معاون وزیر بهداشت اعلام کرد حدود ۵۴هزار مبتلا به HIV در ایران

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اعلان اینکه در کشور ما باید حدود ۵۴ هزار فرد مبتلا به HIV داشته باشیم، اظهار داشت: تعداد افراد شناسایی شده حدودا یک سوم و یا ۴۰ درصد این موارد هستند و در مجموع تا کنون ۲۲ هزار نفر از مبتلایان شناسایی شده اند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر کمال حیدری در همایشی مجازی به مناسبت روز جهانی ایدز، اظهار داشت: از ۳۷.۷ میلیون نفر جمعیتی که درگیر این بیماری هستند در سال ۲۰۲۰ متاسفانه۷۰۰ هزار نفر فوت کردند. وقتی به گذشته نگاه نماییم باتوجه به اثر تجمعی، حدود ۲۱ درصد افزایش جمعیت افراد درگیر را داریم و این نشان دهنده اهمیت بحث شناسایی و مراقبت و پیشگیری است و البته شناسایی مبتلایان به HIV پیچیده تر از سایر بیماریها است.
وی ادامه داد: کاهش میزان بروز و مرگ در ضمن این سال ها مُبین این است که ما در قسمت درگیری و فوت کاهش داشتیم که این هم تایید زحمت عزیزان در مدیریت برنامه است. به تفکیک مناطق ۵ گانه جهان در منطقه امرو و مدیترانه شرقی ۴۲۰ هزار مبتلا به این ویروس داریم. در این تعداد ما در تشخیص ۴۴ درصد افزایش و در بحث فوت ۵۰ درصد افزایش را می بینیم که در منطقه مدیترانه شرقی است. البته برخی کشورهایی که در منطقه ما هستند به نظرم اطلاعات را بصورت کامل ارائه نمی دهند. هرچند منطقه ما نسبت به سایر مناطق وضعیت بهتری دارد اما بازهم جای کار بیشتری وجود دارد.
او افزود: در کشور ما هم حدود ۵۴ هزار فرد مبتلا به HIV باید داشته باشیم و تعداد افراد شناسایی شده حدودا یک سوم و یا ۴۰ درصد این موارد هستند و ۲۲ هزار نفر شناسایی شدند و افراد تحت مراقبت ۱۵ هزار و ۷۹۹ نفر بودند، افراد تحت درمان هم حدودا در همین حد است. این نشان دهنده این است که افراد در حد حدودا کامل تحت پوشش هستند و پاسخی که به درمان داده شده است به شکل مناسب بوده و حدود ۱۴ هزار نفر پاسخ مناسبی را دریافت نمودند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، اظهار نمود: روند شناسایی در سنوات اخیر رو به افزایش است که یک دستاورد باارزش است و به ۴۰ درصد رسیده است و افراد تحت پوششی که نسبت به موارد زنده تشخیص داده شده اند، هم به همین ترتیب است و به هر حال سیر صعودی افراد تحت پوشش درمان بسیار باارزش بوده و نشان دهنده زحماتی است که در سالیان قبل صورت گرفته است.
او اشاره کرد: در کمپین ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر بیماری HIV تا حالا توانستیم ۶۰ هزار نفر را آزمایش نماییم که حرکت خوبی در بحث شناسایی است. تمرکز بر پیش گیری از بیماری و تشخیص موارد از اقدامات مهمست و این هدف مشتمل بر ۵ هدف نهایی، ۱۲ هدف زیربنایی، ۱۲ استراتژی و ۲۵۹ هدف اختصاصی است که در اهداف اختصاصی سهم هر یک از شرکای برنامه بصورت واضح به شکلی تعیین شده است که برایند کلی تحقق اهداف منجر به دستیابی اهداف بین المللی ۹۰-۹۰-۹۰ شود؛ یعنی ۹۰ درصد مبتلایان شناسایی شوند، ۹۰ درصد موارد شناسایی شده تحت درمان مستمر قرار گیرند و ۹۰ درصد موارد تحت درمان بار ویروسی به مقادیر غیرقابل انتقال، کم شود.
حیدری افزود: استراتژی های پنجمین برنامه به نحوی مشخص است که با سرمایه گذاری در زیرساخت ها امکانات تشخصیص و درمانی HIV را افزایش دهیم و نظام مراقبت اپیدمیولوژیک را ارتقا دهیم. حالا با دستاوردهای خوبی که داشتیم به همت عزیزانی که زحمت کشیدند، افتخار می نماییم.