با تلاش پژوهشگران آمریکایی صورت گرفت کشف پایگاه های ایمنی بدن در مقابله با سرطان

طب اصیل: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ساختارهایی را مشاهده نمودند که می توانند از بدن در مقابل گسترش سرطان محافظت کنند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، سیستم ایمنی بدن ما گاهی اوقات می تواند سرطان را از بین ببرد. حالا با کشف توده های ریزی از بافت ایمنی که داخل تومورها شکل می گیرند، این پروسه به صورت واضح تری خودرا نشان داده است.
به نظر می آید این ساختارها که “پایگاه های ایمنی” (immune outposts) نامیده می شوند، بتوانند شانس نجات یافتن از سرطان را بالا برند و در صورت تشکیل شدن به روش مصنوعی، به درمان جدیدی تبدیل شوند.
این مساله مشخص است که سیستم ایمنی بدن نسبت به سرطان واکنش نشان داده است. برخی داروها، با تقویت این واکنش کار می کنند اما فقط می توانند به درمان تعداد کمی از افراد منجر شوند.
“هایدن کیسیک” (Haydn Kissick)، پژوهشگر دانشکده پزشکی “دانشگاه اموری” (Emory University) آمریکا و همکارانش، تومورهای خارج شده از بدن ۱۵۰ بیمار مبتلا به سرطان های کلیه، مثانه و پروستات را مورد بررسی قرار دادند.
نسبت “سلول های تی” (T-cells) که سلول های ایمنی مقابله کننده با تومورها هستند، از ۰.۰۰۲ تا ۲۰ درصد تعداد کل تومورها را در بر می گیرد. سلول های تی به صورت تصادفی در تومور پخش نمی شوند بلکه پایگاه های ایمنی گرد هم می آیند که نزدیک رگ های ظریف خون قرار دارند و به داخل تومورها می روند.
کیسیک در اینباره اظهار داشت: پایگاه های ایمنی با گسترش کامل سلول های تی، سلول های تی نابالغ موسوم به “سلول های شبه بنیادی” (stem-like cells) را در بر می گیرند که می توانند برای تولید سلول های ایمنی جدید، تکثیر شوند. پایگاه های ایمنی باید تکثیر این سربازان را ادامه دهند برای اینکه این سلول ها پیوسته در حال مرگ هستند.
پایگاه های ایمنی، نوع دومی از سلول ایمنی را نیز شامل می شوند که مولکول های سرطانی را از سطح خود برمی دارد و آنها را بعنوان هدف حمله و نابودی به سلول های تی نشان داده است.
کیسیک اضافه کرد: این پایگاه ها مانند غدد لتفاوی عمل می کنند اما عملکرد خودرا در محل رخ دادن جنگ میان سلول های تی و تومور نشان می دهند.
غدد لتفاوی، غدد کوچکی به شکل لوبیا هستند که در قسمت هایی از بدن مانند گردن و زیر بغل قرار دارند. سلول های ایمنی در همین قسمت ها یاد می گیرند که با تشخیص مولکول های سرطانی روی سطح خود، با هر چیز مضری همچون باکتری یا سلول سرطانی مبارزه کنند.
“نیکولاس رستیفو” (Nicholas Restifo)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما می دانستیم که تومورهایی در سلول های تی قرار دارند اما این پژوهش نشان داده است که این سلول های شبه بنیادی در کدام قسمت هستند. همه سلول های بنیادی، شکاف هایی دارند که آنها را ایمن نگه می دارند و ما قبل از این به آنها توجه نکرده بودیم.
پایگاه های ایمنی طوری نیستند که جلوی پیشرفت سرطان را بگیرند اما بعد از خارج کردن تومور ابتدایی، کسانی که پایگاه های ایمنی بیشتری در بدن خود داشته باشند، کمتر در معرض رشد تومورهای ثانویه قرار می گیرند.
این پژوهش، در مجله “Nature” به چاپ رسید.

منبع: