در راستای مقابله با ویروس کرونا؛ تدابیر شدید کنترلی در بنادر باری و مسافربری هرمزگان

به گزارش طب اصیل مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهار داشت: با عنایت به اهمیت بنادر جهت تردد بار و مسافر، به منظور پیشگیری از شیوع احتمالی ویروس کووید۱۹ تمامی اقدامات کنترلی انجام می شود.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، اله مراد عفیفی پور اظهار داشت: در جهت اجرای قوانین و مقررات بهداشتی بین المللی (IHR) و برپایه دستور العمل های ابلاغی از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف رعایت موارد پیشگیرانه و کنترلی جهت پیشگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا در تمامی بنادر استان شامل مسافری و تجاری، اقدامات پیشگیرانه ای در دستور کار قرار گرفته است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان به ضد عفونی نمودن کلیه اماکن اداری و عمومی و شناورهای مسافری به شکل مستمر، برگزاری همایش پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در بندر شهید رجایی، برگزاری دوره آموزشی برای خدمه شناورهای مسافری در بندر حقانی اشاره نمود و اضافه کرد: ابلاغ افزایش تجهیزات حفاظت فردی جهت مراقبت از کارکنان در معرض خطر به کلیه شرکتها و همینطور استقرار تیم های از دانشگاه علوم پزشکی استان و اجرای اقدامات کنترلی نظیر تب سنجی اتباع کشورهای مختلف به شکل ۲۴ ساعته از مهمترین اقداماتی است که با محوریت کارگره مقابله با پیشگیری و کنترل انتشار ویروس کووید ۱۹ در بنادر هرمزگان در حال انجام می باشد.
این مقام مسؤول اظهار داشت: بعد از ابلاغ وزارت بهداشت در خصوص اقدامات پیشگیرانه، این اداره کل مبادرت به تشکیل کارگروهی با محوریت مرکز HSE، اداره امور عمومی و خدمات، یگان حفاظت، اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی و روابط عمومی نمود.
وی اضافه کرد: با عنایت به حضور گسترده ای رانندگان کامیون ها از سراسر کشور، نصب بیلبوردها با مبحث عوامل جلوگیری از بیماری های تنفسی – عفونی و توزیع بروشور همچون اقدامات پیشگیرانه ای می باشد که با نظارت کارگره ویژه مقابله با پیشگیری و کنترل ویروس کووید ۱۹ در مبادی ورودی بنادر در حال انجام می باشد.
عفیفی پور به لزوم پیشگیری از شیوع بیماری خطرناک و نوپدید کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: تبدیل سیستم ورود و خروج کارکنان از بانچ انگشتی به شناسایی چهره در شرکت ها، انجام تب سنجی در تمام شرکت های مستقر در بنادر، نظارت بر بهداشت آب آشامیدنی و کنترل کلر باقی مانده، تسریع در خروج زباله های دریافتی از کشتی ها و محوطه های عملیاتی همچون مصوباتی بوده که به همه شرکتها مستقر در بنادر استان و تعاونی ها مربوطه ابلاغ گردیده است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان لغو کلیه مأموریت ها، جلسات، دوره ها، مراسمات و اجتماعات غیر ضروری، برگزاری دوره های آموزشی (به غیر از دوره های مقابله با ویروس های عفونی – تنفسی) تا زمان کاهش فراوانی، از دیگر اقدامات این کارگروه در حوزه دریایی و بندری استان برشمرد.
عفیفی پور در انتها از مساعدت و تلاشهای دانشگاه علوم پزشکی، شورای اداری، فرمانداری های بنادر و جزایر، تعاونی های قایقداران و مردم شریف استان هرمزگان که در جهت اجرای اقدامات پیشگیرانه مشارکت نمودند قدردانی کرد و اظهار داشت: امیدواریم با همدلی و هم افزایی و رعایت نکات بهداشتی و به کار گیری دستورالعمل های ابلاغی از جانب وزارت بهداشت به زودی شاهد ریشه کن شدن این ویروس نوپدید باشیم.