وزیر بهداشت در قزوین: هزینه یک شب بستری در ارزان ترین بیمارستان های جهان ۷۰۰ دلار است

به گزارش طب اصیل ایسنا/قزوین وزیر بهداشت و درمان در قزوین اظهار داشت: هم اکنون هزینه یک تخت بیمارستانی سه میلیارد تومان و هزینه یک شب بستری شدن در آی سی یو ارزان ترین بیمارستان های جهان کمتر از ۷۰۰ دلار نیست.

سعید نمکی – وزیر بهداشت – در افتتاح طرح ملی «هر خانه، یک پایگاه سلامت» که قبل از ظهر امروز پنج آذر در دارالقرآن شهر محمدیه قزوین برگزار شد، خاطرنشان کرد: در ابتدای کار برنامه ای را تقدیم مجلس کردم که همه گفتند این برنامه بلند پروازانه است، اما من با اتکا به دو عنصر مرحمت الهی و مهربانی مردمان بلندهمت این سرزمین به اجرای برنامه هایم ایمان دارم.

وی اضافه کرد: در سال های پس از انقلاب دستاوردهای بزرگی همچون توسعه شبکه درمانی کشور و ایجاد خانه های بهداشت در نظام سلامت داشتیم، آن زمان وقتی گفتیم که بهورز می تواند دختری روستایی با شش کلاس باشد و در نظام سلامت خدمات عرضه بدهد همه تعجب می کردند.

وزیر بهداشت و درمان تاکید کرد: در ابتدای کار بهورزان که دختران روستایی بودند هشت خدمت اولیه سلامت را به سامان رساندند و توانستیم آمار مرگ ومیر را به یک دهم قبل انقلاب برسانیم، پوشش واکسیناسیون قبل انقلاب هم ۲۵ درصد بود که به کمک بهورزان آنرا به صددرصد افزایش دادیم، هزینه واکسیناسیون که یک دوره برای پیشگیری شش بیماری صد دلار بود با اجرای این روش هزینه واکسیناسیون را حداکثر به پنج دلار رساندیم.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که در معاونت بهداشتی وزارت بهداشت فعالیت می کردم پیشبینی کرده بودیم که در آینده نزدیک همه گیری بیماری ها از سمت واگیر به غیر واگیر می رود، درواقع طوفانی از بیماری هایی مثل سرطان، فشارخون، دیابت و حوادث جاده ای درراه است ازاین رو اداره کل کنترل بیماری غیر واگیر ایجاد کردیم که پس از مدتی به دلایلی تعطیل شد.

این مسئول تصریح کرد: سالانه حدود ۳۸۰ هزار مرگ در کشور اتفاق می افتد که از این میان ۳۳۰ هزار مرگ براثر بیماری های غیر واگیر، ۹۰ هزار مرگ براثر بیماری های مرتبط به فشارخون و درنهایت ۲۵ هزار مرگ براثر بیماری واگیردار است، بیماری واگیر هم شامل بیماری هایی مانند ایدز و ویروس های نوظهور و نوپدید است که ارتباط مستقیمی با شیوه زندگی مردم دارد.

وی خاطرنشان کرد: رفتار و سبک زندگی در سلامتی افراد بسیار مؤثر است ازاین رو در گام دوم سلامت پیشگیری بر درمان مقدم است و همینطور درمان سرپایی بر درمان بستری تقدم دارد؛ هم اکنون هزینه یک تخت بیمارستانی سه میلیارد تومان و هزینه یک شب بستری شدن در آی سی یو ارزان ترین بیمارستان های جهان کمتر از ۷۰۰ دلار نیست ازاین رو باید تغییر نگرش صورت بگیرد.

وزیر بهداشت و سلامت خاطرنشان کرد: با اجرای طرح ملی فشارخون دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر شناسایی شدند که خودشان از بیماری اطلاع نداشتند ازاین رو باید جلوگیری از بیماری را در دستور کار قرار دهیم، مبتلا شدن به فشارخون امسال ثابت می کند که اگر امروز برای درمان اقدامی نکنیم همین تعداد، بیماران آینده تخت های آی سی یو خواهند بود.

افزایس نارسایی مزمن کلیه به علت شیوه زندگی نامناسب

وی بیان کرد: با شرایط موجود نمی توانیم هر بار تعداد تخت های سی سی یو و آی سی یو را اضافه نماییم باید جلوگیری از بیماری را در دستور کار قرار دهیم، همینطور در بخش دیالیز هم تعداد ماشین دیالیز را ۲۰ برابر کردیم اما بیماری نارسایی مزمن کلیه به علت شیوه زندگی نامناسب رو به افزایش است.

نمکی خاطرنشان کرد: درست است که ما کمبود تخت داریم اما باید کاری نماییم که سبک زندگی مردم تغییر پیدا کند، اجرای طرح «هر خانه، پایگاه سلامت» هم در همین راستا است برای مثال اگر کسی بداند در برخورد باکسی که درد قفسه سینه دارد در نخستین دقایق چه برخوردی داشته باشد می تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح از بین خانواده ها فردی انتخاب می شود که با آموزش های لازم بتواند پیشگیری، درمان اولیه و توان بخشی را در خانواده ها انجام دهد، خانم خانواده باید بداند اگر رژیم غذایی درستی را در پیش بگیرد در سلامت خانواده مؤثر است، در این طرح می توانیم توان بخشی برای سلامت را منتقل نماییم چونکه در آینده با افزایش جمعیت سالمند این امر بسیار مهم می باشد.

طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» باری از دوش دولت برمی دارد

وزیر بهداشت و درمان بیان کرد: اجرای طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» در شهر محمدیه، شهری مزین به نام حضرت محمد (ص) بهار نیکویی را نوید می دهد که نخستین رکن آن اجتماعی کردن سلامت است، رکن دومی که دنبال می نماییم خودمراقبتی و دیگر مراقبتی است، سومین رکن ایجاد سطحی پیش از خانه بهداشت است که طی آن سلامت را در سطح خانواده ایجاد می نماییم تا باری از دوش دولت برداشته شود و در نهادینه کردن پیشگیری هم مؤثر است.

وی خاطرنشان کرد: در قالب جدید آموزش کشور طرح جامع آموزشی نظام محور جامعه را هم مورد توجه قرار دادیم، درواقع تلاش داریم محوری برای آموزش علوم پزشکی جامعه محور ایجاد نماییم و از سال دوم اجرای آن دانشجویان پزشکی را هم در آن خواهیم گنجاند تا به صورت عملی با این مورد آشنا گردند.

نمکی تاکید کرد: اجرای این طرح افتخار و ابتکاری برای جمهوری اسلامی است که برای نخستین بار در سطح جهان اجرا می شود و امیدوارم که سرفصل جدیدی برای نظام عرضه خدمت به جمهوری اسلامی باشد، پیروزی این طرح همکاری مردم، دولت، سازمان های مردم نهاد، خیرین سلامت و آموزش وپرورش را می طلبد.

هر هفته ۵۰ پروژه در نقاط محروم کشور به بهره برداری می رسد

وی خاطرنشان کرد: علیرغم تحریم ها ما پروژه های خوبی داریم؛ هزار پروژه آماده بهره برداری است و هر هفته ۵۰ پروژه در نقاط محروم کشور به بهره برداری می رسد.

نمکی در انتها با اشاره به نشانه انتخاب شده برای طرح «هر خانه، پایگاه سلامت» تصریح کرد: همان گونه که در سال های اخیر افزایش جمعیت کشور دغدغه مقام معظم رهبری است تلاش شده است برای نخستین بار به صورت غیرمستقیم در این نشانه آنرا پیشنهاد دهیم ازاین رو از یک خانواده دارای سه فرزند در نشانه این طرح استفاده شده است.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» به صورت ویدیو کنفرانس به صورت همزمان در استان های کاشان و سمنان راه اندازی شد.