آگهی سازمان جهانی بهداشت نسبت به رفع شتاب زده محدودیت های مقابله با کرونا

طب اصیل: سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته (جمعه) به کشورها آگهی داد که نسبت به رفع محدودیت های اعمال شده برای جلوگیری از گسترش کروناویروس با احتیاط و تدریجی عمل کنند و نسبت به همین مورد در آفریقا نیز ابراز نگرانی کرد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت اعلام نمود بااینکه این آژانسِ سازمان ملل متحد، تمایل دارد که شاهد تسکین وضعیت کشورها باشد اما در عین حال رفع محدودیت ها می تواند به تجدید فعالیت مرگبار کروناویروس منجر شود.
به گفته وی در بعضی از کشورهای اروپایی همچون ایتالیا، آلمان، اسپانیا و فرانسه “کاهش خوشایندی” از این اپیدمی صورت گرفته است اما “شتاب هشداردهنده” در انتقال این ویروس در جاهای دیگر همچون ۱۶ کشور آفریقایی مشاهده شده است.
تاکنون شمار کلی مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۶۳۲ نفر اعلام شده است که ۱۰۲ هزار و ۷۳۴ نفر از آنها جان باخته اند.
یمن نیز روز گذشته (جمعه) نخستین مورد مبتلاشدن به کروناویروس را در خاک خود تایید نمود و گروه های امدادی نیز در حال کمک رسانی به وضعیت شیوع این ویروس در کشوری هستند که جنگ، سیستم های بهداشتی آنرا به هم ریخته و گرسنگی و بیماری را گسترش داده است.
تدروس آدهانوم در صحبت های روز گذشته خود هم چنین نسبت به شمار زیاد موارد مبتلاشدن به کووید-۱۹ در بین کادر درمانی و کارکنان بهداشتی کشورها بطور ویژه ای ابراز نگرانی کرد. بگفته وی در بعضی از کشورها تا ۱۰ درصد از نیروهای کادر درمانی به این ویروس مبتلا شده اند که این امر روندی نگران کننده است.
یک کارگروه تامین کننده جدید سازمان ملل، تهیه و توزیع تجهیزات محافظ، تشخیص آزمایشگاهی و اکسیژن را به کشورهایی که بیشترین میزان احتیاج به آنرا دارند، هماهنگ کرده و ترتیب می دهند.
به گفته دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، کارگروه های این آژانس نیاز است هر ماه حداقل ۱۰۰ میلیون ماسک و دستکش پزشکی، تا ۲۵ میلیون ماسک طبی N-۹۵، گان و محافظ صورت، حداکثر ۲.۵ میلیون کیت تشخیصی آزمایش و مقادیر زیادی متمرکز کننده اکسیژن و سایر تجهیزات را برای مراقبت های بالینی حمل کنند.
تدروس آدهانوم گفت: طبق برنامه جهانی غذا (WFP)، این آژانس سازمان ملل که مسئولیت تدارکات آنرا به عهده دارد، هشت هواپیمای ۷۴۷، هشت هواپیمای باری با اندازه متوسط و چندین هواپیمای مسافربری کوچک تر را برای انتقال کالاها و امدادگران مورد نیاز در این عملیات که دارای هشت مرکز است، به کار خواهد گرفت.
دبیرکل سازمان جهانی بهداشت از اهداکنندگان خواست تا در عملیات برنامه جهانی غذا که ۲۸۰ میلیون دلار تخمین زده می شود، مشارکت کنند. این در حالیست که هزینه تهیه لوازم “بسیار بیشتر” خواهد بود.
مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت های بهداشتی WHO با بیان این که جهان بسیار مدیون کادر درمانی در خط مقدم مبارزه با کروناویروس است، اعلام نمود استفاده کادر درمانی از وسایل محافظتی مناسب از اهمیت بالایی برخوردارست.
به گفته دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هیچ کشوری از شیوع این بیماری مصون نخواهد بود، چونکه بتازگی مواردی از مبتلاشدن در ژاپن مشاهده شده که هیچ گونه ارتباط مشخصی با دیگر موارد در رابطه با شیوع نداشته اند.
وی افزود همه کشورها حتی کشورهای توسعه یافته باید از این همه گیری استفاده کنند تا شکاف های موجود را پیدا کنند، چونکه الان عدم آمادگی سیستم بهداشت عمومی در خیلی از کشورها مشاهده می شود.
بنا بر گزارش رویترز، تدروس آدهانوم هم چنین اشاره کرد: هیچ کشوری در مقابل این بیماری مصون نیست. هیچ کشوری نمی تواند ادعا کند که دارای یک سیستم بهداشتی قوی است. ما باید واقعاً صادق باشیم و این مشکل را ارزیابی کرده و برطرف نماییم.

منبع: