عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران: حذف تعرفه خدمات داروسازان را پیگیریم

به گزارش طب اصیل عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران درباره سرانجام تعرفه حق فنی داروسازان، اظهار داشت: انجمن داروسازان ایران، مبحث حذف تعرفه ها را پیگیری می کند ولی هنوز به اعتراضی که نسبت به رای دیوان عدالت اداری انجام داده ایم، پاسخ رسمی داده نشده است.
حمید خیری در گفتگو با ایسنا، در مورد آخرین وضعیت اعتراض به رای ابطال تعرفه خدمات داروسازان اظهار داشت: رای صادر شده از جانب دیوان عدالت اداری، هرچند در خصوص اجرای وظیفه حقوقی این ارگان بوده، اما این رای، رایی نیست که بتوان بر مبنای آن، حقوق داروساز را از کتب مربوطه و خدمات آن جدا کرد.
وی افزود: در هیچ جای دنیا، محلی را سراغ ندارید که داروخانه و داروسازان، عرضه خدمات نداشته باشند؛ همانطور که به هر گروه پزشکی رجوع می کنید هزینه خدمات پرداخت می کنید و طبیعی است که به دنبال عرضه خدمات، تعرفه خدمات داروساز، حق قانونی داروسازان است و باید ارزش خدمات داروساز حفظ شود. درغیر اینصورت حضور داروساز در داروخانه معنایی ندارد و در ادامه مسئولیت دارویی هم معنایی ندارد.
خیری افزود: واقعا باید سررشته هایی که به دنبال حذف تعرفه خدمات داروخانه هستند، پیگیری و شناسایی شوند.
وی این احتمال را داد که شاید در پس این قضیه برخی جریانهای داروخانه های زنجیره ای باشند.
عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران اضافه کرد: واقعیت این است که اشتباه کلان در سیاستگذاری حوزه سلامت، در استراتژی آنها است. ما در ارتباط با بهداشت و درمان، درمان محور عمل کردیم تا بهداشت محور. این درحالی است که پیشگیری، از مدت ها پیش بر درمان پیشی داشته است. هزینه های پیشگیری به مراتب هم نسبت به درمان ارزان تر است.
وی افزود: در کشورهای پیشرفته، داروخانه را به عنوان” پایگاه درمانی” می بینند. آنها معتقدند مسائلی از قبیل غربالگری فشار خون، قند خون و واکسیناسیون ها عملا در داروخانه ها زیر نظر داروساز صورت گیرد. اطلاعات و کیفیت حال بیماران در مرحله اول در داروخانه ها صورت می گیرد که در این امر، داروخانه خود یک “جایگاه پایش” است و بیماران از آنجا به پزشک رجوع می کنند؛ اما در ایران از ظرفیت های داروساز در این عرصه بهره کافی نمی برند.
به قول خیری، حدود ۱۳ هزار داروخانه در سرتاسر کشور وجود دارد که به درستی از ظرفیت آنها استفاده نمی گردد و مشکل اینجاست که ما استراتژی مشخصی نداریم؛ همانطور که استراتژی در مورد آموزش به این تعداد داروساز هم بدرستی نداریم. نتیجه آن هم تصمیماتی از این قبیل می شود.
وی خاطرنشان کرد: انجمن داروسازان ایران، مبحث حذف تعرفه ها را پیگیری می کند ولی هنوز به اعتراضی که نسبت به رای دیوان عدالت اداری انجام داده ایم، پاسخ رسمی داده نشده است. البته ناگفته نماند که خوشبختانه وزارت بهداشت هم کاملا به خدمات داروساز آشنا است و در این امر از خدمات داروساز و جامعه داروسازی حمایت می کند.