رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت: مردم به سمت فرزندآوری بیشتر میل پیدا کرده اند

طب اصیل: به گزارش طب اصیل، مرکزی رییس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار داشت: الگوی باروری در کشور نشان میدهد که مردم به سمت فرزندآوری بیشتر میل پیدا کرده اند.
صابر جباری فاروجی، دوشنبه اول خرداد ماه در ستاد پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت استان مرکزی اظهار نمود: ما در لبه پرتگاه سقوط به سیاه چاله جمعیتی هستیم و باید با برنامه ریزی های بهتر، این بحران جمعیت را کنترل نماییم.
رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب بر امیدآفرینی تاکید فراوان دارند و به همین خاطر باید در همه دستگاههای کشور نقاط مثبت را به وسیله رسانه ها برای مردم بازگو نماییم تا آنها را به سمت فرزندآوری بیشتر سوق دهیم.
وی با تکیه بر این که مسئولین استان مرکزی به علت این که این استان یکی از استانهای سالمند کشور است باید بیشتر به فکر باشند اظهار داشت: با وجود این که کاهش ۳.۷ درصدی در میزان موالید در کشور داشته ایم ولی الگوی باروری به میزان ۲.۵ درصد از دو به سه فرزندی افزایش داشته و از سه فرزندی به بیشتر از چهار فرزند ۱۵ درصد افزایش داشته است که تغییر مثبت در روند الگوی باروری را نشان داده است و این که مردم به سمت فرزندآوری بیشتر میل پیدا کرده اند.
بهنام نظری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی هم در این جلسه اظهار نمود: زمان را در حوزه جوانی جمعیت، نباید از دست بدهیم و باید از این چاله جمعیتی که در آن افتاده ایم نجات پیدا نماییم. امروز به علت سیاست های اشتباهی که در گذشته در پیش گرفته شده بود در بحران جمعیتی قرار گرفتیم و باید همه دستگاه ها برای حل این بحران پای کار بیایند و تلاش کنند.
نظری با اشاره به اینکه ظرفیت های محلی و بین بخشی را در هیئت های اندیشه ورز باید به کار بگیریم اظهار داشت: استان مرکزی جزو استانهای پیر کشور است و بعنوان یک قطب صنعتی در کشور نیازمند به نیروی کار متخصص است پس، باید بهتر از باقی استان ها تلاش نماییم و باید در ذهن مجموعه زیرنظر خود، بحران جمعیت را باورپذیر نماییم. همینطور هیچ کس نباید در بروکراسی های تسهیلات بانکی گیر کند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی با تکیه بر این که رویکرد مسؤلان استان، رویکرد و عزم فعالانه و جهادی است؛ خاطرنشان کرد: باید مشوق های بیشتری را برای فرزندآوری کارمندان و کارگران در نظر بگیریم و آئین نامه های در رابطه با این مورد را به درستی اجرایی نماییم. به تازگی اقدام خوبی در ساوه اتفاق افتاده که کمک هزینه هایی برای فرزندآوری در نظر گرفته شده است.
پروین مفتح زاده، مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی هم در این نشست اظهار نمود: اتفاق مثبتی که در زمینه مردمی سازی در استان مرکزی افتاد تشکیل ستاد مردمی جمعیت بود که در ایام گذشته مرکز آن در اراک راه اندازی شد. همینطور قرارگاه های مردمی دیگری هم در سطح شهرستان ها کلید خواهد خورد و طی ۱۰ روز آینده نشستی اختصاصی برای تبیین این کار خواهیم داشت.
مفتح زاده خاطرنشان کرد: اتفاق خوبی که در وزارت خانه ها افتاده، ابلاغ تشکیل قرارگاه درون دستگاهی است. نیاز است مسئولین در دستگاههای اجرایی، اجرای قانون را برای خود واجب بدانند و برای آن برنامه ریزی و تدبیر داشته باشند. قرارگاه های درون دستگاهی مغایرتی با قرارگاه استانی ندارند و ما را به حل مساله جمعیت نزدیک تر می کنند.
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی با اشاره به اینکه تغییر نگاه به حوزه جمعیت باید اتفاق بیفتد خاطرنشان کرد: باید هر اقدامی را که امکان دارد انجام دهیم و به پاشنه آشیل کار که اجرای قوانین در این حوزه می باشد دقت نماییم. همینطور هوشیارسازی هم باید صورت گیرد تا به گفتمان مشترک برسیم.
وی ضمن اشاره به این که در سال ۱۴۰۱ قدم های روبه جلویی انجام شده است اظهار داشت: چهار کمیته گفتمان و تبیین با مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی، اقتصاد و معیشت با مدیریت اداره راه و شهرسازی، سلامت و ایمنی با مدیریت دانشگاه علوم پزشکی، حقوقی و امنیت با مدیریت دادگستری برای کارهای اختصاصی در حوزه جوانی جمعیت در استان مرکزی تشکیل شده است که کار خویش را آغاز خواهند کرد.

منبع: