با حضور تعدادی از هنرمندان و مدیران؛ راه اندازی تالار دهلوی

طب اصیل: تالار موسیقایی حسین دهلوی از مجموعه های تازه بازسازی شده بنیاد فرهنگی هنری رودکی با حضور حسین علیزاده و برخی از مدیران وزارت ارشاد بطور رسمی فعالیت خودرا شروع کرد.

به گزارش طب اصیل به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی، آیین گشایش و شروع به کار رسمی تالار دهلوی با حضور محمود شالویی، سرپرست معاونت امور هنری، تعدادی از هنرمندان موسیقی ایران و سخنان حسین علیزاده در رثای استادش زنده یاد حسین دهلوی در طبقه پنجم بنیاد رودکی اجرا شد.
گزارش آقای مدیر از تبدیل شدن یک مکان اداری به تالار
مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در ابتدای این مراسم دلیلهای ساخت این تالار اظهار داشت: افتتاح تالار دهلوی با هدف تامین محلی برای تمرین یا ضبط آثار حرفه ای است. قبل از این، نبودن فضایی کیفی و مناسب از موانع جدی پیشرفت ارکسترها بود. از ین جهت، برای ما کیفیت تالار دهلوی بسیار اهمیت داشت و من گمان نمی کردم این فضا با این کیفیت آماده بهره برداری شود؛ فضایی بسیار حرفه ای که استادان برجسته و سرشناس موسیقی ایران بر آن مهر تایید زده اند.
مدیرعامل بنیاد رودکی اضافه کرد: قبل از این اگر قرار بود ۲ ارکستر ما یعنی ملی و سمفونیک اجرای همزمان داشته باشند، فضا کم داشتیم. این سالن در طبقه پنجم بنیاد رودکی قبلاً کاربرد موثر نداشت و تبدیل کردن به فضایی که امروز می بینید آن هم در سازمان اداری خیلی مشکل بود. مرحوم علی مرادخانی هم بسیار کوشش کرد بنیاد رودکی مدیریت این سالن را در دست بگیرد و سرانجام توفیق نصیب من و همکارانم شد که با همکاری دوستان در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و معاونت هنری موانع اداری رفع گردد. امروز هم خوشبختانه بعد از ۲۰ سال تلاش توانستیم این فضا را در اختیار بگیریم.
قدردانی از حسین علیزاده به جهت انتخاب اسم تالار
افضلی افزود: شاید یکی از مهم ترین بخش های کار ما تامین اعتبار ایجاد این فضا بود. چونکه کار حرفه ای کردن هزینه بر است و دوستان بنده در سازمان برنامه و بودجه و وزارت فرهنگ ارشاد یاری کردند تا این فضا به گونه ای بهینه و جامع از این پس به بهره برداری برسد. امیدوار هستم بتوانیم گام هایی موثرتر برای ارکسترها برداریم و گرچه واقعاً تا نقطه مطلوب فاصله فراوان داریم اما انصافاً تا امروز خالصانه تلاش نموده ایم مشکلات ارکسترها همچون قراردادها و نظام مالی را ساماندهی نماییم.
هومن دهلوی: قلبا خوشحالم از این اتفاق؛ اما کاش در دوران زنده بودن پدر تالاری به نام ایشان افتتاح می شد تا شاید اندکی از رنج بیماری پدر کم شود مدیرعامل بنیاد رودکی از حسین علیزاده هم تشکر کرد که پیشنهاد نامگذاری تالار را داد و بدین سان یاد و خاطره استاد دهلوی تا ابد در مجموعه رودکی زنده خواهد ماند.
در ادامه ویدئویی از پروسه تبدیل سالن طبقه پنجم بنیاد رودکی به یک تالار حرفه ای موسیقی ویژه اجراهای ارکستری به نمایش درآمد و سپس ارد انزابی پور، صدابردار برجسته گزارشی از خاصیت های فنی و کم نظیر این تالار برای حاضران ارائه داد.
حسرت فرزند از تالاری که پس از مرگ پدرش افتتاح شد
در ادامه برنامه هومن دهلوی به نمایندگی از پدر نامدار خود و دیگر اعضای خانواده روی صحنه آمد و در سخنانی کوتاه ضمن ابراز خوشی از به سرانجام رسیدن پروژه شروع به کار تالار دهلوی با پیگیری های حسین علیزاده اظهار داشت: قلبا خوشحالم از این اتفاق اما کاش در دوران زنده بودن پدر تالاری به نام ایشان افتتاح می شد تا شاید اندکی از رنج بیماری پدر کم شود.
هومن دهلوی ابراز امیدواری کرد در تالاری که به نام پدرش مزین شده، رویدادهایی شایسته در زمینه موسیقی ایران رخ دهد.
به کار بردن واژه استاد برای حسین دهلوی کم است
حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده شناخته شده موسیقی ایرانی هم در این مراسم نام حسین دهلوی را زنده کننده واژه های عشق، مسئولیت پذیری و پشتکار در وجود خود دانست و اظهار داشت: واژه استاد برای حسین دهلوی کم و نکته مهم درباره او این است که چگونه پشت یک چهره بسیار جدی تا این اندازه عاطفه و لطافت وجود دارد. حسین دهلوی نخستین اثر ارکستری خود «سبکبال» را سال ۳۲ ساخت که من فقط ۲ سال داشتم و امروز می بینیم این اثر برای آن دوران شاهکار است.
آهنگساز و نوازنده برجسته موسیقی ایرانی اضافه کرد: دیگر نکته مهم در وجود دهلوی اثری بود که وی در جامعه موسیقی می گذاشت. سالهای اول دوران حضور ما در هنرستان موسیقی، جایگاه این هنر در جامعه چندان مناسب نبود و بیشتر مصرفی و بازاری بود. از ین جهت، هنرستان ها به تنهایی نمی توانستند در جامعه نظم و احترام برای موسیقی بیاورند اما این انتخاب دهلوی برای مدیریت هنرستان موسیقی بود که فضا را به شدت دگرگون کرد. از نظر من او مناسب ترین گزینه برای بخشیدن اعتبار و احترام به موسیقی ایران بود و رسالت و مسئولیتی در خود احساس می کرد که این وظیفه را پذیرفت.
علیزاده با اشاره به پیشینه درس خواندن خود در دبستانی در بازار اظهار داشت: باتوجه به شرایط فرهنگی بازار نمی شد در مدرسه ما موسیقی کار کرد و فکر می کردم هنرستان موسیقی هم همان شرایط را دارد. با ورود به هنرستان موسیقی شاید حتی ۲ هفته هم نشد که فهمیدم کجا هستم و شیوه راه رفتن و حرف زدن من هم عوض شد. با آنکه هنوز بلد نبودم ساز بزنم، به آن بسیار احترام می گذاشتم و ساز را برتر از خود می دیدم. اینها مواردی نبود که من سابقه تربیتی در آن داشته باشم و همه در زمانی کوتاه در هنرستان بوسیله کسی به من جدیدالورود آموزش داده شد که به حق آنجا نشسته بود.
وقتی بعدها نام هنرستان موسیقی را بهشت گذاشتم!
این هنرمند شناخته شده درباره وجه تسمیه «بهشت» هم چنین اظهار داشت: من بعدها نام هنرستان موسیقی را بهشت گذاشتم. چون وقتی درهای آن باز می شد فرشتگانی چون هوشنگ ظریف، فرهاد فخرالدینی، غلامحسین بنان وارد می شدند. ما و هنرمندان نسل ما با حضور در هنرستان موسیقی بهشت خودرا رفته ایم و دیگر نگران آخرت مان نیستیم، چون بهشت را به مفهوم واقعی با رهبری چون حسین دهلوی تجربه کردیم.
علیزاده اضافه کرد: وقتی حسین دهلوی در هنرستان موسیقی بعنوان مدیر گمارده می شود، می تواند الگویی برای جامعه باشد. حالا بسیاری از مسئولان ما ممکنست در زمینه کاری خود تخصص نداشته باشند ولی حسن نیت دارند و تلاش کنند. مثل همین آقای افضلی که در موسیقی تخصص ندارد ولی شاهد بوده ایم چقدر بعنوان یک ایرانی و فردی که به فرهنگ ایران اهمیت می دهد و ایران را دوست دارد تلاش نموده اثر خوب بگذارد. متأسفانه در ایران حضور مسئولان به چهار سال هم نمی کشد و این امر موجب می شود کاری که در پیش گرفته اند، تداوم پیدا نکند.
رونمایی از کتاب «خسرو و شیرین؛ اپرا در چهار پرده» از مجموعه گنجینه نت نوشته های رودکی (به کوشش کیاوش صاحب نسق) با حضور سوسن اصلانی همسر استاد دهلوی و محمود شالویی سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی از دیگر بخش های برنامه بود که با اجرای سه قطعه از ساخته های دهلوی به انتها رسید. «سبکبال»، «گفتگوی دل» و «سرود گل» در برنامه افتتاح تالار دهلوی اجرا شد که آرش گوران رهبر ارکستر، مازیار ظهیرالدینی کنسرت مایستر و مجتبی عسگری خواننده آن بودند.
داریوش پیرنیاکان، نادر مشایخی، فریدون شهبازیان، حمیدرضا نوربخش، شهرام صارمی، فردین خلعتبری، هادی منتظری و میرعلیرضا میرعلی نقی از چهره هایی بودند که در مراسم شروع به کار تالار دهلوی در طبقه پنجم بنیاد رودکی حضور داشتند.

منبع: