معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد روند نزولی بستری و مرگ ناشی از کرونا در کشور

طب اصیل: معاون کل وزارت بهداشت از کاهش ۵۰ درصدی موارد بستری و همین طور ۷۰ درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور آگاهی داد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار داشت: هم اکنون نسبت به زمان اوج کرونا در کشور، بیشتر از ۵۰ درصد موارد بستری و حدود ۷۰ درصد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور کاهش یافته است.
روند نزولی کرونا در اغلب استان های کشوروی اضافه کرد: همینطور در اغلب استان های کشور خوشبختانه روند نزولی بیماری به صورت قابل توجهی مشاهده می شود. این دستاورد نتیجه اقدامات مناسب مردم، دولت و مجموعه نظام است. اما تاکید می کنم که در این شرایط که بازگشایی ها و کاهش فاصله گذاری اجتماعی به صورت تدریجی و هوشمند انجام می شود، هر گونه غفلتی می تواند عوارض جبران ناپذیر و شدیدی را به دنبال داشته باشد.
احتمال دو تا سه طغیان بیماری در دنیا طی یک سال آیندهحریرچی افزود: به صورت واضح می گویم که تا کشف دارو و واکسن بیماری، در اغلب کشورهای جهان حدود دو الی سه طغیان دیگر بیماری طی یک سال آینده در پیش رو خواهیم داشت. ازاین رو هر گونه غفلت فردی می تواند هم خود فرد و هم خانواده وی را در معرض ابتلا، ابتلای شدید و مرگ و میر قرار دهد و تعدد غفلت های فردی امکان دارد فجایع منطقه ای، ملی و جهانی را ایجاد کند.
وی اضافه کرد: بنابراین از مردم درخواست می نماییم تا حد امکان به شعار در خانه بمانیم و پرهیز از ترددهای غیرضروری وفادار بمانند و این دستاوردهای عظیم را کماکان نگهداری کرده و ادامه دهند.
هشدار نسبت به کاهش مراجعات بهداشتی و درمانی مردموی افزود: مبحث مهم دیگر سایر مراجعات بهداشتی درمانی مردم است. پیش از انتشار کرونا به صورت متوسط روزانه دو میلیون و ۳۵۰هزار بار مردم به سیستم بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی رجوع می کردند که رفتن به پزشک، بهورز، مراقب سلامت، داروخانه، آزمایشگاه، رادیولوژی و… را شامل می شود. اما در دو ماه اخیر این مبحث به طرز قابل توجهی کاهش یافته است. غیر از موارد غیرضرور، اما تعدادی موارد ضرور رجوع داریم و بعنوان مثال سالانه نزدیک ۱۵میلیون بار واکسن به کودکان و افراد بالغ تزریق می کردیم و هر گونه تعلل در واکسیناسیون می تواند عوارض جبران ناپذیری در انواع بیماری ها نظیر دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، فلج اطفال، هاری و… بر جای گذارد.
مراقبت های بارداری، واکسیناسیون و مراجعات مراقبتی کودکان را جدی بگیریدحریرچی تصریح کرد: مردم مراجعات مناسب را در این حوزه داشته باشند. همینطور سالانه حدود یک میلیون و چندصدهزار حاملگی در کشور ثبت می شود. مادران آبستن نیاز به مراقبت دارند و لازم است در این حوزه حتما مراجعات خویش را داشته باشند تا گرفتار انواع عوارض حاملگی و… نشوند.
وی اضافه کرد: همینطور از خانواده ها خواهشمندیم مراجعات مراقبتی کودکان زیر پنج سال از نظر کنترل وزن و قد و… را داشته باشند و همکاران ما هم بتوانند خدمت رسانی را داشته باشند.
حریرچی تصریح کرد: در مورد کرونا برخی بیمارستان های خاص مان و بعضی از مراکز بهداشتی و درمانی و بعضی از مطب ها درگیر هستند و در این مراکز هم اقدامات حفاظتی مناسب انجام می شود. سایر مراکز اصلا خدمت رسانی به کرونا ندارند و مراجعات ضرور برای فشار خون، دیابت، بیماری های روان و… را انجام دهید.
آغاز اعمال جراحی در بیمارستان ها و احتیاج به “خون”بهبودیافتگان کرونا از اهدای پلاسما مضایقه نکنندوی در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار داشت: در اواخر اسفند ماه در تأمین خون مورد نیاز مراکز درمانی به بحران خوردیم، اما خوشبختانه با اطلاع رسانی مناسب مقداری از بحران خارج شدیم. اما توجه کنید که اعمال جراحی در بیمارستان ها شروع شده و نیاز به خون داریم. بر همین مبنا از مردم می خواهیم اهدای خون به خصوص در ماه رمضان را در نظر داشته باشند. از بیماران کرونایی خصوصا آن دسته از بیمارانی که بیماری سبک داشتند می خواهیم که پس از اتمام بیماری و دوره بهبود، از اهدای پلاسما مضایقه نکنند.
کرونا هنوز واکسن و داروی اختصاصی نداردبه تصمیم های کمیته علمی اعتماد کنیدوی همینطور اضافه کرد: تاکید می کنم هنوز هیچ واکسن و داروی اختصاصی برای کووید ۱۹ ساخته و کشف نشده، اغلب داروهای ضدویروس که برای این بیماری به کار گرفته شده اند، اثر کم یا متوسط دارند و یا بی اثر هستند. راهنماهای بالینی نوشته شده توسط دانشمندان عضو کمیته علمی وزارت، مبتنی بر شواهد علمی و روز دنیا است و تجویز هر دارویی خارج از لیست دارویی کشور و راهنماهای کمیته علمی، مجاز نبوده و همراهان بیمار را سرگردان خواهد نمود. وزارت بهداشت ضمن درک احساسات خانواده های بیماران بخصوص بیماران بدحال، درخواست می کند که به خدمتگزاران خود در وزارت بهداشت اعتماد کنند و اجازه دهند بیماران مطابق با اصول علمی و صحیح درمان شوند.
حریرچی اظهار داشت: اخطار می دهم و اعلام می کنم عرضه و خرید هر دارویی خارج از داروخانه های رسمی کشور شامل بیمارستانی و غیربیمارستانی، یا تقلبی است و یا قاچاق و می تواند اثر بسیار زیانباری در بیماران داشته باشد. اعتمادی به موثر بودن این داروها نیست و خواهش می کنم از اتلاف منابع مالی خود برای تأمین این چنین داروهایی اجتناب کنید.
وی همینطور در ادامه با اشاره به انتشار برخی اخبار نادرست و کذب، اظهار داشت: در کل دنیا و در کشور ما اپیدمی و گستردگی خبرهای دروغ و نادرست و سفارش های بی اساس و بی مبنا از گستردگی و اپیدمی خود کرونا بیشتر است. تاکید می کنم اغلب مواردی که در فضای مجازی منتشر می شود از سفارش های چهره به چهره گرفته تا سفارش هایی نسبت به مصرف برخی غذاها و میوه ها و موادی دیگر، اکثرا بی اساس است. از طرفی هم حدود چهار ماه است که این ویروس در دنیا گسترش یافته و علم دنیا نسبت به آن محدود است. خواهش مان آن است که در دریافت اطلاعات این بیماری به مراجع رسمی یعنی وزارت بهداشت و رسانه ملی اعتماد کنید.
سه استراتژی اصلی مقابله با کرونامعاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: ما به سه استراتژی اصلی مقابله با کرونا کماکان وفاداریم؛ ابتدا فاصله گذاری اجتماعی و رعایت مسایل بهداشتی در حداکثر ممکن؛ چونکه باید چرخ اقتصاد و معیشت بچرخد و در عین حال هم چرخ انتشار کرونا متوقف شود.
وی افزود: استراتژی دوم هم شناسایی بیماران مبتلا که اکثرا کم علامت و بی علامت هستند و همینطور ایزوله کردن آنها در محل مناسب می باشد. اقدام بعدی هم شناسایی افرادی که با بیماران در تماس بوده اند و جداسازی آنها از سایر افراد است. خوشبختانه اقدامات زیادی در این حوزه در وزارت بهداشت در حال انجام می باشد. تعداد افرادی که از راه غربالگری و شناسایی بیماران بی علامت و همینطور افرادی که تماس نزدیک با مبتلایان داشته اند، حدودا دارد با کسانی که مبتلا شده اند و خودشان رجوع می کنند، برابر می شود. این مورد را ادامه می دهیم.
بازگشایی ها برپایه خرد جمعی و تصمیم گیری های ملی استتعجیلی در بازگشایی ها نیستمعاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی های اخیر و افزایش ترددها در کشور، اظهار داشت: در ستاد ملی مقابله با کرونا و در کمیته های کارشناسی ستاد ملی و در کمیته های کارشناسی وزارت بهداشت و وزارت کشور، بحث های گوناگونی انجام شده و بازگشایی ها بر مبنای خرد جمعی و تصمیم گیری های ملی انجام می شود. هیچ تعجیلی در بازگشایی ها وجود ندارد و ما فقط ملزم هستیم که عموما ملاحظات اقتصادی و معیشتی مردم و همینطور ملاحظاتی که درباره سلامت روانی و مسائل تفریحی، فرهنگی و مذهبی مردم را هم مورد توجه قرار دهیم.
وی اضافه کرد: آنچه مسلم است، این است که برای مجموع تصمیم گیران سلامت، مردم در اولویت هستند و اگر ببینیم بازگشایی ها، اثر مضر قابل توجهی داشته باشد، دو اقدام اساسی برای آن پیشبینی شده است؛ یکی تاخیر در بازگشایی های آتی و دوم اینکه امکان دارد در بازگشایی های قبلی هم تجدید نظر شود و بازگشت نسبی یا کامل به وضعیت قبلی صورت گیرد. ما از مردم درخواست می نماییم که به میزانی که بازگشایی ها افزایش می یابد، رعایت مسائل بهداشت فردی و فاصله گذاری فیزیکی باید از جانب مردم افزایش یابد. در عین حال مجموعه دستگاه های اجرایی دولت هم باید اقداماتی انجام دهند. به هر حال اگر بازگشایی ها زیاد باشد و حمل و نقل عمومی کشش آنرا نداشته باشد، یکی از مکان های مهم برای آلودگی به حساب می آید. ازاین رو باید تدابیر خوبی را در این حوزه بیندیشیم. باید توجه داشته باشند که با عنایت به وضعیتی که در سایر کشورهای با شیوع متوسط و بالا داشتیم، بازگشایی هایمان مبتنی بر برنامه ریزی های مناسبی است.
حریرچی افزود: نکته مهم این است که هر بازگشایی اثرش را در افزایش یا کاهش موارد بیماری، حدود پنج روز تا یک هفته بعد در بیماران سرپایی، ۱۵ روز بعد بر بار بستری و یک ماه بعد بر بار مرگ ومیر بیماری نشان داده است. حال با عنایت به این که ما نسبت به سه هفته پیش موارد بستری مان ۵۰ درصد و موارد مرگ ومیرمان ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است که امیدواریم همین روند ادامه یافته و بازگشایی ها اثر سوئی نداشته باشد.
بستری روزانه ۳۰۰ بیمار جدید در تهرانتعداد موارد بستری در ICU همچنان هشداردهنده استوی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره برخی اظهارات ضد و نقیض در زمینه وضعیت کرونا در کشور و بخصوص در استان هایی مانند تهران، اظهار داشت: در اظهاراتی که گفته و بیان می شود از نظر من هیچ تناقضی وجود ندارد. روند نزولی در پذیرش بیماران بستری و مرگ و میر در اغلب استان های کشور وجود دارد، اما نکته مهم این است که وقتی روزانه ۳۰۰ بیمار جدید در استان تهران بستری می شود، گرچه نسبت به هفته های اخیر کمتر است، اما باز هم هشداردهنده است. تعداد بیماران بستری در آی سی یو ما هنوز اخطار دهنده است. درست است که مرگ و میر ناشی از کرونا در استان های کشور به زیر ۱۰۰ کاهش یافته، اما هر یک مرگ اخطار دهنده است. ۹۰ مورد مرگ در کشور یا ۳۰۰ مورد بستری در تهران یا ۱۰۰۰مورد بستری جدید در کشور فقط عدد و رقم نیست، بلکه هر یک از این افراد عزیزان یک خانواده هستند. ما باید اخطار دهیم و در عین حال مردم را هم باید از روند نزولی و موفقیت های مردم و نظام در این عرصه آگاه نماییم. بیماری در کل کشورها و شهرها با یک مورد بوجود آمده و گسترش یافته است. ازاین رو موارد جدید هم به تنهایی می توانند نگران کننده باشد.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره وضعیت تخت های آی سی یو، اظهار داشت: باید توجه کرد که هر بیماری که در آی سی یو پذیرش شده، بدحال محسوب نمی گردد. بلکه برخی از بیماران مان در آی سی یو هستند که مراقبت بیشتری نیاز دارند. در عین حال باید توجه کرد که ظرفیت تخت های آی سی یو ما نسبت به اواخر اسفند و اوایل فروردین که در مضیقه قرار داشتیم و کار طاقت فرسایی داشتیم، هم اکنون از نظر تعداد تخت خالی آی سی یو و ذخیره آی سی یو وضعیت مان بهتر است و با عنایت به تجربه ای که حاصل شده، ارجاع به تخت ها و بخش آی سی یو به موازات کاهش بار بیماران بیمارستانی، مقداری کاهش یافته است.
سرو حضوری در رستوران ها همچنان ممنوعحریرچی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره نحوه فعالیتهای رستوران ها در ماه رمضان، اظهار داشت: هم اکنون فرقی از نظر ماه رمضان و غیر رمضان وجود ندارد، فعلا سِرو حضوری به صورت کلی در رستوران ها ممنوع می باشد و به صورت بیرون بر می توانند اقدام نمایند که قواعدی دارد که جزئیات آنرا صنف مربوطه عرضه خواهد نمود.
حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخی اظهارات در خصوص وجود اختلافاتی میان مسؤلان ستادی وزارت بهداشت با مسؤلان استانی در زمینه وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: ما و مجموعه دانشگاه هایمان مانند ید واحد عمل می نماییم و هیچگونه اختلافی حتی جزئی بین وزارت بهداشت و مدیران محیطی وجود ندارد و وزارت بهداشت نقش حمایتی خودش را از استان های مختلف کشور انجام می دهد. در عین حال ما ملاحظات اقتصادی و معیشتی مردم و جامعه را در نظر می گیریم، اما سلامت مردم اولویت اصلی ماست.
تهران؛ پاشنه آشیل مبتلا شدن به کرونا برای کل کشوروی اضافه کرد: در عین حال پیش از این هم اعلام کردم که تهران می تواند پاشنه آشیل مبتلا شدن به کرونا برای کل کشور باشد؛ چونکه مرکزیت و محل رفت وآمد است، اما هرگونه تصمیم گیری برای کل کشور و تهران در ستاد ملی کرونا اتخاذ می شود. بر همین مبنا بازگشایی کسب و کارها در تهران با یک هفته تاخیر شروع شد. هم اکنون طرحی مطرح است که اگر مراحل تصویبش صورت گیرد، احیانا برای مناطق سفید و مناطقی که شیوع کمتر دارند، تصمیم گیری خاص شوند و به تدریج به سایر مناطق توسعه یابد. باید توجه کرد که گاهی امکان دارد تعریفی که از وضعیت قرمز، سفید و… می نماییم، متفاوت باشد، اما آیا نسبت به قبل کسی هست که شک داشته باشد که وضعیت ابتلا، بستری و مرگ و میر نسبت به قبل کاهش یافته است؟. هم اکنون این اتفاق افتاده و روند نزولی داشتیم، اما همین موارد کم هم می تواند نگران کننده باشد تا زمانیکه هیچ بیمار کرونایی نداشته باشیم و کاملا بیماری را کنترل نماییم، هنوز نگرانی وجود دارد، اما نباید کتمان کرد که وضعیت مان نسبت به قبل بهتر شده است.
ادامه دارد

منبع: