وزیر بهداشت هشدار داد شناسایی کرونای هیبرید هندی – کالیفرنیایی در کشور

طب اصیل: وزیر بهداشت ضمن اعلام آخرین وضعیت شناسایی سویه های جهش یافته کرونا در کشور، نسبت به برگزاری تجمعات خصوصاً در مراسم هایی نظیر عید فطر، هشدار داد و بر لزوم افزایش سطح رعایت پروتکلهای بهداشتی تاکید نمود.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه مجازی کارگروه وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت درباب معاهده بین المللی آمادگی و پاسخ به همه گیری کووید ۱۹، اظهار داشت: امروز نشستی به شکل ویدیوکنفرانسی با مدیران شرق منطقه سازمان بهداشت جهانی و همین طور برخی افرادی که از ژنو به آنها پیوسته بودند و وزاری بهداشت کشورهای منطقه شرق مدیترانه انجام شد که محبت کردند و من از جمهوری اسلامی ایران در میان سایر وزرا، نخستین سخنرانی را انجام دادم.
وی اظهار داشت: پس از هجمه کووید۱۹ که پس از یک قرن دنیا گرفتار چنین مشکل و فاجعه بیماری زایی شد، همه کشورها گرفتار تکانه ای شدند که آمادگی برای چنین هجمه گسترده ای برای همه آنها میسر نبود؛ از طرفی ساختار سازمان جهانی بهداشت در جنبه های مختلف پاسخگوی این گرفتاری گسترده چه از نظر فنی و چه از نظر حمایت ها نبود.
وی اضافه کرد: در منطقه شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت این جلسه بعنوان نخستین جلسه انجام شد تا به مواردی توجه نمایند که مثلا اگر خدایی نکرده بازهم یک عامل گسترده تهدید کننده جهانی، کشورها را فرا گرفت، چه نماییم و چقدر کشورها باید امکانات و تجهیزات را تهیه کنند. سازمان جهانی بهداشت گرچه در این دوره قابلیت بالایی از خود نشان نداد اما بعنوان تنها گزینه ممکن برای پیوند کشورها در عرصه سیستم سلامت باید سرپا و مقتدر بماند؛ اما ساز و کار برای این امر چیست تا سازمان بهداشت جهانی بیش از گذشته بدرخشد؟
نمکی افزود: نکته مهم مطرح شده در جلسه امروز بی عدالتی گسترده در میان کشورهای فقیر و غنی است و حتی کشورهایی مثل ما که از نظر اقتصادی شاید جزو کشورهای فقیر نباشیم اما تحریم های ظالمانه ما را تحت فشار قرار داده است. چه ساز و کاری باید طراحی کرد تا در گرفتاری های گسترده عفونی و غیر عفونی، مردم کشورها در تحریم ها گرفتار لطمه جدی نشوند؟ امروز به این ساز و کارها می پردازیم و ما هم نکات و پیشنهادات مهمی در ۸ بند عنوان کردیم.
نمکی با تشکر از اصحاب رسانه درباره وضعیت کرونا در کشور، اشاره کرد: موج چهارم با ویروس انگلیسی با همت بلند مدافعین سلامت، همت مردم و سایر دستگاهها، لطف خداوند و دعای مردم سر تعظیم فرود آورد و به سمتی رفت که در خیلی جاها شاهد توقف و در بسیاری از استانها مسیر کندی حرکت و بازگشت به آرامش نسبی را ببینیم. در این دوره میزان بیماران ما ۲.۵ برابر قبل بود و در بعضی استانها تا ۱۰ برابر پیک قبلی خیز بیماری را داشتیم؛ اما با تمهیدات اندیشیده شده وضعیت مطلوب تری نسبت به پیک های قبلی طی کردیم. گزارشات مفصلی از این حرکت عالمانه در نشستی مفصل شرح داده خواهد شد تا شیوه هایی که اتخاذ کردیم تا مردم معطل تخت نمانند، بیان شود.
وی درباره جهش ها و موتاسیون های ویروس، اظهار نمود: متاسفانه در بعضی استانها به جز ویروس انگلیسی، موتاسیون های جدید دیگری را پیدا کردیم. گفته بودم در استان هرمزگان ۳ نمونه محرز شده ویروس آفریقای جنوبی را پیدا کردیم، این سه نمونه از نظر ابتلای قطعی به ۵ مورد و از نظر ابتلای مشکوک به ۳۰ مورد جدید رسید که بین ۳۵ تا ۳۸ مورد جدید را در استان هرمزگان ویروس موتاسیون یافته آفریقای جنوبی خواهیم داشت.
نمکی افزود: از هفته قبل به روسای دانشگاه علوم پزشکی فارس، بوشهر و هرمزگان ابلاغ کردم تا مجموعه ۳ ضلعی تشکیل دهند برای اینکه پارسیان، لامرد، عسلویه جاهایی بودند که باید به شدت پایش می شدند. بدین سبب کمیته ای تشکیل شد و همکاران من در این ۳ استان حضور فعال یافتند و خدارا شکر این موج به خوبی در حال کنترل است.
وزیر بهداشت اظهار داشت: اما مردم باید بدانند که با نزدیک شدن به عید فطر و اینکه در سال قبل هم در مناطقی مثل خوزستان و بوشهر و قسمت هایی از فارس مشکلاتی داشتیم و اگر مردم عید فطر را مراعات نکنند و ما شیوع گرفتاری با ویروس موتاسیون یافته آفریقای جنوبی را در این مناطق داشته باشیم، کار بسیار خیلی مشکل تر از مدیریت ویروس انگلیسی خواهد شد.
وی اضافه کرد: یکی از اشکالات ویروس موتاسیون یافته آفریقای جنوبی عدم پاسخ به درمان، مقاومت به درمان و از همه مهمتر اینکه بیشتر واکسن های تولید شده در جهان در مقابل این ویروس حدودا ناتوان هستند و توانمندی مقابله آنتی بادی این واکسن ها با ویروس موتاسیون یافته آفریقایی بسیار محدود است.
وزیر بهداشت درباره موتاسیون هندی کرونا نیز اظهار داشت: متاسفانه در این مورد هم اعلام کردیم که در حال رصد هستیم و متاسفانه موارد تایید شد و در استان قم ۳ مورد تایید شده از بین هندی های استان شناسایی کردیم و داریم تمام تماس نزدیک آنها را رصد می نماییم و تمام این مجموعه را قرنطینه کردیم و در حال پایش شرایط هستیم.
وزیر بهداشت افزود: متاسفانه در استان آذربایجان غربی در مجموعه ای که توسط کارگران هندی اداره می شد حداقل ۱۰ مورد جدید پیدا کردیم که این ۱۰ مورد یک نوع ویروس هیبرید هندی_ کالیفرنیایی است که یکی از بدترین انواع سوغاتی است که می شد برای کشور آورد. این ویروس در ماه جدید شناسایی شد و به سرعت خودرا به آذربایجان غربی رسانده است که متاسفانه در استان یزد هم در یک کارخانه فولاد که هم کارگر هندی و هم کارگر ایرانی داشت مشاهده کردیم که بلافاصله همکارانم را فرستادم و تمام این افراد در قرنطینه اند و تمام افراد در تماس با آنها با فرماندهی بنده هر روز رصد می شوند و گزارشات لحظه ای دارم.
وی اضافه کرد: متاسفانه ویروس هر دو از نوع هیبرید است که یکی از چموش ترین ویروس هایی است که تا حالا گزارش شده است که این نوع کالیفرنیا_ هندی است. درحال رصد شرایط هستیم و نمونه هایی از آشتیان، ورامین، تهران، بیمارستان شهدای پاکدشت گزارش کردند که روز گذشته شخصا آنجا بودم. موارد بررسی شده و در میان آنها با آنکه تبعه افغانستانی و برخی کشورها داشتیم هیچ موتاسیونی یافت نشد و همه آنها واریانت انگلیسی بود.
نمکی افزود: با توجه به این که تازه همکارانم با خستگی مفرط از گیر یک چنین موج سنگین ویروس انگلیسی خلاص شدند و کمی نفس می کشند، الان اگر باردیگر به دام ویروس هندی یا هیبرید کالیفرنیایی_هندی و یا آفریقای جنوبی بیفتند، نمی توانم بر تاب آوری این نظام سلامتی قسم بخورم که این همه در ۱۵ ماه گذشته ایستادگی کرده است. من ابزاری جز زبان تمنا و خواهش ندارم و از مردم می خواهم پروتکل ها را رعایت نمایند، با رعایت ۵۰ یا ۶۰ درصد وضع مطلوبی نخواهیم داشت.
وی اظهار داشت: از همکارانم خواستم در ماه مبارک رمضان که سفرها محدود است این شعله های کوچک را پیگیری کنند که این آتش به دامن کل کشور نیفتد؛ برای اینکه واریانت های چموشی هستند و اگر یکی از آنها در یک کشور دیده شود، کل کشور را در قرنطینه خاص می برند و این با وجود تعداد متنوع در چند استان اگر شعله ها به هم بپیوندند، کشوری گرفتار می شود. پس مردم باید پروتکل هارا رعایت نمایند و مسئولین جلوی انتشار ویروس محکم بایستند. امیدوارم با همدلی و وفاق از گسترش این ویروس ها جلوگیری نماییم.

منبع: