افراد بالای ۵۰ سال بیماری پوکی استخوان را جدی بگیرند

به گزارش طب اصیل نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، استئوپروز را یک بیماری خاموش خواند و اظهار داشت: شکستگی های بوجود آمده در اثر این بیماری باعث ناتوانی های زیادی در جامعه می شود؛ ازاین رو ضروری می باشد تا افراد بالای ۵۰ سال با تشخیص به هنگام و درمان پوکی استخوان از عوارض ناشی از آن پیشگیری کنند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی – رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه روز ۲۰ اکتبر مصادف با ۲۸ مهر ۱۳۹۸، روز جهانی استئوپروز است، اظهار داشت: استئوپروز یا همان پوکی استخوان یک بیماری مزمن است که بیماری خاموش هم نامیده می شود. در این بیماری توده استخوانی کاهش پیدا کرده و بافت استخوان به تدریج تحلیل می رود.
لاریجانی با اشاره به اینکه بیماری پوکی استخوان عامل خیلی از ناتوانی ها در سنین بالا است، اظهار داشت: جلوگیری از این بیماری بسیار مهم می باشد و می تواند بار مالی و بار ناتوانی های تحمیلی توسط این بیماری را در کشور کم کند.
نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اینکه از هر سه زن بالای ۵۰ سال یک نفر و از هر پنج مرد بالای ۵۰ سال یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کند، اظهار داشت: علت خیلی از شکستگی های استخوان در این سنین استئوپروز است و در هر سه ثانیه یک مورد شکستگی ناشی از پوکی استخوان در جهان رخ می دهد.
وی با اشاره به اینکه با عنایت به تغییرات الگوی جمعیتی کشور و پیشروی به سمت سالمندی ضروری می باشد تا به بیماری استتئوپروز توجه بیشتری شود، اظهار داشت: با افزایش جمعیت افراد مسن در جامعه، شیوع استئوپروز و بروز شکستگی ناشی از آن افزایش می یابد و سالانه در جهان حدود ۵.۸ میلیون سال از دست رفته به علت شکستگی ناشی از استئوپروز رخ می دهد.
لاریجانی اظهار داشت: سالانه حدود ۹ میلیون مورد شکستگی استخوان در دنیا اتفاق می افتد که باعث ناتوانی این افراد می شود؛ به صورتی که به دنبال شکستگی لگن، ۴۰ درصد افراد هیچگاه قادر نخواهند بود بدون کمک راه بروند و حدود ۸۰ درصد افراد نمی توانند فعالیت های اولیه مانند خرید روزانه را به صورت مستقل انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه شکستگی مهم ترین عارضه ناشی از استئوپروز است، اظهار داشت: اغلب شکستگی متعاقب سقوط رخ می دهد، ولی در موارد حاد بیماری، حتی امکان دارد به دنبال خم شدن برای بستن بند کفش هم شکستگی در ستون مهره ها اتفاق افتد.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: شکستگی ناشی از پوکی استخوان عموما در مچ دست، لگن و مهره ها رخ می دهد.
وی با اشاره به اهمیت توجه به علایم این شکستگی ها اظهار داشت: بعنوان مثال انحنای ستون فقرات و یا کوتاه شدن قد بیشتر از ۳ سانتی متر از علایم اخطار دهنده شکستگی در مهره ها است. شکستگی لگن جدی ترین و خطرناک ترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان است که می تواند منجر به بستری طولانی مدت در بیمارستان، ناتوانی طولانی مدت یا برای همه عمر و حتی مرگ شود.
لاریجانی در پاسخ به این سؤال که چه عواملی در شکستگی های ناشی از پوکی استخوان موثرند، اظهار داشت: شکستگی قبلی، سن بالا، سابقه فامیلی، یائسگی زودرس، مصرف سیگار و الکل، مصرف طولانی مدت کورتون، لاغری مفرط و بیماری های گوارشی از عواملی هستند که فرد را برای شکستگی ناشی از پوکی استخوان مستعد می کنند.
وی با اشاره بر اینکه بیماری پوکی استخوان به راحتی قابل تشخیص و عوارض آن قابل پیشگیری است، تصریح کرد: افراد بالای ۵۰ سال باید برای اطمینان از سلامت استخوان خود به پزشک رجوع کنند. پزشک برای ارزیابی ابتدا عوامل خطر پوکی استخوان را ارزیابی می نماید و با استفاده از آنها خطر شکستگی را تخمین می زند. در صورت نیاز امکان دارد سنجش تراکم استخوان هم صورت گیرد.
نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر افزود: درمان استئوپروز شامل سفارش هایی برای کاهش عوامل خطر و اصلاح سبک زندگی و هم درمان داروئی است. مصرف کافی کلسیم، پروتئین و ویتامین دی و فعالیت فیزیکی منظم و تقویت قدرت عضلات هم بخشی از پروتکل درمان به حساب می آید.
وی با اشاره به اینکه ۲۰ اکتبر روز جهانی استئوپروز است، اظهار داشت: متناسب با شعارها و برنامه های بنیاد جهانی استئوپروز اقدامات گوناگونی در کشور در این زمینه صورت گرفته یا برنامه ریزی شده است.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران از برگزاری سمپوزیوم یک روزه تازه های استئوپروز با حضور متخصصان، سیاستگذاران و صاحبنظران در تاریخ ۲ آبان ماه سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت: مستندات آموزشی بر اساس شعارهای جهانی استئوپروز با همکاری وزارت بهداشت آماده شده و بر روی سایت این وزارتخانه در دسترس عموم است.
لاریجانی ضمن اشاره به تحقیقات گسترده در زمینه بیماری پوکی استخوان در کشور اظهار داشت: پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران از راه همکاری با بنیاد بین المللی پوکی استخوان و عضویت در کمیته علمی این بنیاد اقدامات گوناگونی را برای هم راستا شدن اقدامات کشور با مجامع بین المللی در زمینه استئوپروز انجام داده و بعنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت هم اموری را پیگیری می کند.
بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، وی از فعالیت های شبکه تحقیقات استئوپروز کشور طی سال های گذشته سخن گفت و اضافه کرد: دبیرخانه شبکه تحقیقات استئوپروز کشور و دبیرخانه انجمن کشوری استئوپروز در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران مستقر است و برنامه ریزی ها و تدوین برنامه های پیشنهادی برای جلوگیری از بیماری پوکی استخوان در این شبکه پیگیری می شود.