روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا: به زودی به شرایط پیش از کرونا برنخواهیم گشت

به گزارش طب اصیل رئیس جمهور با بیان این که مردم باید باور کنند که به زودی به شرایط پیش از کرونا نمی توانیم برگردیم، اظهار داشت: قسمتی از زندگی ما باید به فضای مجازی برود.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بامداد امروز در جلسه ستاد مقابله با کرونا با گرامیداشت یاد امام خمینی (ره) اظهار نمود: امام راحل برای نجات کشور از استبداد و استعمار، انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند. برای نجات کشور دفاع مقدس را به پیروزی رساند و با رای و نظر مردم همه نهادهای نظام را استقرار بخشید. امروز ۳۱ سال از رحلت امام خمینی می گذرد و مردم با همان عشق به ایشان و پیروی از راهشان و همین طور پیروی از خلف صالح امام خمینی، همان پرچم را با همان صلابت بر دوش نگه داشته و در مقابل انواع توطئه ها ایستادگی کرده و به پیروزی رسیدند.
روحانی با اعلان اینکه کرونا همچنان بعنوان مسئله اصلی و مهم در کشور ما ظهور و بروز دارد، اشاره کرد: این ویروس سبب تحولات بسیار زیادی در مسائل سیاسی، اجتماعی، بهداشتی و فرهنگی شد. قبل از این مرزها کم رنگ شده بودند، اما کرونا موضوع مرزها را پر رنگ کرد. مهاجرت و سفر را تغییر داد و امروز ما با شرایط جدید مواجه ایم.
رئیس جمهور با اعلان اینکه در این شرایط زندگی ما محدودتر شده و قسمتی از آن مجازی شده است، اشاره کرد: مردم باید باور کنند که به زودی ما نمی توانیم به شرایط پیش از کرونا برگردیم برای مدت طولانی باید سبک زندگی را تغییر داده و محدودیت ها را بپذیریم و قسمتی از زندگی ما باید به فضای مجازی برود.
روحانی اظهار نمود: مثل گذشته که می توانستیم جمع های ۱۰ تا ۲۰ نفره کنار هم داشته باشیم باید برای مدتی از آن صرف نظر نماییم و این رفتار را ترک نماییم، اجتماعات باید کوچک باشد و با فاصله اجتماعی همراه باشد. حالا شرایط سخت تری از اسفند و فروردین داریم چون در آن ماه ها با کسانی رو به رو بودیم که علائم این بیماری را به وضوح داشتند و اصلا خودشان می دانستند که مبتلا شده اند اما الان شکل مساله عوض شده است و ممکنست علائم ظاهری کرونا را نداشته باشند بدین جهت باید حتما تست بگیریم و وقتی هم تست می گیریم افراد باورشان نمی گردد که مبتلا هستند؛ بدین سبب الان کار سخت تر شده است.
وی ضمن قدردانی از قهرمانان کادر درمانی اظهار نمود: هیچ گاه در جامعه نبوده که چند ماه دبستان، دبیرستان، دانشگاه ها تعطیل باشند و طبیعی است که خانواده ها نگران باشند، اما ناچاریم که قسمتی از آموزش را بطور مجازی و بخشی را حضوری برگزار کنیم؛ چونکه شرایط کاملا متفاوت شده است.
رییس جمهور در عین حال اصرار کرد که القای ترس و اضطراب و عدم قطعیت نسبت به آینده مفید نیست و اضافه کرد: باید تصمیم را بر این بگیریم که با ویروس کرونا بناست ماه ها زندگی نماییم اما زندگی توام با احتیاط کامل. هم اکنون واکسنی برای درمان این ویروس نیست و ویروس هم از این شهر به آن شهر در حال چرخش است.
روحانی اظهار داشت: سامان دادن به زندگی و اقتصاد مردم در این شرایط مهم می باشد. هم اکنون در بخش تولید گرفتار تفاوت فاحش در فعالیت بخش های مختلف نیستیم، اما در بخش خدمات نسبت به شرایط قبلی فاصله داریم. در ضمن مواجه با این ویروس شرایط عید نوروز، ماه رمضان و الان تابستان را داریم تجربه می نماییم که هر کدام شرایط خاص خودرا داشته و دارند.
بر اساس این گزارش، رئیس جمهور با بیان این که با شروع تابستان سفرها هم شروع شده و این شرایط را برای ما سخت می کند، اظهار نمود: من نمی خواهم بگویم سفر ممنوع شود بلکه باید با کرونا زندگی کرد، ولی با احتیاط کامل و مراقبت ها و همین طور رعایت پروتکل های بهداشتی.
روحانی اشاره کرد: ما روزانه در حال پایش شرایط هستیم تعداد مبتلایان نباید برای مردم نگران کننده باشد؛ برای اینکه تعداد مبتلایان جدید بر اساس تستی است که انجام می شود و ممکنست طرف هیچ علایمی نداشته باشد ولی برای این که دیگران را مبتلا نکند در قرنطینه خانگی قرار بگیرد؛ بدین سبب مردم نگران نباشند. معیار دیگر ما R ZERO که مخصوص شدت اپیدمی است در این معیار اگر عدد بالای یک باشد جای نگرانی است که البته این عدد در کشور ما زیر یک است اما برخی استانها بالای یک رفته بودند. اشغال تعداد تخت بیمارستان و درصد آنتی بادی جمعیت نیز از دیگر معیارهاست. اگر ۴۰ درصد جمعیت دارای آنتی بادی باشند، کمی خیال ما راحت می شود اما هنوز به این نقطه نرسیده ایم.
رئیس جمهور با تشکر از کوشش های کادر درمانی کشور اظهار داشت: طبیعتا کادر درمانی باید تابحال خسته شده باشند اما روحیه آنها بالا است و ما هم مشکلی از بابت خستگی کادر درمان و کمبود تجهیزات پزشکی نداریم؛ تقاضای ما از مردم مراقبت بیشتر و رعایت دستور العمل های پزشکی است.
رئیس جمهور همین طور اظهار داشت: در جلسه امروز تصمیم گرفتیم که مساجد در سراسر کشور برای نمازهای روزانه با رعایت دستور العمل های پزشکی باز شود. محدودیت فعالیت پاساژها که تا ساعت ۶ بود برداشتیم البته این بازگشایی ها به این معنا نیست که خطرات کاهش یافته است بلکه به این معناست که باید با احتیاط کارهای روزمره صورت گیرد. در جلسه امروز همین طور عنوان شد که صحن های مطهر که بامداد ها باز هستند، شب ها هم باز باشند که بنا شد بررسی ها صورت گیرد تا در جلسه بعد درباره آن تصمیم گیری شود درباره سالن های اجتماعات باید با دقت و سرعت کمتر به سمت گشایش برویم.
روحانی در آخر خطاب به مردم اظهار داشت: مردم اگر به سفر می روند دستورات پزشکی را رعایت نمایند تا با موج جدیدی از بیماری مواجه نشده و مجبور نشویم مقررات سختی در بعضی شهرها در نظر بگیریم.

منبع: