اقداماتی که پای ویروس مرگبار کرونا را به بند می کشد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رصد و رهگیری هوشمند بیماری کرونا، شناسایی و مراقبت از گروههای پرخطر، کنترل مرزها، بیماریابی بموقع و روند مناسب واکسیناسیون را از مهم ترین اقداماتی دانست که می تواند پای چموش ویروس کرونا را به بند بکشد و به عبارتی آنرا کنترل کند.
دکتر حمید سوری اپیدمیولوژیست روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه آموزش ایرنا عنوان کرد: اقدامات خوبی در بعضی از این موضوعات مانند واکسیناسیون انجام شده اما در سایر موضوعات باید فعالیتهای جدی تری صورت گیرد تا بتوان این بیماری را مهار کرد.
وی اضافه کرد: دل خوش کردن فقط به افزایش مناسب واکسیناسیون کرونا، می تواند ما را از سایر اقدامات پیشگیرانه در این حوزه غافل کند که به شدت باید از آن اجتناب کرد.
این اپیدمیولوژیست، یکی از اقدامات مهم و اساسی برای رصد، رهگیری و کنترل بیماری کرونا را بهره گیری از فناوری ها اعلام نمود و اظهار داشت: رصد و رهگیری هوشمند بیماری کرونا با استفاده از فناوری ها، هر چه سریع تر باید در دستور کار قرار گیرد.
سوری خاطرنشان کرد: برخی کشورها همچون کره جنوبی از این ظرفیت بهره های بسیار مناسبی بردند و به دستاوردهای بسیار خوبی رسیدند که همچون آن میتوان به کاهش میزان بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اشاره نمود.
وی اقدام مهم و اساسی دوم را شناسایی و مراقبت مناسب از گروههای پرخطر عنوان نمود و اظهار داشت: بیشترین مرگ ها و بستری ها را این افراد به خود اختصاص دادند و باید مورد حمایت و مراقبت های لازم قرار گیرند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اقدام مهم دیگر را کنترل شدید مرزهای کشور ذکر کرد و اظهارداشت: ترددهای مرزی به شدت باید کنترل شود و کسانی که تردد می کنند حداقل به مدت ۲ هفته تحت مراقبت باشند.
وی، یکی دیگر از برنامه هایی که باید مورد تاکید قرار گیرد را ادامه اجرای طرح شهید سلیمانی اعلام نمود و اضافه کرد: ظاهرا برنامه ها منسجم و هدفمندی در این حوزه مشاهده نمی گردد و به نظر می آید اراده لازم برای ادامه این طرح وجود ندارد.
آیا سازوکار مناسب برای حضور دانش آموزان و دانشجویان فراهم شده است
وی با طرح این سوال که آیا سازوکار مناسب برای حضور دانش آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه فراهم گشته است، اظهار داشت: هنوز سازکار لازم برای حضور بدون دغدغه دانش آموزان و دانشجویان، فراهم نشده است.
سوری ضمن اشاره به این که بازگشایی مدارس و دانشگاه ها را نباید فقط به واکسیناسیون منوط کرد، اضافه کرد: هرچند اقداماتی در این حوزه انجام گرفته اما کافی نیست و باید شرایط مناسب فراهم گردد و پس از آن شاهد حضور فیزیکی دانش آموزان و دانشجویان باشیم.
وی تصریح کرد که بازگشایی مدارس کاری بسیار مطلوب است و باید این کار انجام گیرد اما آیا سازکارهای نظارتی وجود دارد که در مشاهده طغیان بیماری، شرایط را اصلاح نماییم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: در آمریکا هر هفته تعداد فراوانی از دانش آموزان تست تشخیصی کرونا می گیرند، ما اصلا سازوکاری برای این مورد ندیده ایم.
سوری افزود: اقدامات در این حوزه باید بر پایه مستندات متقن و علمی باشد و کارها از روی احساسات و هیجان صورت نگیرد که در صورت انجام این کار، عواقب فراوانی می تواند به همراه داشته باشد.
وی اضافه کرد: تصمیم گیری در شرایط حاضر بسیار پیچیده شده و بخصوص در شرایط اپیدمی این کار همانند صحنه جنگ است که کوچکترین خطا می تواند تبعات زیادی را تحمیل کند. تعادل منطقی بین محافظه کاری و خطرپذیری و تصمیم گیری درست اجتناب ناپذیر است.
این اپیدمیولوژیست اضافه کرد: اعمال هر مداخله ای (چه مثبت یعنی کاری بکنیم و چه منفی یعنی مداخله ای انجام ندهیم) در شرایط اپیدمی می تواند جان بسیاری را به خطر بیندازد.
سوری اضافه کرد: بنظر بنده آنچه می تواند در این دو راهی تصمیم گیری کمک کننده باشد، مراجع به منابع علمی موثق بین المللی و بومی، تجارب موفق جهانی و یا اجماع نظر خبرگان و دست اندکاران مبحث است. وقتی هیچکدام از اینها حاصل نباشد ما نباید جرآت استفاده از کلماتی مثل حتما و بطور قطع را داشته باشیم، و ترجیح دهیم در اعمال مداخلاتی مثل بازگشایی مدارس، محافظه کارانه تر تصمیم بگیرم.
به گزارش طب اصیل به نقل از خبرگزاری ایرنا، برپایه آمار روز شنبه اول آبان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۴ بیمار کووید۱۹ جان خویش را از دست دادند و بر این اساس شمار تلفات کرونا در کشور از ۱۲۵ هزار نفر گذشت.
همچنین مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۸۵۱ هزار و ۶۷۰ نفر رسید.
تا کنون پنج میلیون ۴۰۲ هزار و ۸۶۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. و چهار هزار و ۳۴۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.
همچنین در کشور تابحال ۵۰ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۳۲۱ نفر دُز اول، ۲۸ میلیون و ۸۷۲ هزار و ۹۵۹ نفر دُز دوم و ۵۶ هزار و ۵۳۹ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۷۹ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۸۱۹ دُز رسید.
منبع: