چرا فشار خون بالا می رود؟

طب اصیل: فشارخون یکی از مهم ترین عوامل خطر تهدیدکننده سلامت مردم و اصلی ترین عامل مرگ ومیر در جهان و ایران محسوب می شود؛ بطوریکه طبق گفته کارشناسان با نگاهی به آمار مرگ ومیر ناشی از آن می توان این بیماری را قاتل خاموش نامید.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، باید توجه کرد که شرایط تاریخی در دهه های اخیر و بروز تغییرات گسترده در شیوه زندگی مردم مانند رشد شهرنشینی، آلودگی هوا، مصرف غذاهای پرنمک بعنوان بزرگترین عامل ایجاد پرفشاری خون که در ایران دو تا سه برابر بیشتر از حداکثر میزان مجاز مصرف می شود، کم­ تحرکی و اضافه وزن، اختلالات خواب، استرس­ های فردی و اجتماعی و… از عوامل اصلی خطر بروز فشارخون بالا به شمار می آیند. البته و خوشبختانه باید توجه کرد که کلید اصلی مبارزه با فشار خون نیز در مدیریت همین عوامل خطر نهفته است؛ بطوریکه رعایت صحیح و کنترل این عوامل از طرف آحاد جامعه بیشترین کمک را در کاهش موارد ابتلاء به این بیماری مهلک فراهم می آورد.
فشار خون چیست؟
خون در بدن ساکن نیست و در گردش است. خون در گردش سبب رساندن مواد غذایی انرژی زا و اکسیژن به بافت های بدن و حمل مواد زاید به ارگان های دفعی شده و بطور کلی فعالیت سیستم دفاعی و بازسازی بافت ها نیز از این طریق میسر می شود. باید توجه کرد که مهم ترین بخش دستگاه گردش خون در بدن، قلب است. رگ هایی که خون را به قلب وارد می کنند، سیاهرگ و رگ هایی که خون را از قلب خارج می کنند، سرخرگ نام دارند. قلب با هر بار ضربان، خون را به درون سرخرگ ها می فرستد و در نتیجه نیرویی به سرخرگ ها وارد میکند که موجب می شود فشاری به دیواره سرخرگ ها وارد شود که به آن فشارخون می گویند.
چرا فشار خون بالا می رود؟
مقدار فشارخون به دو عامل بستگی دارد؛ یکی مقدار خونی که در هر دقیقه از قلب خارج می شود و دوم مقاومتی که بر سر راه خروج خون از قلب در سرخرگ وجود دارد. فشارخون وقتی بالا می رود که یا خون با قدرت بیشتر از قلب پمپاژ شود و یا مجرای سرخرگ تنگ شود. مهم ترین عامل در ایجاد تنگی بر سر راه جریان خون، رسوب چربی است. با بالا رفتن سن به تدریج چربی بیشتری در جدار سرخرگ ها رسوب می کند و فرد بیشتر در معرض فشارخون بالا قرار می گیرد. علاوه بر افزایش سن، برخی رفتارها مانند فعالیت بدنی کم، تغذیه ناسالم و مصرف سیگار یا قلیان هم در ایجاد و تشدید فشارخون تاثیر دارند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در زمان انقباض عضله قلب خون وارد سرخرگ ها می شود و فشارخون به حداکثر مقدار خود می رسد و در زمان استراحت قلب، خون به تدریج از سرخرگ ها خارج شده و فشارخون به حداقل مقدار خود می رسد. واحد اندازه گیری فشارخون میلی متر جیوه است.

منبع: