وزیر بهداشت: ۱۱۲ میلیون دز واکسن طی ۴ ماه فعالیت دولت سیزدهم تزریق شده است

به گزارش طب اصیل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در آغاز کار دولت سیزدهم فقط پنج میلیون دز واکسن تزریق شده بود، اما حالا ۱۱۷ میلیون دز واکسن تزریق شده، اظهار داشت: به این معنا که در مدت چهار ماه گذشته ۱۱۲ میلیون واکسن تزریق شده که این توفیق با به صحنه آمدن مردم به دست آمد.
به گزارش طب اصیل به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، بهرام عین اللهی روز دوشنبه در آیین رونمایی از پویش ملی سخاوت (در راستای اجرای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت) و افتتاح پروژه های عمرانی دانشجویی که با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی و برخی از خیران برگزار شد، ضمن تبریک میلاد حضرت مسیح (ع) و تسلیت ایام فاطمیه و سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی اسطوره ایثار و شهادت، اظهار داشت: خدا را شاکریم که به ما توفیق خدمت داده است؛ و این منتی است که خدا به ما گذاشته و توفیق داده است که هریک از ما به شکلی خدمت نماییم و همواره برای این مورد باید شاکر خداوند باشیم.

وی ضمن تشکر ویژه از خیران برای قدم گذاشتن در این راه، اظهار نمود: ما امروز در این پروژه ای که بعنوان پویش ملی سخاوت نامگذاری شده است، میزبان شما عزیزان هستیم. باید دقت کنیم که در چه شرایطی زندگی می نماییم و چه تاریخی داشته ایم. خوشبختانه مردم ما در طول تاریخ خیر بوده و همیشه با توسل به ائمه اطهار(س) در انجام کارهای خیر از یکدیگر سبقت گرفته و می گیرند. امروزه خیلی از مراکز درمانی ما به نام خیران عزیز مزین است.

وزیر بهداشت اظهار داشت: یک سابقه تاریخی در این حوزه داریم، برپایه فرمایش مقام معظم رهبری این مورد برای ما هویت ایجاد می کند؛ کشوری که هویت و اصالت دارد با کشورهایی که همچون آمریکا به صورت مصنوعی به وجود آمده اند تفاوت بسیاری دارد و همواره می تواند راه خویش را ادامه دهد.

هر کاری که مردمی شود، موفق است

عین اللهی با اشاره به اینکه بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با مسائل مختلفی در کشور رو به رو شدیم و از نظر اقتصادی و دیگر موضوعات فشار زیادی را متحمل شدیم و نا جوانمردی هایی شد، اظهار داشت: از دفاع مقدس میتوان بعنوان سرآمد این موضوعات نام برد؛ همه ابرقدرت ها برای از بین بردن ایران با یکدیگر متحد شدند و آنچه سبب شد ما بتوانیم در مقابل همه این حملات مقاومت نماییم هویت، اصالت، اعتقاد به ولایت و مردم بود. اگر هر کشور دیگری بود نمی توانست هشت سال مقاومت کند. مردم ما بودند که در دفاع مقدس حماسه آفریدند، همه در صحنه بودند و این موضوعی است که در تاریخ ماندگار شده است.

وی با اشاره به اینکه شخصی که در راه خدا کار خیر می کند، توفیقی است که خداوند متعال به او داشته است، مطرح کرد: ما پس از دفاع مقدس شاهد صحنه های مختلفی در کشور بودیم که یکی از مهم ترین این مسائل کرونا است؛ کرونا علیرغم تهدیدهایی که در دنیا داشت خیلی از مسائل را هم برای مردم روشن کرد و صحنه های بسیار زیبایی را از حضور مردم در صحنه مشاهده کردیم، ما اعتقاد داریم هرکاری که مردمی شود، موفق است.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در شروع کار دولت تنها پنج میلیون دز واکسن تزریق شده بود، اما امروز ۱۱۷ میلیون دز واکسن تزریق شده است، اظهار داشت: به این معنا که در مدت چهار ماه ۱۱۲ میلیون واکسن تزریق شد که این توفیق با به صحنه آمدن مردم به دست آمد. در یک روز یک میلیون و ۶۵۰ هزار دز تزریق انجام شد که از نظر سرعت کار نسبت به جمعیت ما به یک رکورد جهانی دست یافتیم. سازمان های جهانی که با ما در تماس هستند از این حجم از واکسیناسیون در ایران متعحب هستند که این امر با اعتماد مردم به وجود آمد. تا به امروز ۹۱ درصد مردم در تهران یک دز واکسن و نزدیک به ۸۰ درصد هم هر دو دز واکسن را دریافت کرده اند و این درحالی است که در آمریکا ۶۰ درصد و در روسیه ۴۰ درصد مردم واکسن دریافت کرده اند.

کمک خیران را برکت کار می دانیم

عین اللهی اضافه کرد: این نشان دهنده اعتماد مردم و کمک آنها به ما است و همه، از هلال احمر و بسیج و نهادهای دیگر به صحنه آمدند، اگر تنها از سیستم خود استفاده می کردیم برای تحقق این حجم از واکسیناسیون یک سال زمان لازم داشتیم.

وی ضمن تشکر از همه خیران، با اشاره به اینکه سفارش اصلی من مردمی کردن کار خیر است، اظهار نمود: باید کار خیر مردمی شده و به آنها گزارش شود، با عملکرد خود می توانیم اعتماد مردم را جلب نماییم. وظیفه داریم هرچه سریع تر و حداکثر تا ۶ ماه آینده پروژه های نیمه تمام را به اتمام برسانیم تا مردم ببینند. این یک دستور اداری است هیچ پروژه ای آغاز نشود تا پروژه های پیشین تکمیل شوند. کمک خیران را برکت کار می دانیم، قول می دهیم در همه استان ها از هرقدمی که خیران برمی دارند حتما حمایت نماییم.

وزیر بهداشت با تکیه بر نظارت هرچه بیشتر و امانت داری مردم، به لزوم داشتن برنامه در همه امور تصریح کرد و اظهار داشت: نمی توان بدون برنامه عمل کرد در برنامه هایی که داریم می توانیم از خیران کمک بگیریم.

در این مراسم ۱۸۰۰ تخت خوابگاهی و اماکن دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی اهواز، شاهرود، بندرعباس، یزد، ایلام، اصفهان، بوشهر و کردستان با دستور وزیر بهداشت و به صورت ویدئو کنفرانسی راه اندازی شد.

منبع: