ساخت الکترود چند آرایه برای ثبت سیگنال های مغزی در کشور

طب اصیل: پژوهشگران با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی موفق به طراحی و ساخت ˮ الکترود چند آرایه ˮ در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شدند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر عباس حق پرست، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مجری طرح مطالعاتی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اظهار نمود: “الکترود چند آرایه” برای ثبت سیگنال های مغزی با تلاش تعدادی از پژوهشگران و پژوهشگران جوان مرکز تحقیقات علوم اعصاب این دانشگاه و پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: این الکترود با همکاری مشترک مرکز تحقیقات علوم اعصاب و مرکز تحقیقات لیزر و فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد و قادر می باشد به طور همزمان فعالیت نورونی قشر حرکتی از ۳۲ الکترود با آرایش چهارگانه را ثبت کند.
دکتر حق پرست اضافه کرد: با طراحی این الکترود چند آرایه، گامی بسیار مهم برای بومی سازی ساخت این الکترود در داخل کشور برداشته شده است.
بگفته وی، ساخت این الکترود چند آرایه دارای پیچیدگی های خاصی بوده و در آزمون اولیه با حدود ۷۰ درصد (ثبت سیگنال ۱۱ الکترود از ۱۶ کانال به طور همزمان) از کارآیی بسیار خوبی برخوردار می باشد.
وی تصریح کرد: هدف از طراحی این الکترود چند آرایه در این مرحله، ساخت نمونه آزمایشی و بررسی عملکرد آن بود و در مراحل بعدی با تعریف طرح های تحقیقاتی امکان استفاده عملی در مطالعات گوناگون فراهم خواهد شد.
این محقق اشاره کرد: این الکترود چند آرایه بسیار کوچک و قابل حمل است و انطباق پذیری بالایی با انواع پارادایم های الکتروفیزیولوژی در شرایط بی هوش، هوشیار در آزمون های رفتاری و سیستم های ثبت بی سیم دارد.
برمبنای اعلام ستاد شناختی، این محقق همین طور اشاره کرد: آزمایشات اولیه از کاربرد این نوع الکترود برای ثبت فعالیت نورونی قشر حرکتی موجود زنده (موش صحرایی) موفقیت آمیز بود و این فناوری با دارا بودن ظرافت و پیچیدگی در قیاس با مشابه خارجی آن بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و با تجاری سازی آن، زمینه فعالیت های پژوهشی پژوهشگران افزایش می یابد.

منبع: