هموطنان به شایعات گوش ندهند حتما واکسن کرونا بزنند

به گزارش طب اصیل دبیر کمیته تخصصی کشوری اپیدمیولوژی کووید – ۱۹ به هموطنان سفارش کرد که به شایعات و اخبار بدون پشتوانه علمی درمورد واکسن کرونا گوش ندهند و همه در واکسیناسیون شرکت نمایند.
مسعود یونسیان اپیدمیولوژیست روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا اضافه کرد: خیلی از مطالب انتشار یافته در فضای مجازی در مورد عوارض واکسن ها فاقد پشتوانه علمی بوده و مردم به آنها اعتماد نکنند.
وی ابراز امیدواری کرد که با اطلاع رسانی صحیح و انتشار مطالب علمی و متقن از بیان مطالب و صحبت های بدون پایه و اساس علمی که در فضای مجازی منتشر می شود، جلوگیری شود.
این اپیدمیولوژیست همینطور اظهار داشت: برخی افراد مدت ها از تزریق دُز اول آنان گذشته و هنوز مبادرت به دریافت دُز دوم نکرده یا برخی افراد اصلا مبادرت به تزریق واکسن کرونا نکرده اند.
یونسیان تصریح کرد: به نظر می آید شایعات و اخبار بی اساس و بدون پایه علمی در فضای مجازی روی اعتماد عمومی تأثیر گذاشته است.
وی اضافه کرد: تنها راهی که میتوان اعتماد عمومی را تقویت کرد، شفافیت و ارائه اطلاعات صحیح و متقن است که باید اقدامات لازم در این حوزه صورت گیرد.
دبیر کمیته کشوری علمی کووید – ۱۹ افزود: برگزاری همایش هایی مانند نتایج مطالعات واکسن های ایرانی کرونا که روز ۳۰ آبان ماه برگزار شد، گامی موثر در جهت ارتقای آگاهی مردم و افزایش اطلاعات صحیح آنها در مورد واکسن است.
به گزارش طب اصیل به نقل از خبرگزاری ایرنا، برپایه آخرین آمار وزارت بهداشت،، متوسط کشوری نوبت اول واکسیناسیون افراد ۱۸ سال به بالا در کشور۸۳ درصد، متوسط کشوری نوبت دوم واکسیناسیون ۱۸ سال به بالا ۶۶ درصد، متوسط کشوری واکسیناسیون نوبت اول ۱۲ تا ۱۸ سال ۸۳ درصد، متوسط کشوری نوبت دوم واکسیناسیون ۱۲ سال به بالا ۶۵ درصد است.
به گفته محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دغدغه کنونی این وزارت خانه پوشش گروههای سنی ۶۰ سال به بالا در نوبت سوم واکسیناسیون کرونا است که دستورالعمل آن به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ گردیده است.
منبع: