لزوم مصرف غذاهای سبک و پرانرژی در وعده غذایی افطار

طب اصیل: به گزارش طب اصیل، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اظهار داشت: در وعده افطار باید ضمن پرهیز از پرخوری، از غذاهای سبک و در عین حال پر انرژی استفاده گردد. اهتمام شود غذا به آرامی جویده شود. هنگام افطار بدن نیاز به یک منبع انرژی به شکل گلوکز دارد که کاهش قند خون در ساعات روزه داری را جبران کند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر احمد اسماعیل زاده اظهار داشت: در وعده غذایی افطار در ماه مبارک رمضان، مصرف یک لیوان آب گرم، چای کمرنگ و یا یک لیوان شیر گرم همراه با خرما یا عسل در شروع افطار سفارش می شود. همین طور استفاده از غذاهای سبک مثل فرنی، شیربرنج و نان و پنیر و سبزی، یکی از عادات خوب غذایی ایرانی در این ایام است.
وی ادامه داد: مصرف انواع سوپ کم چرب، آش کم حبوبات و سبک، حلیم بــدون روغن (حلیم منبع خوبی از مواد نشاسته ای، فیبر، پتاسیم و منیزیوم است) غذای مناسبی برای افطار است. از طرف دیگر خوردن آش های غلیظ و چرب که مقدار زیادی پیاز داغ و نعناع داغ دارد و حبوبات فراوان به سبب ایجاد مشکلات گوارشی در وعده افطار سفارش نمی شود.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: مصرف سیب زمینی آب پز، سبزی های پخته مثل کدو، کلم، گل کلم، هویج و نخود فرنگی، تخم مرغ آبپز، کره و عسل غذاهای مناسبی برای افطار هستند.
وی با اشاره به رواج مصرف زولبیا و بامیه در روزهای ماه مبارک رمضان اظهار داشت: مصرف بامیه و زولبیا که دارای مقادیر زیادی قند و چربی، اسید های چرب اشباع و ترانس است، باید بسیار محدود شود. در مجموع زیاده روی در مصرف مواد قندی و شیرین همچون حلوا و شله زرد خیلی شیرین در وعده افطار علاوه بر اضافه دریافت انرژی و چاقی، سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود.
اسماعیل زاده با اعلان اینکه مصرف بیش از هشت لیوان آب شرب سالم و سایر مایعات طبیعی و آب سبزی ها و صیفی ها مانند آب هویج، آب گوجه فرنگی و آب کرفس در ساعات پس از افطار مناسب می باشد، اضافه کرد: مصرف غذاهای چرب و شور همین طور انواع تنقلات شور، انواع کنسروها، شورها، انواع سوسیس، کالباس و سایر فست فودها سبب تضعیف سیستم ایمنی و ایجاد تشنگی می شود بدین سبب سفارش می شود که بجای نمک از سبزی های خشک و معطر و محلی برای طعم دار کردن غذا استفاده گردد.
بنا براعلام وبدا وی ضمن تاکید بر اهمیت محدود کردن مصرف نمک در وعده های افطار، شام و سحر در ماه مبارک رمضان اشاره کرد: برای جبران دریافت اضافه نمک لازم است آب بیشتری مصرف شود. بعلاوه در افرادی که مستعد افزایش فشار خون و یا مبتلا به این بیماری هستند باید دراین زمینه احتیاط بیشتری کنند، پس سفارش می شود از حداقل مقدار نمک در تهیه غذاها استفاده گردد. این مقدار کم نمک باید از نمک یددار تصفیه شده باشد.