جهانگیری: برای سلامت مردم هیچ خط قرمزی وجود ندارد

به گزارش طب اصیل معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت توجه به استانداردها و مسائل زیست محیطی در همه شرایط در کشور بخصوص شرایط تحریم اشاره کرد: برای سلامت مردم هیچ خط قرمزی وجود ندارد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بامداد سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار نمود: بر طبق آمار رسمی که از طرف سازمان های معتبر کشور انتشار یافته است؛ شرایط اقتصادی کشور با وجود تحریم های شدید آمریکا و همین طور جنگ اقتصادی که آمریکایی ها آنرا آغاز کردند، کشور به سمت بهتر شدن در حال حرکت است.
وی اضافه کرد: هم فاکتورهای کلان اقتصادی کشور و هم گزارش های که از بنگاه های اقتصادی وصول می شود، بیان کننده حرکت اقتصاد به سمت شرایط بهتر است. البته این وضعیت به معنای آن نیست که بنگاه مشکل داری در کشور وجود ندارد و شرایط کشور سخت نیست، بلکه وضعیت امروز بیان کننده شکست سیاست های آمریکا مقابل جمهوری اسلامی ایران است؛ آمریکایی ها فکر می کردند اقتصاد ایران گرفتار فروپاشی می شود و مردم در شرایطی قرار می گیرند که حرکت های خشن بدون برنامه انجام می دهند و ایرانیان قادر به برگزاری جشن چهل سالگی نظام خود نخواهند بود.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که از شرایط سخت عبور کرده ایم اشاره کرد: بر طبق گزارش های که این روزها ارائه می شود، اقتصاد ایران هم در حال ایجاد شغل است و هم در حال حرکت به سمت مثبت شدن رشد اقتصادی. همین طور اقتصاد کشور در حال حرکت به سمتی است که طی آن نرخ تورم کنترل می شود. بورس نیز بعنوان یک شاخص بزرگ اقتصادی حرکات و رشدهای جهشی از خود نشان داده است که همه این اتفاقات نشان از ایستادگی فعالان اقتصادی خصوصاً بخش خصوصی وطن دوست، پای نظام و کشور است؛ این بخش در جنگ اقتصادی که در آن قرار داریم بعنوان سربازان خط مقدم به خوبی فعالیت نموده اند.
جهانگیری اشاره کرد: قادر خواهیم بود که شرایط بهتری در کشور ترسیم نماییم. البته برای تحقق این شرایط، پیام و خواسته فعالان اقتصادی این است که هر چه بتوانیم محیط بین المللی حاکم بر اقتصاد کشور را از فضای متشنج به سمت فضای با ثبات ببریم و با گفت و گو و تعامل رفتار نماییم، بتوانیم همانطور که نشان داده ایم اهل گفت و گو هستیم، مسائل منطقه ای خود که از حساسیت بسیار بالای برخوردار می باشد را برطرف نمایم تا به شرایط مورد نظر خود دست بیابیم.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت امروز منطقه خاورمیانه اظهار داشت: امروز منطقه حساس و مهم خلیج فارس و خاورمیانه با مسائل بسیار جدی رو به رو است و امروز جهان درگیر مسائلی شده که در صورتیکه یک لحظه از آن غفلت شود، به مسائل خیلی خطرناکی منجر می شود؛ باید حتما در این شرایط مسئولان سیاسی کشور با تدبیر و دقت این بخش را کنترل کنند تا هم در منطقه ما اتفاقی نیفتد و بتوانیم مسائل را با گفت و گو حل نماییم و هم در سطح بین المللی بتوانیم فشارهای که بر اقتصاد کشور وارد شده است را به نقطه مطلوب برسانیم.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر ضرورت توجه به مسائل مربوط به استاندارد در همه شرایط در کشور اشاره کرد: گاهی اوقات تصور می شود که چون در دوران تحریم قرار گرفته ایم، بعضی از سازمان های که بطور طبیعی وظیفه شان از اهمیت بالای برخودار است، به صورتی احساس می شود ایجاد محدودیت می کنند، پس نباید مورد توجه قرار بگیرند و بلکه باید آنها را از صحنه کنار گذاشت.
وی اضافه کرد: عده ای امکان دارد بگویند که در دوران تحریم و شرایط سخت محیط زیست و استاندارد سخت گیری نکنید و به آنها کمتر توجه گردد. بیان مطالبی از این دست بسیار اشتباه است و فعالان اقتصادی نباید اجازه دهند چنین زمزمه ای در کشور راه بیفتد.
وی با اشاره به فعالیت برخی صنایع و تولید کنندگان در سطوح بین المللی اشاره کرد: امروز به شرایطی رسیده ایم که بعضی از تولید کنندگان در سطح جهانی فعالیت می نمایند و برند آنها در سطح بین الملل از اعتبار بالایی برخوردار می باشد این شرایط به سبب توجه آنها به سوژه تحقیق و توسعه و همین طور ارتباط با دانشگاه ها و مراکز علمی و فعالیت در بازارهای جهانی حاصل شده است.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که می توانستیم به سمتی حرکت نماییم که بالغ بر ۸۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی باشد افزود: اگر چنین فضای بین المللی برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد نکرده بودند، تولید کنندگان ما در خط صادرات بیشتر از تعدادی بودند که امروز در این حوزه حضور و فعالیت دارند. با این وجود در همین شرایط تحریمی بر طبق آماری که وزارت اقتصاد و دارایی اعلام نموده است بیشتر از ۲۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی از گمرکات کشور انجام شده است.
وی با اشاره به میزان واردات کشور اظهار داشت: طی شش ماه گذشته حدود ۲۰ میلیارد دلار واردات داشته ایم که این به معنای حاکم شدن شرایط متعادل در تراز تجاری کشور است. این یعنی کشور به نقطه ای رسیده است که میزان صادرات و وارداتش به جز نفت حدودا به نقطه تعادل رسیده است و ما به همان میزانی که در داخل به ارز نیاز داریم، صادرات انجام می دهیم.
معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد: اگر حرکتی که در اقتصاد کشور به وجود آمده بود کند و متوقف نمی شد مطمئن هستم که امروز تراز تجاری کشور بسیار بالاتر و بهتر از رقم فعلی بود.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری با بیان این که بر طبق شناختی که من از تولیدکنندگان و تجار کشور دارم روند رشد تراز تجاری کشور در آینده نیز همچنان ادامه خواهد داشت اظهار نمود: گرچه تحریم یک واقعیت است و امکان دارد برخی کالاها به سختی تامین گردد و برای تامین آنها هزینه های اضافی صرف شود اما من بعنوان مسئول ستاد مقابله با تحریم اعلام می کنم هیچ تولیدکننده ای نیست که نتواند نیازهای خودش را از بازارهای بین المللی تامین کند، البته این کار با دشواری هایی همراه بوده است اما شرایط فعلی حتما شرایطی زودگذر است و طولانی مدت نخواهد بود.
وی اشاره کرد: تولیدکنندگان و صنعت گران نباید اجازه دهند مسیر رو به رشدی که داشتند لطمه ببیند و واحدهایی که تولیداتشان در امتداد رعایت استانداردهای بین المللی و توجه به مسائل محیط زیستی بوده است گرفتار وقفه و اشکال شوند.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه صحبت های خود با تاکید بر اهمیت محیط زیست و ضرورت توجه به استاندارد اظهار داشت: محیط زیست یعنی رعایت سلامت شهروندان ایرانی و من تاکید می کنم که برای سلامت مردم هیچ خط قرمزی در کشور وجود ندارد. اگر قرار باشد کالایی تولید شود که به سلامت مردم لطمه بزند، حتما سلامت مردم در اولویت بالاتری قرار خواهد داشت. همین طور کالاهایی که تولید و در بازارها خرید و فروش می شوند باید حداقل استانداردهایی که از طرف سازمان ملی استاندارد اعلام می شود را دارا باشند.
جهانگیری با بیان این که برخی بنگاه ها استانداردهای بالاتر از استانداردهایی که سازمان ملی استاندارد عنوان می کند را رعایت می کنند اضافه کرد: باید در دوران تحریم، محیط زیست و سازمان ملی استاندارد درباب تولید کالاهای با کیفیت توجه نمایند و ان شاء الله با همت فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان کشور و همین طور سازمان استاندارد و محیط زیست دوران فعلی با موفقیت پشت سر گذاشته می شود.