راهکاری ساده برای پیش گیری از مرگ ناشی از کرونا

طب اصیل: خراسان رضوی پژوهشگران گزارش کردند شست وشوی حفره سینوسی ۲ بار در روز با محلول نمکی ملایم می تواند بطور قابل توجهی خطر بستری شدن و مرگ بیمار مبتلا به کووید را کم کند.

به نقل از هلث، دکتر ریچارد شوارتز، مدیر دپارتمان فوریت های پزشکی در کالج پزشکی جورجیا در دانشگاه آگوستا و محقق ارشد این تحقیق، اظهار داشت: ما در مقایسه با گروه کنترل خود شاهد کاهش ۸.۵ برابری بستری شدن در بیمارستان و عدم مرگ و میر بودیم که هر دوی این ها نکات بسیار مهمی است.

برای این مطالعه ۷۹ بیمار مبتلا به کووید با بهره گیری از آب نمک مخلوط با پوویدون آیوداین(ضدعفونی کننده قهوه ای رنگ مورد استفاده در جراحی) یا جوش شیرین، شست وشوی بینی خودرا انجام دادند. آنان این کار را طی ۲۴ ساعت بعد از مثبت شدن آزمایش شروع کردند.

در مجموع ۱.۳ درصد از شرکت کنندگان نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشتند و هیچکدام هم فوت نکردند. در مقایسه با حدود ۱۱ درصد از افراد گروه کنترل همسان که یا در بیمارستان بستری شدند و یا فوت کردند.

به گفته پژوهشگران اگر این یافته ها در مطالعات دیگری نیز تایید گردد، کاهش احتمالی بیماری و مرگ در سراسر جهان را می تواند به همراه داشته باشد.

محققان گمان می کنند نمک توانایی ویروس کووید را برای آلوده کردن سلول ها در حفره بینی، دهان و ریه ها مهار می کند.

به نظر می رسد شست وشو با نمک به محدود کردن شدت علایم بیماران کمک می نماید.

به گفته پژوهشگران بیمارانی که با جدیت بیشتری به ۲ بار استفاده روزانه پایبند بودند، رفع سریع تر علایم را گزارش کردند.

این روش را می توان در خانه با مخلوط کردن نیم قاشق چای خوری نمک و جوش شیرین در یک فنجان آب جوشانده یا مقطر استفاده نمود. سپس حفره بینی را با یک بطری شست وشوی سینوس خارج نمود.

این یافته ها بتازگی در مجله Ear، Nose & Throat Journal انتشار یافته است.