در یک مطالعه بررسی شد استفاده از زنجبیل برای کاهش عوارض مثانه بیش فعال

طب اصیل: پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر استفاده از زنجبیل را در کاهش مشکلات ناشی از مثانه بیش فعال مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، «مثانه بیش فعال»، اختلالی است که به دنبال انقباض بیش از اندازه عضله مثانه ایجاد می شود و علایمی همچون تکرر ادرار، فوریت ادرار، بی اختیاری ادراری و شب ادراری را به وجود می آورد. این مشکل می تواند بر جنبه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی بیمار تاثیر زیادی بگذارد.

شیوع مثانه بیش فعال در مردها ۷تا ۲۷ درصد و در خانم ها ۹ تا ۴۳ درصد است و با افزایش سن شیوع این مشکل بیشتر می شود. عواملی مانند چاقی، مصرف کافئین و یبوست می تواند در ایجاد این اoتلال نقش داشته باشد و همین طور دیابت کنترل نشده، تحرک کم و درد لگن مزمن ممکنست علایم آنرا بدتر کند.

داروی تولترودین؛ دارویی است که برای کاهش انقباض بیش از اندازه مثانه تجویز می شود. ولی باتوجه به تمایلی که امروزه نسبت به مصرف داروهای گیاهی به وجود آمده است و باتوجه به عوارض کمتری که داروهای گیاهی به همراه دارند، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، با انجام یک مطالعه تاثیر استفاده از زنجبیل را در کاهش مشکلات ناشی از مثانه بیش فعال، بررسی نموده و تاثیر این گیاه را با تاثیر داروی تولترودین مقایسه کردند.

بررسی های انجام شده در این مطالعه نشان داد که مصرف زنجبیل می تواند شدت علایم مثانه بیش فعال را بطور معناداری کم کند و احتمالاً تجویز آن در بیماران مبتلا به علائم مثانه بیش فعال مفید خواهد بود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «مقایسه تأثیر داروی تولترودین و زنجبیل بر روی علایم مثانه بیش فعال در زنان مراجعه کننده به کلینیک حضرت رسول و امام علی (ع) شهرکرد» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و دکتر فهیمه کاوه، دکتر رسول رحیمی، دکتر محمد رجایی اصفهانی، فاطمه دریس و فیروزه نبی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در انجام این طرح پژوهشی مشارکت داشتند.

منبع: