در دانشگاه تربیت مدرس صورت گرفت ساخت دستگاه تحریک الکتریکی مغز سازگار با MRI

طب اصیل: پژوهشگران دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی و ساخت دستگاه تحریک الکتریکی مغز (tDCS) سازگار با MRI شدند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، پژوهشگران آزمایشگاه سامانه های شبیه ساز دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس با سرپرستی دکتر محمدرضا مؤمنی و دکتر محمد رستمی با عنایت به نیاز کشور به تجهیزات نوین در تحقیقات علوم شناختی، برای اولین بار در ایران موفق به طراحی و ساخت دستگاه تحریک الکتریکی مغز (tDCS) سازگار با MRI شدند.

دستگاه های تحریک الکتریکی مغز که قبل از این توسط خیلی از شرکت های داخلی و خارجی ساخته شده اند، قابلیت استفاده همزمان در دستگاه MRI را نداشتند و این امر باعث شده بود در تحقیقات علوم شناختی که همزمان به تحریک الکتریکی مغز و تصویربرداری نیازمند است، وقفه بزرگی ایجاد شود.
بگفته پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس با طراحی و ساخت این دستگاه جدید از این پس شاهد پیشرفت های شگرفی در تحقیقات علوم اعصاب به خصوص علوم فراشناختی در کشور خواهیم بود.

گفتنی است با طراحی و ساخت این دستگاه در دانشگاه تربیت مدرس، ایران بعنوان چهارمین کشور در طراحی و ساخت تجهیزات نوین در تحقیقات علوم شناختی سازگار با MRI شناخته شد. قبل از این تنها ۳ کشور دارای فناوری ساخت این تجهیزات بودند.

منبع: