معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول: ۶۰ نفر از پرسنل بیمارستان بزرگ دزفول به کرونا مبتلا شده اند

طب اصیل: معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به ابتلای حدود ۶۰ نفر از پرسنل بیمارستان بزرگ دزفول به کرونا، اظهار داشت: مردم شرایط کادر درمان را درک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.

عبدالناصر میرشکاک در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: اهتمام مردم دزفول نسبت به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تردد غیر ضرور در سطح جامعه بعد از ایام نوروز و روز طبیعت کاهش قابل ملاحظه ای یافته که این امر باعث ۱۰ برابر شدن آمار مبتلایان به کرونا در این شهرستان نسبت به یک ماه قبل شده است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۳۰ درصد از تخت های بیمارستان بزرگ دزفول به بیماران کرونایی اختصاص یافته است، اضافه کرد: ۷۰ درصد از ظرفیت تخت های Icu بیمارستان هم به بیماران کرونایی اختصاص یافته بنابراین پر شدن ظرفیت بیمارستان با بیماران کرونایی سبب شده تا برای بستری سایر بیماران از قبیل بیماران دیابتی، قلب و عروق و مغز و اعصاب گرفتار کمبود تخت باشیم.
معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول از ابتلای ۶۰ نفر از پرسنل بیمارستان بزرگ دزفول همچون مدیر و مدیر مالی بیمارستان به کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: کادر درمان به شدت تحت فشار هستند. در این هوای گرم تحمل لباس های مخصوص درمان به مدت چند ساعت نفسگیر است؛ ازاین رو عاجزانه از مردم تقاضا داریم نهایت همکاری را برای کاهش زنجیره انتقال بیماری با ما داشته باشند.
میرشکاک در ادامه با اشاره به اینکه خیلی از مردم کرونا را جدی نگرفته اند، عنوان کرد: هم اکنون تمام مردم با کرونا آشنا شده اند و مسائل مربوط به این بیماری را از راه رسانه ها، فضای مجازی و مسؤلان دریافت کرده اند اما به رغم اینکه دانش کافی در مورد کرونا وجود دارد متأسفانه بینش وجود ندارد.
وی با اشاره به ابتلاء و فوت خیلی از مردم در ایران و جهان بر اثر این بیماری، خاطرنشان کرد: آمار همچنان در حال افزایش می باشد اما مردم شهرستان بی توجه به وضعیت بحرانی در خیابان، بازار و پارک ها حاضر می شوند در حالیکه اگر اینگونه پیش برود آینده بسیار تلخی در انتظار دزفول خواهد بود.
معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول با انتقاد از برگزاری مجالس عروسی و عزا و دورهمی های خانوادگی و فامیلی توسط مردم دزفول، بیان نمود: این مجالس سبب بروز فاجعه شده در حالیکه عمده این مجالس هیچ گونه ضرورتی ندارند. از سویی اگر بانیان مجالس با تعداد محدودی مبادرت به برگزاری جشن ها و مجالس عزای خود کنند هیچ خللی در برنامه آنها وارد نمی گردد.
میرشکاک، خواهان توجه جدی مردم در جهت استفاده از ماسک و دستکش شد و اظهار داشت: شست و شوی دست ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم جدی گرفته شود؛ ضمن اینکه مسؤلان هم به این نکات اهتمام داشته باشند چون که کرونا همچون یک آتش سوزی است که به سرعت سرایت می کند، هر چند شاید به صورت کامل مهار نشود اما با رعایت اصول بهداشتی می توانیم آتش را کم و محدود نماییم.
وی با اشاره به اینکه مهار کرونا صرفا وظیفه دولت و نیروهای مسلح نیست، افزود: درمان بیماران و محدودیت های کرونایی باعث بروز مشکلات اقتصادی زیادی برای دولت و مردم شده است بنابراین مردم به جهت اینکه هر چه زودتر این شرایط بحرانی کنترل شود به جای مهمانی و حضور در جامعه، در خانه بمانند و با روش های مختلف خویش را سرگرم کنند.
میرشکاک با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از افراد مبتلا به کرونا هیچ گونه علائمی ندارند، افزود: امکان دارد یک هم صحبتی ساده با این افراد، یک دست زدن معمولی به سطوح در خارج از منزل و یا یک تردد غیرضرور هرچند کوتاه در جامعه، سبب ابتلای افراد به ویروس شود ازاین رو در خانه ماندن باعث در امان ماندن مردم از ابتلاء به این ویروس خواهد شد.
معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به فعالیت مستمر مراکز ۱۶ ساعته و آزمایشگاه تشخیص کرونا در دزفول، اظهار نمود: به منظور شناسایی افراد مبتلا و کنترل وضعیت، بیماریابی در دزفول افزایش داشته است.
میرشکاک به بیماران سرپایی تصریح کرد تا اتمام دوره ۱۴ روزه درمان در خانه بمانند و اضافه کرد: افراد مبتلا که باید در خانه قرنطینه شوند با اعضای خانواده تماس نزدیک نداشته باشد و به هیچ عنوان از منزل خارج نشود. متأسفانه بعضی از این افراد بی توجه به این امر در جامعه تردد می کنند و سبب انتقال بیماری می شوند.
وی با اشاره به وجود نقاهتگاه در دزفول، اظهار داشت: بیماران سرپایی که تست کرونای آنها مثبت می شود در صورتیکه شرایط مناسب ایزوله برای قرنطینه خانگی را ندارند می توانند در نقاهتگاه این دوره درمان و قرنطینه خویش را سپری کنند هر چند متأسفانه خیلی از مردم نسبت به این مورد مقاومت می کنند.
میرشکاک در انتها از مردم خواست از ترددهای غیرضرور پرهیز کنند و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و درک شرایط سخت کادر درمان زنجیره انتقال ویروس را کاهش دهند.
به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، بیمارستان بزرگ دزفول هم اکنون پذیرای بیماران مبتلا به کرونا از شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شامل دزفول، شوش و گتوند است.
شهرستان دزفول بعد از اهواز دارای بیشترین آمار مبتلایان به کرونا در استان خوزستان است.
به گفته مسؤلان دانشگاه علوم پزشکی افزایش نمونه گیری و بیماریابی، برگزاری مجالس عزا و عروسی، دورهمی های فامیلی و بی توجهی مردم نسبت به رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی از علل اصلی افزایش آمار مبتلایان به کرونا در این شهرستان است.