آماده باش دو هزار تیم بهداشتی در ایام محرم و صفر

به گزارش طب اصیل معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از تشدید نظارت های بهداشت محیط در روزهای محرم و صفر اطلاع داد و اظهار داشت: همکاران ما به صورت سرزده از هیئت ها، تکایا و مساجد بازدید خواهند کرد و این نظارت ها از آغاز محرم تا آخر صفر ادامه خواهد داشت.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، مهندس محسن فرهادی درمورد تمهیدات بهداشتی و اقدامات مرکز بهداشت محیط وزارت بهداشت در روزهای محرم و صفر، اظهار داشت: بخشنامه نظارتی در روزهای محرم و صفر به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ گردیده و حوزه بهداشت هر دانشگاهی از امروز اول ماه محرم، موظف به اجرای این بخشنامه و اعزام تیم های بازرسی برای کنترل موارد تاکید شده در این بخشنامه است. در واقع برپایه این ابلاغیه دانشگاه های علوم پزشکی موظف به بسیج تیم های ثابت و سیار خود برای این ایام شدند.

استقرار ۳۰ تا ۳۵ تیم برای کنترل موکب ها در راه پیاده روی زائرین از مرز تا نجف و کربلا

وی افزود: اقدامات وزارت بهداشت برای این ایام، شامل اقدامات درون مرزی و برون مرزی است. در اقدامات برون مرزی، حدود ۳۰ تا ۳۵ تیم برای کنترل موکب ها در راه پیاده روی زائرین از مرز تا نجف و کربلا، آب، غذا و نحوه اسکان زائرین، مستقر خواهند شد. این کار در جهت پیشگیری از طغیان بیماری های ناشی از آب و غذا انجام می شود. ازاین رو در حال ایجاد هماهنگی با جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت کشور عراق هستیم تا تیمی مرکب از همکاران بهداشت محیط را به این مناطق اعزام نماییم. این افراد دستگاه پرتابل سنجش عوامل محیطی جهت بررسی میزان نمک، دما، روغن، PH و بار میکروبی، به همراه خواهند داشت تا به حفظ سلامت زائرین کمک کنند.

فرهادی درمورد فعالیت های درون مرزی مرکز سلامت محیط در ایّام محرم، اظهار نمود: فعالیت های درون مرزی وسیع تر و در سراسر کشور خصوصا در استان های ایلام، اهواز، آبادان، کرمانشاه (در صورت راه اندازی مرز خسروی) انجام می شود. به دنبال این فعالیت ها، پایانه های مرزی، سرویس های بهداشتی، بهداشت مسکن و کنترل آب و غذا در مسیری که زائرین از این پایانه ها به سمت کربلا و نجف می روند، کنترل می شود.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه به طورکلی ۲ هزار تیم بهداشت محیط در روزهای محرم و صفر آماده خدمت رسانی هستند، اضافه کرد: حداقل ۷۵۰ تیم هم در روزهای تعطیل آماده باش هستند. اما، باید توجه کرد که مراسم عزاداری ایام محرم و صفر، خودجوش بوده و مردم خودشان این مراسم را در مساجد، تکایا، حسینیه ها، هیئت ها و منازل برپا می کنند. ازاین رو نوع فعالیت ما در مراسم عزاداری محرم و صفر بیشتر جنبه آموزشی، کنترلی، نظارتی و سفارش ای دارد و برای این منظور، از روش های قهری و قضایی کمتر بهره می گیریم. اما، در مواردی مانند معدوم سازی مواد غذایی به ناچار با آنها برخورد می نماییم.

فرهادی درمورد محورهای کنترل بهداشتی در روزهای محرم و صفر، اظهار داشت: سفارش ما به مردم در امور آشپزی در این ایام، استفاده از آشپزان حرفه ای است؛ چونکه این افراد کارت بهداشت دارند و آموزش های لازم را جهت رعایت تمهیدات بهداشتی دریافت کرده اند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: در گام دوم بهداشت فردی کنترل می شود. در این راستا، شست و شوی دست ها و استفاده از لباس و روپوش مناسب جهت پخت و پز ضروری می باشد. محور سوم، به رعایت بهداشت مواد اولیه غذایی در طبخ مانند گوشت و مرغ و نمک اختصاص دارد و تمام این موارد کنترل می شوند. سفارش می شود برای تهیه و طبخ غذا، محصولات اولیه مناسب خریداری شده و خرید گوشت و مرغ هم حتما در چرخه دامپزشکی صورت گیرد.

برای نگهداری غذای داغ بهتر است از ظروف آلومینیومی استفاده شود

فرهادی اضافه کرد: کنترل بعدی به بهداشت و سلامت ظروف و ابزاری مانند ظروف پخت و پز و یکبار مصرف مربوط است. ترجیح این است چنانچه امکان شست و شو و گندزدایی ظروف معمولی وجود دارد، از ظروف یکبار مصرف به علل زیست محیطی و آلودگی هایی که در بهداشت محیط ایجاد می کنند، کمتر استفاده گردد. اما چنانچه از ظروف یک بار مصرف استفاده می شود باید به نوع ظرف و خصوصیات آن به لحاظ تحمل درجه حرارت توجه گردد. برای نگهداری غذای داغ بهتر است از ظروف آلومینیومی استفاده کنند. برای نوشیدنی های سرد، لیوان های پلی اتیلنی شفاف و برای مایعات گرم، لیوان های گیاهی و کاغذی مناسب تر است. توجه گردد که چنانچه شرایط گندزدایی ظروف معمولی وجود ندارد، بهتر است از ظروف یک بار مصرف استفاده گردد. اما این نکته هم قابل توجه است که از مواد اولیه نامرغوب و ظروف یکبارمصرف نامناسب به دلیل ارزان تر بودن به هیچ وجه استفاده نشود، غذای نذری که با استفاده از مواد نامرغوب تهیه می شود، بیشتر به سلامت عزاداران صدمه می رساند، ظروف یک بار مصرف مناسب دارای پروانه ساخت وزارت بهداشت هستند.

وی خاطرنشان کرد: در خیلی از موارد مراسم عزاداری در منازل انجام می شوند، اما در مواردی هم این امور در مساجد، تکایا و هیات ها صورت می گیرد. بر همین مبنا هم همکاران ما می توانند این امکان را از نظر سازه، وضعیت آب و فاضلاب و دفع پسماند، ارزیابی کنند و مشاوره های لازم را عرضه کنند. توجه گردد که ذبح دام در هیئت ها و کوچه و خیابان انجام نشود؛ چونکه خونابه های آن روان می شود و امکان دفع آن در سطح شهر وجود ندارد. ازاین رو خرید و ذبح دام از چرخه دامپزشکی صورت گیرد.

فرهادی با اشاره به اینکه تلفن ۱۹۰ رسیدگی به شکایات مردمی همواره فعال است، اظهار داشت: نظارت های بهداشت محیط در روزهای محرم و صفر تشدید خواهد شد و همکاران ما به صورت سرزده از هیئت ها، تکایا و مساجد بازدید خواهند کرد. این نظارت ها و کنترل ها از آغاز محرم تا آخر صفر ادامه خواهد داشت. اوج این فعالیت ها هم در روزهای پیش از تاسوعا و عاشورا و مراسم اربعین و ۲۸ صفر خواهد بود. تیم های ثابت و سیار هم با حداکثر توان در این راستا بسیج شده اند.

وی در مورد بیشترین تخلفات و شکایاتی که در سال های گذشته گزارش می شد، بیان کرد: بیشترین موارد در حوزه موکب ها و مشکلات بهداشتی آن بود. مواردی مانند کاربرد پتوی مشترک، شرایط نامناسب دفع پسماند و فاضلاب و توزیع غذای مانده همچون آن است. سفارش این است که اگر غذا گرم می شود، تا دو ساعت مصرف شود، اگر دمای غذا از ۶۵ تا ۷۵ درجه سانتی گراد کمتر شود، بهتر است که غذا وارد یخچال شده و بعد توزیع شود. ازاین رو لزوم دارد که موکب ها زنجیره سرد و گرم را رعایت نمایند و در این راستا تجهیزات لازم را همراه برند تا برای زائرین مسمومیت غذایی رخ ندهد. توجه گردد که غذاهایی مانند گوشت مرغ سریع تر فاسد می شود و در مصرف آن باید توجه بیشتری شود.