سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی قم معارفه شد

طب اصیل: ایرنا- مهدی مصری سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی قم روز چهارشنبه در آیینی با حضور آیت الله سید محمد سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه(س)، محمدحسین نیکنام مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت و مسئولان استان قم، معارفه شد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قم در این آیین با اشاره به فاکتورهای استان قم در زمینه بهداشت و درمان، اظهار داشت: زیرساخت های بهداشتی و درمانی خوبی در این استان ایجاد شده، ولی عقب افتادگی های مزمنی به ویژه در شهرهای جدید وجود دارد که باید برطرف شود.
مصری با اشاره به مدیریت پیش گیری از بیماری کرونا، اضافه کرد: ۷۰ درصد اقداماتی که باید صورت گیرد در زمینه خارج از دانشگاه علوم پزشکی است و اداره ها و اصناف و آموزش وپرورش باید دراین زمینه کمک کنند.
وی با تاکید بر اقناع سازی دلواپسان واکسن برای ارتقاء شاخص واکسیناسیون در شهر قم، افزود: باید تلاش نماییم با تزریق دُز سوم واکسن از ورود کشور به پیک ششم جلوگیری شود.
مصری با تاکید بر نظارت و بازرسی میدانی بر مسائل بهداشتی و درمانی، بیان کرد: تلاش دارم ستون مدیریتی، نیروی انسانی و ساختار دانشگاه علوم پزشکی قم اصلاح و تقویت تا عقب افتادگی ها در بعضی حوزه ها جبران شود.
وی با اشاره به اینکه قم شهری مهم، حساس و پایگاه جهان تشیع است، اظهار داشت: سیاستگذاری حوزه سلامت در قم باید با این رویکرد صورت گیرد تا بتوانیم در ارتقاء سلامت نقش عمده داشته باشیم.
وی با اشاره به ضرورت ترویج سبک زندگی سالم، اضافه کرد: باید باتوجه به اسناد بالادستی که در این عرصه وجود دارد، بتوانیم در امتداد ارتقاء سلامت مردم خصوصاً در پیش گیری از کرونا برنامه ریزی داشته باشیم.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: مراکز درمانی طب سنتی و ایرانی که مورد تاکید وزیر بهداشت قرار دارد، در حدی که علمی باشد و به سبک زندگی سالم کمک نماید، مدیریت و ترویج می شود.
وی با تاکید بر استفاده از تجربیات حوزه ها و الگوهای حوزوی در ارتقاء سلامت معنوی و روانی مردم، اضافه کرد: باتوجه به اینکه باورهای اعتقادی و بهداشت اسلامی در سلامت مردم نقش عمده دارد، باید ارتقا یابد.
وی در ادامه، برنامه ریزی برای افزایش درآمد دانشگاه، تجهیز مراکز درمانی، راه اندازی مرکز جامع درمان سرطان، هوشمندسازی مرکز اورژانس ۱۱۵ بعنوان پایلوت در کشور، ارتقاء زیرساخت های دانشکده سلامت و دین، تکمیل پردیس دانشگاه و خرید مخزن اکسیژن ۲۵ تُنی برای بیمارستان کامکار را همچون اهداف مدیریت خود عنوان نمود.
مصری همچنین، ساخت خوابگاه دانشجویان متاهل، تاسیس بنیاد عام المنفعه حامیان دانشگاه، توسعه مراکز تحقیقاتی و تقویت تحقیقات علوم انسانی اسلامی در این مراکز، تاسیس دانشکده داروسازی، استفاده از ظرفیت اساتید دانشگاه برای پیشبرد اهداف دانشگاه و سیاستگذاری سلامت و تاسیس مرکز فرهنگی کشوری در دانشگاه علوم پزشکی قم را از دیگر اهداف خود بیان کرد.
رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این آیین با اشاره به دوره مدیریتی خود، اظهار داشت: در ۲۲ ماه مبارزه با بیماری کرونا، روزهای سختی را سپری کردیم و امیدواریم روزهای خوبی در انتظار ملت ایران باشد.
محمدرضا قدیر اضافه کرد: در این دوره اداره ها و نهادهای مختلف استان قم و همین طور دفاتر مراجع و رسانه ها کمک بسیاری برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا کردند.
در این آیین پیام آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید در قدردانی از دکتر محمدرضا قدیر رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی قم قرائت شد.
مهدی مصری یازدهم دی ماه با حکم بهرام عین الهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم منصوب گردید، قبل از این محمدرضا قدیر از شهریورماه سال ۹۸ مسئولیت ریاست دانشگاه علوم پزشکی قم را بر عهده داشت.
منبع: