خروج کلیه ۷ و چهار دهم کیلوگرمی از بدن بیمار هندی

طب اصیل: پزشکان هندی کلیه ای به وزن ۷.۴ کیلوگرم که به اندازه دو نوزاد تازه متولد شده بود را از بدن یک بیمار خارج کردند.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، در حالی که یک کلیه بطور معمول بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ گرم وزن دارد، تصور می شود این کلیه بزرگ ترین کلیه ای باشد که تابحال در هند از بدن یک نفر خارج شده است.

فردی که این کلیه از بدن او خارج شده از بیماری کلیوی پلی کیستیک اتوزومال غالب رنج می برده است که موجب رشد کیست در سراسر این عضو بدن می شود.

به گفته یکی از پزشکان درگیر این عمل، بزرگی بیش از اندازه کلیه در این بیماران شایع است همین طور بگفته یک متخصص، پزشکان بطور معمول کلیه را از بدن این بیماران خارج نمی کنند، مگر آن که علایم عفونت و خونریزی داخلی وجود داشته باشد.

در مورد این بیمار هندی، کلیه گرفتار عفونت شدیدی شده بود که به آنتی بیوتیک ها پاسخگو نبود و اندازه بیش از اندازه کلیه موجب ایجاد مشکلات تنفسی بیمار می شد. بنا بر این پزشکان چاره ای جز خارج کردن کلیه از بدن بیمار نداشتند.

مطابق با رکوردهای جهانی گینس سنگین ترین کلیه ۴.۵ کیلوگرم به ثبت رسیده است. هر چند در مجلات ارولوژی سوابق کلیه هایی وجود دارد که حتی از این رکورد نیز سنگین تر بوده اند. برای مثال یک کلیه ۹ کیلوگرمی در ایالات متحده و یک کلیه دیگر ۸.۷ کیلوگرمی در هلند مشاهده شده است.

پزشکان هندی نیز در حال تصمیم گیری برای ارسال سوابق کلیه این بیمار برای ثبت در رکوردهای جهانی گینس هستند.

بنا بر گزارش شبکه خبری بی بی سی، برمبنای اعلام سرویس سلامت همگانی انگلیس (NHS)، بیماری کلیه پلی کیستیک یک بیماری ارثی شایع است و در افراد مبتلای بین ۳۰ تا ۶۰ سال مشکلاتی به وجود می آورد. این بیماری عملکرد کلیه را به تدریج گرفتار مشکل می کند و در نهایت منجر به نارسایی کلیه می شود.

منبع: