رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد آماده باش برای کنترل بیماری ها در مناطق سیل زده، رصد مستمر سلامت آب شرب

طب اصیل: رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: سلامت آب شرب در مناطق سیل زده بطور مستمر مورد پایش قرار گرفته و عملیات کلرزنی باز انجام شده و تداوم دارد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا درباره انجام اقدامات و تمهیدات بهداشتی در مناطق سیل زده کشور اظهار نمود: طی ۲۰ روز گذشته تاکنون، طغیانی از بیماری های واگیر در هیچ نقطه ای از مناطق سیل زده رخ نداده است و این مساله حاصل تلاش صدها نفر از همکاران بهداشتی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور است.
وی ادامه داد: نتایج سیل در ارتباط با بیماری های واگیر در استان های مختلف، با یکدیگر متفاوت می باشد و وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی مربوطه، برای هرکدام از این مناطق، برنامه ای جداگانه طراحی و اجرا کرده است.
گویا با اشاره به بعضی از اقدامات حوزه بهداشت در مناطق سیل زده، اظهار داشت: واکسیناسیون کودکان زیر پنج سال برای بیماری فلج اطفال در تمام اردوگاه های اسکان موقت مردم سیل زده انجام شده که در برخی از استان ها این مبادرت به اختتام رسیده و در بعضی استان ها باز مراحل پایانی خودرا طی می کند و از این جهت نگرانی ها برطرف شده است.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباب کنترل بیماری های منتقله از آب و غذا در مناطق سیل زده عنوان کرد: کنترل بیماری های منتقله از آب و غذا، گسترده ترین و دشوارترین بخش عملیات کنترل بیماری های واگیر در مناطق سیل زده را شامل شده و بیشترین انرژی و توان خود برای کنترل این بیماری ها اختصاص داده ایم. در این راستا نیازمند همکاری بین بخشی گسترده به خصوص با سازمان های آب و فاضلاب شهری و روستایی هستیم. باوجود دشواری کار در بعضی مناطق، تابحال موردی از همه گیری با این بیماری ها رخ نداده است.
وی ادامه داد: دستاوردهای موفقیت آمیز حوزه بهداشت در مناطق سیل زده تا کنون، نمی تواند ما را نسبت به روزهای آینده باز خوشبین کند و ظرف روزها و هفته های آینده برای کنترل این بیماری ها، کماکان در وضعیت آماده باش به سر خواهیم برد. همچنین، وظیفه نظارتی خود در سلامت آب شرب را با دقت و شدت ادامه می دهیم و انتظار داریم مسئولین استان های مختلف باز با این حساسیت بر سوژه توجه جدی داشته باشند تا به مردم آسیبی وارد نشود.
گویا بیان کرد: سلامت آب شرب در مناطق سیل زده بطور مستمر مورد پایش قرار گرفته و عملیات کلرزنی باز انجام شده و تداوم دارد.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: شرایط زندگی مردم در این مناطق با روال عادی تفاوت های بسیاری دارد و به همان نسبت باز وظیفه داریم تا این تفاوت ها را مورد ملاحظه قرار داده و اقدامات کنترلی خودرا به صورت تشدید یافته ادامه دهیم.
وی درباب تمهیدات پیشگیرانه برای مقابله با لطمه های ناشی از گزیدگی توسط جانورانی چون مار و عقرب در مناطق سیل زده، عنوان کرد: در این راستا، آمادگی کافی در تمامی نقاط مناطق سیل زده کشور وجود دارد. سرم ضد مار و عقرب گزیدگی به میزان کافی تامین شده و در دسترس تیم بهداشتی و درمانی مستقر در مناطق سیل زده قرار گرفته است. همچنین، کارشناسان مجربی باز در این راستا آمادگی نمایش خدمت به هموطنان را دارند. خوشبختانه تابحال موردی از گزیدگی توسط جانوران که منجر به فوت شود، وجود نداشته است.
بنابر اعلام وبدا، گویا اضافه کرد: چند مورد حیوان گزیدگی (توسط سگ و سایر حیوانات وحشی) در برخی از استان ها مانند استان گلستان مشاهده شده است که تمامی موارد حیوان گزیدگی باز با واکسن و سرم تحت درمان قرار گرفته اند.
وی اشاره کرد: در برخی از مناطق سیل زده استان های گلستان، لرستان و خوزستان نگران گسترش بیماری سالک هستیم که در این راستا، اقدامات لازم جهت کنترل و از بین بردن حشرات و جوندگان مانند استفاده از حشره کش ها و جانوران موذی، طراحی و دستورالعمل های لازم باز تهیه شده است که در زمان مناسب عملیاتی خواهد شد.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درانتها اشاره کرد: امیدواریم عملیات جلوگیری از بیماری سالک در مناطق سیل زده، مانند موفقیتی که در ضمن زلزله کرمانشاه به دست آمد، پیش رود.