رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی : تنها دو درصد درآمد اختصاصی بیمارستانها به پژوهش اختصاص دارد

طب اصیل: رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بودجه اندک برای پژوهش در کشور و به تبع آن دانشگاه، اظهار داشت: از ۳۵ میلیارد تومان بودجه پژوهشی دانشگاه در سال ۹۷ حدود ۵۰ درصد از آن از راه درآمدهای اختصاصی بیمارستانها تامین شده است. یعنی دو درصد درآمد اختصاصی بیمارستانها به این مساله اختصاص داده شده است.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر محمد آقاجانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نوزدهمین جشنواره پژوهشی ابوریحان با اشاره به جهت گیری دانشگاه به سمت رشد تحقیقات و فناوری، اظهار داشت: باید از دانشگاه نسل یک و دو به سمت دانشگاه های نسل سه و چهار تغییر جهت دهیم که برای تحقق این هدف باید اصرار و تلاش بیشتری داشته باشیم.

وی با تاکید بر تولید بر علم نافع در حوزه تحقیق و پژوهش، اظهار نمود: عمق بخشی بیشتر به پژوهش، کیفی سازی تولیدات علمی، سوق دادن پژوهش و پژوهشگر به سمت فناوری و تولید محصولات دارای مشتری، گسترش مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان در همین مسیر، برقراری رابطه بیشتر با دانشگاههای وزارت علوم و صنایع برای رشد فناوری از مهم ترین برنامه های دانشگاه است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به طرح ابتکاری دانشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: پایگاه پژوهش و فناوری بزودی با هدف پیشرفت فناوری پزشکی و تولید و ارتقای تجهیزات و ابزار پزشکی در داخل بخش های بالینی بیمارستان ها راه اندازی خواهد شد.

وی با اشاره به همکاری بین المللی دانشگاه با وجود تحریم های ظالمانه، عنوان کرد: با وجود تمامی تحریم ها همکاریهای بین المللی دانشگاه با کشورهای مانند فرانسه، هلند و روسیه پیشرفت خوبی داشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به کمبودهای جدی منابع مالی دانشگاه، عنوان کرد: حدود ۵۰ درصد از اساتید دانشگاه در بودجه لحاظ نشده است. به گونه ای که بزرگترین گرفتاری و کمبود بودجه مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. البته در بودجه سال ۹۸ سعی شده است تا بودجه پژوهشی دانشگاه دو برابر شود که این مساله در لایحه بودجه آمده است.

وی جذب عضو هیات علمی نخبه را از مهم ترین برنامه های دانشگاه عنوان و بیان کرد: این برنامه با هدف احداث جهش های بزرگ در این حوزه دنبال میگردد.

آقاجانی با تاکید بر اهمیت توجه به اقتصاد سلامت و مشکلات مردم و نظام سلامت، اظهار داشت: هزینه های پزشکی هر روز رو به افزایش است و بیماری های غیر واگیر شیوع بالایی داشته است به گونه ای که ۸۰ درصد از علت مرگ و میرها در ایران مربوط به بیماری های غیر واگیر است.

وی با تاکید بر اهمیت رشد تکنولوژی پزشکی و پژوهش، اظهار داشت: باید با استفاده از پژوهش و با تاکید بر تکنولوژی های نوین پزشکی به سمت درمان های موثر و کم هزینه تر با تاکید بر پیشگیری حرکت نماییم، چونکه قدم درست در حوزه سلامت از مسیر پژوهش می گذرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اهمیت ارتباط پژوهشگران و دانشگاه با رسانه های عمومی، اشاره کرد: باید به این ارتباط در جهت ارتقای فرهنگ عمومی و سواد سلامت جامعه نگاه نماییم.

وی با اشاره به اهمیت ارتقا و توسعه مراکز تحقیقاتی در حوزه استراتژیک، اظهار داشت: باید از تحقیقات انفرادی به سمت تحقیقات گروهی تغییر جهت داده شود. البته رسالت اول ما در دانشگاه آموزش است که جایگاه رفیعی داشته است ولی پژوهش در آموزش نیاز جدی امروز ما است.

در ادامه این جشنواره دکتر محمود طباطبایی چهره ماندگار کشور و استاد جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی سخنانی بر اهمیت پژوهش بعنوان خمیر مایه تولید علم اصرار کرد.

همچنین در این جشنواره از پژوهشگران برتر کشور و دانشگاه در حوزه سلامت تقدیر به عمل آمد.