب اشغال تخت های بیمارستانی می شوند و احتمال مبتلا شدن به عفونت های بیمارستانی هم در این بیماران افزوده می شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با مجوز وزارت بهداشت، بیشتر از ۷۰۰ مرکز پرستاری در منزل در کشور فعال می باشند و ۳۰۰ مرکز دیگر هم موافقت اصولی دریافت کرده اند. خدمات این واحدها تابحال تحت پوشش بیمه نبود اما حالا و با مصوبه اخیر شورای عالی بیمه سلامت، تعرفه این خدمات تحت پوشش بیمه قرار گرفت. البته شاید در آغاز راه فشاری به بیمه ها وارد شود، اما می توان اطمینان داشت که با اجرای این طرح، مراجعان به بیمارستان ها، آزمایش های القایی و مشاوره های اضافی کاهش پیدا کند.

دکتر حضرتی افزود: این طرح آزمایشی به مدت ۶ ماه با همکاری بیمه های سلامت و تامین اجتماعی و دانشگاه های علوم پزشکی کشور اجرا می گردد البته تعرفه های اعمال شده در این طرح آزمایشی بر مبنای مصوبه تیر ۹۶ هیات وزیران خواهد بود اما این تعرفه ها بازبینی شده و کمی تغییر هم در آنها بوجود آمده است.
طبق گزارش سایت وبدا، وی در مورد تعداد خدماتی که در طرح «مراقبت در منزل» عرضه می شود، اظهار داشت: خدمات در این طرح به صورت بسته خدمتی خواهد بود. به صورت مثال بیماری که به سکته مغزی مبتلاست، بسته خدمتی مخصوص به خویش را دریافت خواهد نمود و در این طرح چهار بسته خدمتی برای بیماری های سکته های مغزی، نارسایی های قلبی، سرطان ها و بیماران ICU تنفسی در نظر گرفته شده است.