اختراع عینکی برای تماشای جهان توسط افراد نابینا

به گزارش طب اصیل، دیجیاتو نوشت: پژوهشگران با الهام از خفاش ها که از پژواک یابی برای دیدن استفاده می نمایند، عینک های هوشمندی ساخته اند که اطلاعات بصری را به اصواتی منحصر به فرد تبدیل می کند. فناوری این عینک ها توانایی افراد نابینا و کم بینا را برای حرکت در محیط اطرافشان می افزاید و می تواند جهان را برای افراد کم بینا تغییر دهد.
فناوری کمکی شامل طراحی تکنولوژی هایی است که افراد دارای ناتوانی های حسی را قادر می سازد بر موانع موجود در زندگی روزمره خود غلبه کنند. نابینایی یا کم بینایی بر توانایی فرد برای انجام کارهای روزمره زندگی و شرکت در فعالیت ها و تعاملات اجتماعی تأثیر می گذارد.
حوزه وسیعی از تحقیقات فناوری کمکی با بهره گیری از بازخورد دیداری، لمسی و شنیداری به عنوان ابزاری برای تقویت حواس مرتبط می باشد. حالا، پژوهشگران دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) عینک های هوشمند نسل جدیدی موسوم به لمس آکوستیک را توسعه داده اند که اطلاعات بصری را به نمادهای صوتی متمایز، به عنوان وسیله ای برای مساعدت با افراد کم بینا برای «دیدن» تبدیل می کند.
بیشتر بخوانید:
صحنه ترسناک همنوع خواری/ تقلای بی فایده برای فرار از آرواره مار پیتون/ عکس گوشی مورد علاقه ژاپنی ها/ نه سامسونگ، نه سونی نه حتی آیفون ۱۵/ عکس «چین-تنگ لین»، یکی از نویسندگان این مطالعه، اظهار داشت: «عینک های هوشمند به طور معمول از بینایی کامپیوتر و سایر اطلاعات حسی برای تبدیل محیط اطراف کاربر به گفتار ترکیبی-رایانه ای استفاده می نمایند. با این وجود، فناوری لمس آکوستیک، اشیاء را صوتی می کند و هنگام ورود به میدان دید دستگاه، نمایش های صوتی منحصربه فردی به وجود می آورد. به عنوان مثال، صدای خش خش برگ ها ممکنست نشان دهنده یک گیاه باشد یا صدای وزوز ممکنست نشان دهنده یک تلفن همراه باشد.»
پژوهشگران با الهام از روش استفاده خفاش از مکان یابی پژواک، دست به توسعه عینک های هوشمند خود زدند که آنرا دستگاه صوتی فوویدت (FAD) نامیدند. پژواک انتشار یک موج صوتی است که از یک شی منعکس می شود، بازتاب پژواک اطلاعاتی درمورد اندازه و فاصله جسم ارائه می دهد.
آزمایش عینک ها پژوهشگران عینک خودرا روی ۱۴ شرکت کننده بزرگسال آزمایش کردند؛ هفت شرکت کننده کم بینا و هفت شرکت کننده نابینا. این مطالعه شامل یک مرحله آموزشی نشسته که در آن از FAD برای اسکن اقلام روی میز استفاده می شد، و یک کار ایستاده بود که عملکرد FAD را در زمانی که شرکت کنندگان درحال راه رفتن و جستجوی یک جسم در محیطی بهم ریخته بودند، بررسی می کرد.
در این مطالعه از چهار آیتم استفاده شد؛ کاسه، کتاب، فنجان و بطری.
آنها دریافتند که این دستگاه بطور قابل توجهی توانایی افراد کم بینا را برای تشخیص و رسیدن به اشیا، بدون تلاش ذهنی زیاد می افزاید.
«هاو یوآن ژو»، سرپرست و نویسنده مسئول این مطالعه اظهار داشت: «بازخورد شنیداری کاربران را قادر می سازد تا اشیا را با دقت قابل توجهی شناسایی کرده و به آنها دست یابند. یافته های ما نشان میدهد که لمس آکوستیک این پتانسیل را دارد که یک روش موثر برای تقویت حسی جامعه کم بینا عرضه نماید.»
با برخی تغییرات، فناوری لمس آکوستیک می تواند به بخشی جدایی ناپذیر از فناوری های کمکی تبدیل گردد و به افراد کم بینا اجازه می دهد بهتر از قبل به محیط خود دسترسی داشته باشند.
۵۸۵۸

منبع: