در گردهمایی مجازی آژانس ها و نمایندگان مجلس تاکید شد بساط رانت در گردشگری را جمع کنید

به گزارش طب اصیل رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمانت مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با انتقاد از نفود بیمارستان ها و بخش های دولتی به گردشگری سلامت، اخطار داد: بساط رانت در گردشگری بخصوص گردشگری سلامت را جمع کنید.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، حرمت الله رفیعی در گردهمایی آژانس ها و فعالان گردشگری که با حضور رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در «کلاب هاوس» برگزار شد، اظهار داشت: اگر آژانس های گردشگری نمی توانند در حوزه سلامت کار کنند، چرا به آنها مجوز داده شده است؟ چرا وزارت بهداشت فقط به یک سری شرکت خاص اجازه می دهد بیمار خارجی وارد کنند و بیمارستان ها هم فقط با همان شرکت ها کار می کنند؟ رانت و نفوذ در این عرصه به قدری زیاد شده که اگر آژانسی غیر از این شرکت ها بیمار خارجی داشته باشد یا تور سلامت اجرا کند، مؤاخذه و تهدید به لغو مجوز می شود.
او درخواست نمود این رویه اصلاح گردد و تصریح کرد: گردشگری متعلق به بخش خصوصی است، بخش های دولتی به جای اینکه راه را برای آنها هموار کنند، سنگلاخ کرده اند. فراموش نکنید که دولتی ها می روند و بخش خصوصی می ماند.
رفیعی همینطور با نقد مداخله گری معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در عملکرد تشکل های خصوصی اظهار نمود: دولت یک بال گردشگری می باشد، اگر کار خویش را درست انجام ندهد و کنار بخش خصوصی قرار نگیرد، هم خودش و هم صنعت را از بین می برد.

او اظهار داشت: دولت جدید بداند اگر می خواهد برای گردشگری کار کند، گوش شنوا داشته باشد و حرف فعالان صنعت را بشنود. باید پیش از تشکیل دولت، برای گردشگری برنامه داشته باشد.
صبورا فرهنگیان ـ دبیر کمیته گردشگری سلامت انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ هم ضمن اشاره به مشکلاتی که از ناحیه بخش دولتی متوجه گردشگری سلامت شده است، اظهار نمود: با آن که آژانس های گردشگری مجوز فعالیت دارند، باید برای ورود بیمار خارجی و کار در حوزه گردشگری سلامت یک مجوز جداگانه دریافت نمایند. از طرفی، بیمار خارجی فقط در بیمارستانی پذیرش می شود که ای. پی. دی (بخش بین الملل) داشته باشد. در هیچ کجای دنیا چنین قانونی حاکم نیست. گرفتن پذیرش در این بیمارستان ها داستان دیگری دارد، باید نامه ای از آنها گرفته شود که به شکلی منبع درآمد شده است، یک بیمارستان ۲۰ دلار می گیرد، بیمارستان دیگر ۱۰۰ دلار. آژانس ها را در تنگنا قرار داده اند.
در ادامه این نشست که با مبحث «راهکارهای خروج از بحران» برگزار شد، از جانب آژانس داران و فعالان گردشگری درباره استفاده از سفر کارت و تسهیلات بانکی برای سفر، بازبینی مجلس در طرح تحول اقتصادی که گردشگری را نادیده گرفته است، بخشودگی دیون دولتی مثل مالیات و حق بیمه کارفرما دست کم در سالهای درگیر با کرونا، تغییر نگاه به سفرهای خارجی و حذف عوارض خروج از کشور در پشتیبانی از آژانس هایی که بیشتر از یک سال است گرفتار بحران بیکاری و اقتصادی شده اند، امهال وام ها و بدهکاری های بانکی مطابق مصوبه و وعده ها، واکسیناسیون مسافران هنگام ورود و خروج از کشور و اصلاح نگاه امنیتی به گردشگری، بحث هایی مطرح و پیشنهادهایی داده شد.

تابستانی پرسفر پیشبینی می شود
مرتضی قربانی، عضو هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هم تنوع محصول را همچون راه کارهای خروج از بحران دانست و اضافه کرد: حوزه تورهای خروجی هم اکنون خیلی پررونق نیست. اما از پاییز گذشته، تورها و سفرهای داخلی رونق نسبی داشته است. شاید خیلی ایده آل نباشد، اما به نسبت بازار وضعیت سفرهای داخلی بهتر است.
او به آژانس هایی که تا کنون بر تورهای خروجی متمرکز بوده اند، سفارش کرد در بازار داخلی فعال تر شوند و تابستان پیش رو را از دست ندهند؛ چون که به قول او، درصد فروش پروازهای داخلی با وجود ظرفیت ۶۰ درصد برای تابستان، خوب بوده است.
قربانی همینطور طراحی بسته ای ارزان با هماهنگی شرکتهای هواپیمایی و هتل ها را ایده ای جذاب تر برای نجات گردشگری و آژانس ها دانست و اظهار داشت: بهتر است از حالت انتظار برای دریافت کمک از دولت خارج شویم و روی ظرفیت و توانمندی بخش خصوصی متمرکز شویم.

شاید دولت بعد!
محمدرضا دشتی اردکانیان ـ رئیس فراکسیون گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی مجلس ـ هم برای راه کار خروج از بحران، تشکیل صندوق سرمایه گذاری را پیشنهاد کرد و اظهار داشت: در جلساتی با رئیس جمهور هم این پیشنهاد عنوان شد و اگر بتوان وامی برای این صندوق گرفت، اقدام بزرگی انجام شده است.
او با بیان اینکه راه خروج کشور از بحران را در گردشگری می بیند، به جلسه ای که در مجلس با رئیس سازمان برنامه و بودجه در ارتباط با راه های تأمین بودجه کشور داشتند و غفلتی که از گردشگری شده است، اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه برخی از مسؤولان هنوز به این باور نرسیده اند، باوری که مقام معظم رهبری به گردشگری دارند. امیدوارم در دولت بعد بتوانیم گردشگری را در جایگاهی قرار دهیم که مسؤولان روی آن حساب کنند.
اردکانی درباره بودجه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم اظهار داشت: برای سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده که در بعضی احکام بودجه، کمک هایی جداگانه تخصیص یافته، مثلا برای بیمه راهنمایان گردشگری دولت مکلف شده اعتباراتی تخصیص دهد. سال جاری بودجه خوبی برای این وزارت خانه بسته شده که حدود شش درصد بیشتر از سال قبل است، ولی دولت هنوز اعتقادی به گردشگری ندارد، این بودجه ای هم که مصوب شده روی نظر نمایندگان مجلس بوده است.
این نماینده مجلس ضمن اشاره به ضعف زیرساخت های گردشگری بخصوص در بخش حمل و نقل و هتل، اظهار نمود: تلاش ما بر این است که اقساط وام را امهال نماییم. پس از انتخابات ریاست جمهوری هم به صورت جد پیگیر حل معضلات گردشگری همچون مالیات خواهیم بود. بودجه سال جاری خوب است، از بخش خصوصی انتظار داریم و در مجلس تلاش می نماییم که بودجه سال ۱۴۰۱ را افزایش دهیم.

۳ سنت بودجه دولت برای جذب هر توریست خارجی به ایران
همینطور محمدابراهیم لاریجانی ـ مدیرکل اسبق تبلیغات و بازاریابی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ درباره بودجه این وزاتخانه توضیح داد: ۷۰ درصد این ۱۵۰۰ میلیارد تومان به میراث فرهنگی متعلق می باشد و فقط ۳۰ درصد آن که در فصل دوم واریز می شود، به گردشگری اختصاص داده می شود که البته با سایر هزینه های جاری محاسبه شده است. در این شرایط، برای وزارت خانه بطور قطع هزینه آب و برق و حقوق پرسنل در اولویت قرار دارد، ازاین رو وقتی به انتهای سال می رسد، دیگر بودجه ای نمی ماند که به گردشگری بدهد. شاید بودجه گردشگری را در جای دیگری خرج کنند، اما برای بودجه و اعتبار میراث فرهنگی هیچگاه این اتفاق نمی افتد.
او سپس نگاهی داشت به بودجه تبلیغات ایران برای جذب توریست خارجی و اظهار نمود: طبق مطالعه و تحقیقی که در زمان مدیریت خود داشتم، در بیشتر کشورها برای جذب هر توریست خارجی میانگین سه تا چهار دلار هزینه تبلیغ می شود، این درحالی است که سرانه بازاریابی ایران برای جذب هر توریست خارجی به ۳۰ سنت می رسد که در عمل این عدد هم تخصیص نمی یابد و شاید حدود ۱۰ درصد آنرا بدهند.
او اضافه کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شاید بودجه کافی برای گردشگری نداشته باشد، اما از محل کمک ها می تواند حمایت کند. مثلا زمانی که در دفتر تبلیغات و بازاریابی بودم متوجه یک بودجه ۶۰ میلیارد تومانی شدیم که می خواستیم برای کمک به بخش خصوصی گردشگری جذب نماییم، اما برخی اختلافات درون صنفی مانع آن شد و حالا همان بودجه نصیب میراث فرهنگی و موزه های خصوصی شده است.
لاریجانی در ادامه به آژانس دارها و فعالان گردشگری پیشنهاد کرد در یک برنامه ضربتی، گروهی را مامور کنند تا طرحی کامل برای توسعه، ارتقاء و ساماندهی کسب وکارهای دفاتر گردشگری با شناسایی مشکلات و پیشبینی مطالبات و راه کارها تهیه شود.
او اظهار داشت: در این جمع نمایندگان مجلس حضور داشتند، اگر یک روز رئیس جمهور هم بیاید ما نمی دانیم چه خواسته و مطالبه ای باید داشته باشیم. پیشنهادهایی که معمولا داده می شود شاید مشکل ۵۰ نفر را حل کند. وقتِ دولت را برای ورود توریست خارجی که ۵۰ آژانس را منتفع می کند و چهارهزار آژانس دیگر را بلاتکلیف می گذارد، نمی توان گرفت.
در ادامه این گردهمایی مجازی، درحالی که بحث ها و سوال ها ادامه داشت، حضور کوتاه مدت رئیس فراکسیون گردشگری و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد و گله های شدید برخی فعالان گردشگری مواجه گردید.

منبع: