جریمه ۲۱۰ میلیون دلاری اینفلوئنسر چینی برای فرار مالیاتی

طب اصیل: چین یک اینفلوئنسر معروف را به سبب فرار مالیاتی ۲۱۰ میلیون دلار جریمه کرد.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، اداره امور مالیاتی چین در اطلاعیه ای اعلام نمود “هوآنگ وی” که به “ویا” هم مشهور است باید ۱.۳۴ میلیارد یوان مالیات معوقه، جریمه و دیرکرد بپردازد. وی با پنهان کردن درآمد شخصی و اظهارنامه دروغین در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، از پرداخت مجموعا ۶۴۳ میلیون یوان مالیات طفره رفته است.

ارزش سهام بزرگترین اپراتورهای پخش زنده آنلاین و خدمات چین در نیویورک سقوط کرد. ارزش سهام شرکت بیلی بیلی ۱۱.۶ درصد، گروه هولدینگ علی بابا ۵.۸ درصد و شرکت جوی ۴.۷ درصد ریزش کرد.

هوآنگ بعد از اعلام این مجازات، در حساب ویبوی خود پوزش خواست و گفت عمیقا احساس گناه می کند و تصمیم رگولاتور مالیاتی را پذیرفته و برای پرداخت جریمه در مهلت تعیین شده، پول تهیه خواهدنمود.

این بزرگترین جریمه صادره تا حالا برای فروشنده های آنلاین مانند “ویا” است که هر شب تلاش می کنند خریداران را مجاب کنند میلیون ها دلار برای اقلامی مانند وسایل آرایشی، دستگاههای برقی و پوشاک هزینه کنند. این اینفلوئنسر یکی از بزرگترین ستارگان بازار تائوبائوی علی بابا بوده و ترافیک زیادی جذب کرده و عامل رشد مصرف بوده است.

خبرگزاری شینهوا در گزارشی اعلام نمود دپارتمانهای دولتی باید هماهنگی بهتری به وجود آورده و تلاشها برای ساماندهی صنعت پخش زنده آلاین را تقویت کرده و با فرار مالیاتی مقابله کنند.

این جریمه نشان میدهد دولت چین توجه خودرا به حوزه تجارت پخش آنلاین معطوف کرده که با مقررات اندکی که درباب آن وجود دارد، در سال های اخیر شکوفا شده است. پرونده اخیر ممکنست موجب وحشت بازرگانان و برندهایی شود که از این قالب برای فروش در علی بابا و پلتفرمهای رقیب این شرکت استفاده می نمایند.

مقامات مالیاتی چین در سپتامبر مقررات سخت گیرانه تری برای سلبریتیها و لایو استریمرها اعلام نمودند و ماه گذشته دو فروشنده آنلاین به سبب فرار مالیاتی مجموعا ۱۵ میلیون دلار جریمه شدند. صفحات تائوبائو و ویبوی این دو نفر حالا مسدود شده است.

طبق گزارش وب سایت ۳۶kr.com، “ویا” در سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۱ میلیارد یوان فروش داشته که بیشترین میزان در بین همتایانش بوده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، جریمه صادره برای “ویا” بزرگتر از جریمه ۸۸۴ میلیون یوان برای “فان بینگ بینگ”، هنرپیشه چینی به سبب فرار مالیاتی در سال ۲۰۱۸ است که نقطه شروع اقدامات دولت برای نظارت بیشتر بر بخش سرگرمی بود.

منبع: