وزیر کشور تشریح کرد حذف محدودیت سفر از کشورهای همسایه

وزیر کشور نحوه برداشته شدن محدودیت سفر به کشورهای همسایه و همین طور بازگشایی مدارس را تشریح نمود.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، احمد وحیدی در آخر جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا در تشریح مصوبات این جلسه اظهار داشت: محدودیتهای موجود با کشورهای مختلف در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت و محدودیت با کشورهای همسایه به حالت قبل برگشت، به گونه ای که با داشتن تست های پی سی آر منفی، افراد می توانند وارد کشور شوند. بدین سان محدودیت با کشورهای همسایه حذف شد.
وی اضافه کرد: برخی کشورها که مسافران از آنها بوسیله مرز هوایی وارد کشور می شدند و بیماری در آنجا کنترل شده نیز محدودیتهایشان برداشته شده، اما محدودیت های کشورهای اروپایی، فرانسه و انگلیس همچنان برقرار است و سایر کشورها نیز محدودیتهایشان درحال بررسی است. البته کشورهایی که رشد سویه امیکرون در آنها روی بدهد ممکنست محدودیت هایشان اضافه شود.
وی اشاره کرد: تردد در مرزهای زمینی تنها با رعایت پروتکل های بهداشتی، تزریق واکسن و داشتن تست پی سی آر منفی امکان پذیر است و گزارش های جلسه امروز از ارزیابی مرزها نشان داد که رعایت موارد باید بیشتر شود.
وزیر کشور درباب موضوع بازگشایی مدارس نیز اظهار داشت: درصد بالایی از دانش آموزان مدارس دز اول و دوم واکسن را دریافت کردند؛ لذا مانعی برای بازگشایی آنها وجود ندارد و همانطور که پیش تر تصمیم گرفته شده بصورت قاطع باید بازگشایی مدارس صورت گیرد. همچنین برای کلاس های دانشگاه ها نیز منعی برای برگزاری کلاس ها وجود ندارد؛ البته باید کار با رعایت پروتکل های بهداشتی صورت گیرد.
وی اشاره کرد: بی تردید باید بحث بازگشایی در وزارت علوم خصوصاً در سطوح تکمیلی و همین طور برای برقراری رساله ها و پایان نامه ها صورت گیرد. دلیلی برای غیرحضوری رساله ها و پایان نامه ها وجود ندارد.
هنوز ضرورت تزریق واکسن به سنین زیر ۱۲ سال مشخص نشده
وزیر کشور اشاره کرد: هنوز نیاز برای تزریق واکسن به افراد زیر ۱۲ سال مشخص نشده و سازمان جهانی بهداشت نیز سفارش ای دراین زمینه ندارد؛ البته موضوع در وزارت بهداشت نیز درحال بررسی است؛ اما تا حالا ضرورت تزریق واکسن به افراد زیر ۱۲ سال مشخص نشده است پس بازگشایی مدارس ابتدایی نیز منعی ندارد.
وی درباب اعمال هوشمند محدودیتها نیز اظهار داشت: هم اکنون وارد مرحله چهارم محدودیتهای هوشمند شده ایم و مقرر شده هر هفته یک فاز به اجرای محدودیت ها اضافه شود. ناقضان اجرای این طرح در فاز اول در وزارت خانه ها و ادارات بود که باید این نکته رعایت می شد که حتما واکسن می زدند و در غیر این صورت اجازه ورود به آنها داده نمی شد و برای آنها مرخصی بدون حقوق اعمال می شد. در فاز بعدی نیز حمل و نقل درون و برون شهری مد نظر قرار گرفت که رانندگانی که واکسن نزده بودند برای آنها پیامک ارسال شد. اگر در طول زمان مشخصی برای این کار اقدام نکنند برابر قانون خدماتی که قبلا به آن اشتغال داشتند، نمی توانند ادامه دهند.