روند صعودی کرونا در ۱۴ استان کشور

طب اصیل: بنابر اعلام گزارش اپیدمیولوژی بیماری کرونا انتشار یافته از جانب وزارت بهداشت و در هفته منتهی به ۲۳ خردادماه، روند صعودی کووید۱۹ در ۱۴ استان مشاهده می شود.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، بر مبنای بررسی های اپیدمیولوژی صورت گرفته درمورد روند مبتلا شدن و گسترش ویروس کرونا در ایران و جهان که از جانب وزارت بهداشت انتشار یافته، تا روز ۲۴خرداد، ایران رتبه دهم مبتلا شدن به کروناویروس را به خود اختصاص می دهد و بر مبنای آمار اعلام شده از جانب وزارت بهداشت تا ۲۴ خرداد ماه، ۱۸۴هزار و ۹۵۵ نفر در کشور به کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد ۸ هزار و ۷۳۰ نفر جان خویش را از دست داده و ۱۴۶ هزار و ۷۴۸ نفر هم بهبود یافته اند. بر مبنای بررسی های صورت گرفته بیشترین شناسایی موارد قطعی مبتلا شدن به این بیماری در روز ۱۵ خرداد ماه بوده است.

همچنین بر طبق این گزارش که از جانب وزارت بهداشت انتشار یافته است، تا روز ۲۴ خرداد، ۷ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۴۲۴ نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد ۴۲۸ هزار و ۳۳۶ نفر جان خویش را بر اثر مبتلا شدن به کرونا از دست داده اند. به صورت کلی در جهان کشورهای آمریکا، برزیل، روسیه، هند و انگلستان رتبه های اول تا پنجم مبتلا شدن به بیماری کووید۱۹ را به خود اختصاص می دهند.

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، روش محاسبه شاخص ها در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می شود. برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید_۱۹ در استان های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد مبتلا شدن و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد. برای محاسبه روند تغییرات مبتلا شدن و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش مبتلا شدن و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد. در نهایت، تغییر روند مبتلا شدن و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.
تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی
برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی موارد زیر مدنظر قرار گرفت:
_ در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند مبتلا شدن و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احیانا روند افزایشی دارد.
_ در مواردی که شاخص تغییر روند مبتلا شدن نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احیانا به تازگی پیک اول اپیدمی رد شده است.
_ در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می شود، وضعیت به حالت ثبات می رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم می باشد. باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر می باشد.
_ در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند مبتلا شدن و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احیانا روند نزولی دارد.
_ منظور از ناسازگاری داده ها این است که روند داده های مرگ و مبتلا شدن از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخصهای مبتلا شدن و مرگ دیده می شود. در این موارد تحلیل بهتر را در ایام بعد و با داده های درست تر می توان عرضه داد. ناسازگاری در داده ها به علل مختلفی می تواند رخ دهد. همچون علل بروز ناسازگاری می توان به ثبت غیر دقیق روزانه داده ها توسط استان ها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود تلفیقی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره نمود.
تقسیم بندی استان ها از نظر میزان گزارش
استان ها بر مبنای میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. در مورد استان های با بروز کم، تغییرات کم در داده ها می تواند تغییرات سریع در شاخص ها ایجاد کند و ازاین رو تفسیر داده های این استان ها سخت تر بوده و با عدم اطمینان بیشتری همراه می باشد. تحلیل بر طبق این شاخص ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان ها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور عرضه کنند.
تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به ۲۳ خردادماه
بر اساس گزارش اعلام شده از جانب وزارت بهداشت، در روند کشوری بیماری، تغییرات مختصر صعودی مشاهده می شود. روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در دو استان کرمانشاه و خراسان رضوی دیده شد. روند ثبات با تغییرات مختصر در پنج استان خوزستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و گیلان مشاهده شد. روند صعودی یا شروع پیک در ۱۴ استان هرمزگان، لرستان، کردستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، قزوین، مرکزی، یزد، البرز، همدان، مازندران، گلستان و کرمان مشاهده شد. به نظر می آید دو استان آذربایجان غربی و سمنان به تازگی پیک اپیدمی را تجربه کرده اند. در هشت استان زنجان، اصفهان، ایلام، بوشهر، فارس، قم، کهگیلویه و بویر احمد و تهران ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی دهد. باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه نماید. جهت اطلاع از روش کار و اطلاعات بیشتر در مورد روندهای استانی در چند روز اخیر به وبسایت کمیته اپیدمیولوژی کووید -۱۹ به آدرس http: //Corona.behdasht.gov.ir رجوع نمایید.

مرگ ناشـی از کووید -۱۹، مرگـی فراتر از گزارشات روزانـه؟
هزینه انسانی ویروس کرونا با بیشتر از ۷.۴۲ میلیون نفر مبتلا شدن و ۴۱۴ هزار مرگ در جهان همچنان ادامه دارد. در نمودار زیر، تصویری از روند مرگ ناشی از این بیماری در جهان به نمایش درآمده است. در اواسط اسفند ۱۳۹۸، کانون جهانی مرگ ناشی از کووید-۱۹ از آسیا به اروپا تغییر یافت و ایتالیا، اسپانیا و انگلیس به کانون های جدید مرگ ناشی از بیماری تبدیل شدند. از اواخر فروردین ۱۳۹۹ بیشترین گزارشات مربوط به ایالات متحده آمریکا بود که هم اکنون ۱۸ درصد از تلفات جهانی را تشکیل می دهد. اخیراً، آمریکای لاتین و کارائیب، با تقریباً نیمی از گزارش مرگ و میرهای جدید، سهم خویش را در متوسط گزارش مرگ افزایش داده اند که بیشترین این مرگ ها در برزیل گزارش شده است.
ایتالیا بعد از هفته ها قرنطینه و یک رویارویی سخت با کووید-۱۹، به ساحل آرامش نزدیک شده و میزان مرگ و میرها در این کشور رو به کاهش است. این کاهش، در گزارش وضعیت چندین کشور غربی دیگر هم صادق است. استرالیا با اقدامات زود هنگام، توانست شمار تلفات را از ابتدا پایین نگه دارد. در کشورهایی مانند برزیل، روسیه و هند تلفات روزانه ناشی از کووید-۱۹ در حال افزایش می باشد. ولی نگرانی هایی وجود دارد که مرگ و میرِ مستقیم گزارش شده ناشی از مبتلا شدن به کووید-۱۹، تاثیر واقعی این ویروس بر مرگ و میر در جهان نباشد. برخی از محققین و نشریات، داده هایی را در مورد مرگ و میر بیش از اندازه انتظار (اصطلاحی است که در اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی به کار می رود و به تعداد مرگ و میرها فراتر از آنچه که انتظار داشتیم در شرایط «عادی» ببینیم، اشاره دارد) در سرتاسر جهان جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرده اند و دریافته اند که آمار تلفات در بعضی از کشورها بیشتر از ۵۰ درصد، بیشتر از حد معمول سال های قبل است.
این وضعیت در شهرها و مناطقی که از مرگ مستقیم ناشی از کووید-۱۹ به شدت صدمه دیده اند، واضح تر است. در استان گواای اکوادور، از آغاز ماه مارس (۱۱ اسفند ۱۳۹۸ )۱۰ هزار مرگ بیشتر از حد عادی رخ داده است، که بیشتر از ۳۰۰ درصد افزایش را نشان داده است. لندن کشته های بیشتر از دو برابر را تجربه کرده است و تعداد مرگ و میرهای شهر نیویورک از اواسط ماه مارس (اواخر اسفند ۱۳۹۸) بیشتر از چهار برابر حد معمول گزارش شده است.

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید_۱۹: آرژانتین
آرژانتین کشوری در آمریکای جنوبی، با مساحت ۲میلیون و ۷۳۶ هزار و ۶۹۰ کیلومترمربع و جمعیت ۴۵ میلیون و ۱۷۳ هزار و ۴۹۱ نفر است. موارد کووید-۱۹ در این کشور از تاریخ ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۸ گزارش شد. در این کشور تابحال ۲۷ هزار و ۳۷۳ مورد تأییدشده بیماری و ۷۷۲ مورد مرگ گزارش شده است. بعضی از تجارب و اقدامات انجام شده در این کشور شامل موارد زیر است:
_ بستن مرزها بر روی غیرشهروندان از اواسط اسفند ۱۳۹۸
_ طرح قرنطینه سراسری الزامی و محدودیت خروج از خانه و تمدید این طرح در مناطق درگیر تا ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
_ لغو تمام پروازهای تجاری حداقل تا ۱۱ شهرویور ۱۳۹۹
_ اجازه خروج از خانه به مدت حداکثر یک ساعت در یک روز تعطیل آخر هفته به نوجوانان و کودکان زیر ۱۶ سال در بوئنوس آیرس
_ حمایت های مالی و تسهیل قوانین مالیات و عوارض، همچون کاهش حدود ۲۰ تا ۶۰ درصدی پرداخت مالیات برای مشاغل عرضه کننده خدمات بهداشتی_ درمانی
_ معافیت از مالیات واردات کالاهایی چون تجهیزات پزشکی و وسایل حافظت فردی

منبع: