رئیس سازمان نظام پرستاری: بیش از ۱۴۵ هزار نفر مبتلا به کرونا در جامعه پرستاری داشتیم

طب اصیل: رئیس سازمان نظام پرستاری اظهار داشت: بیش از ۱۴۵ هزار نفر مبتلا به کرونا در جامعه پرستاری داشتیم و حدودا تمام کسانی که در شغل پرستاری مشغول به ارائه خدمت بوده اند حداقل یکبار به این بیماری مبتلا شده اند.
به گزارش طب اصیل به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، در آستانه میلاد فرخنده حضرت زینب (س) و روز پرستار، پس از ظهر روز گذشته و در نخستین روز از هفته پرستار ( ۱۷ تا ۲۳ آذر) جامعه پرستاری کشور متشکل از دکتر عباس عبادی- معاون و مدیران معاونت پرستاری وزارت بهداشت، مسئولان نظام پرستاری و تنی چند از پرستاران نمونه با حضور در مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و قرائت فاتحه و ادای احترام با آزمان های امام راحل تجدید میثاق کردند.
دکتر محمد میرزابیگی در این مراسم به نمایندگی از جامعه پرستاری به سخنرانی پرداخت و گفت: خداوند را سپاسگزاریم که توفیق داد به مناسبت ولادت با سعادت پرستار بزرگ تاریخ بشریت، حضرت زینب کبری (س) در این مکان نورانی که مزار شریف بنیانگذار انقلاب اسلامی است حضور یابیم.
وی اضافه کرد: ما هرسال در روز پرستار تجدید میثاق با حضرت امام (ره) و آرمان های ایشان را در برنامه های خود داریم و از روح بلند ایشان کمک می گیریم که ما را به سمت خیر و خدمت به مردم هدایت کنند.
دکتر میرزابیگی با اعلان اینکه در این جمع، برخی از اعضای شورای عالی نظام پرستاری و نمایندگان پرستاران کشور حضور یافته اند، اظهار داشت: به روح بلند بیش از ۱۵۰ شهید مدافع سلامت کادر پرستاری درود می فرستیم که در بحران کرونا در دفاع از جان مردم به مقام شهادت رسیدند.
رییس سازمان نظام پرستاری افزود: بیش از ۱۴۵ هزار نفر مبتلا به کرونا در جامعه پرستاری داشتیم و حدودا تمام کسانی که در شغل پرستاری مشغول به ارائه خدمت بوده اند حداقل یکبار به این بیماری مبتلا شده اند.
دکتر میرزابیگی اشاره کرد: خانواده های تعدادی از عزیزان پرستار نیز به سبب ارتباط آنها با بخش های کرونا، به این ویروس مبتلا شدند. کرونا همه جا را تعطیل و خیلی از مشاغل را دورکار کرد و حتی خانواده بیماران از آنها دور ماندند اما پرستاران به بیماران نزدیکتر شدند و گاهی ما مکان سکونت پرستاران را در بیمارستان ها تعبیه می کردیم که به بیماران کرونائی خدمت رسانی کنند.
وی اشاره کرد: کرونا آمده بود تا جان مردم را بگیرد، اما امروز با دفاع جانانه مدافعان سلامت نفس کرونا به شماره افتاده است. کرونا یک مسئله بزرگ به ما آموخت و آن فعال شدن فاز جدیدی از علم مراقبت های پرستاری در سطح جامعه بود.
وی با اعلان اینکه در این ایام نسبت به مراقبت های پرستاری در منزل و جامعه کم توجهی شد؛ تصریح کرد: اگر بیماری به بیمارستان نرود و در منزل خدمت دریافت کند آمار مرگ و میر در این عرصه به سبب کیفیت بالای خدمات پرستاران کاهش پیدا می کند.
کسانی مانع تبلیغ مراقبت پرستاری در منزل می شوند که ترویج این مراقبت ها به نفع آنها نیست و می خواهند هزینه های گزاف به مردم تحمیل کنند.
رییس کل سازمان نظام پرستاری اظهار داشت: در دوره پساکرونا نیز سازمان نظام پرستاری وارد عرصه مراقبت های پرستاری خواهد شد و بیماران مزمن، مبتلا یه سرطان و بیماریهای صعب العلاج که نیاز به خدمات تهاجمی و جراحی نداشته باشند را می توان در منزل بستری کرد.
وی با اعلان اینکه حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از بیماران، مبتلا به بیماریهای مزمن هستند، بیان داشت: با ارائه خدمات پرستاری در منزل، می توان هزینه های این بیماران را تا یک دهم نیز کم کرد. هم اکنون ۱۷۰۰ مرکز مراقبت پرستاری در منزل در کشور راه اندازی شده و درحال آماده سازی مراکز و زیرساخت هایی هستیم تا با ارائه مراقبت های پرستاری و توسعه این مراقبت ها به بیماران مزمن، کمک نماییم.
وی با اشاره به این که مردم در یک محیط تک بعدی یعنی بیمارستان با هزینه های بسیار گرانتر از منزل درمان می شوند، ابراز امیدواری کرد که با توجه بیشتر به پرستاری جامعه نگر، کیفیت خدمات درمانی افزایش یابد.

۱۳۵۲
منبع: