حل این معما ۱۰۰ میلیون دلار جایزه دارد!

به گزارش طب اصیل، زومیت نوشت: بنیاد جایزه ایکس با معرفی جایزه ی ۱۰۱ میلیون دلاری اعلام نمود که هدفش اعطای جایزه به محققانی است که با راهکارهای درمانی، روند پیری را معکوس کنند.
پیتر دیاماندیس، رئیس هیئت مدیره بنیاد جایزه ایکس، اعتقاد دارد که افراد با بالارفتن سن از جامعه کنار گذاشته می شوند و شغل خویش را ترک می کنند. آنها به چند دلیل این کار را انجام می دهند: شفافیت شناختی لازم برای مشارکت در امور را ندارند، فاقد قدرت تحرک هستند و با بیماری های مختلف دست وپنجه نرم می کنند.
حالا تغییر این وضعیت، هدف جایزه ایکس بعدی است. روز چهارشنبه، بنیاد ایکس جایزه ی ۱۰۱ میلیون دلاری را با عنوان «طول عمر سالم» معرفی نمود. هدف بنیاد اهدای پاداش به محققانی است که می توانند در حوزه ی درمان مشکلات در رابطه با کهولت سن نوآوری کنند و روند پیری بزرگسالان سالم بین ۶۵ تا ۸۰ سال را در سه حیطه معکوس کنند: فرایند شناخت، سیستم ایمنی و عملکرد عضلات.
جایزه ی جدید ایکس همینطور شامل پاداشی ۱۰ میلیون دلاری برای تیمی است که تحلیل عضلانی بیماران مبتلا به دیستروفی ماهیچه ای چهره ای کتفی بازویی (FSHD) را معکوس کند. در هر دو مورد طول درمان نباید بیشتر از یک سال زمان ببرد، اما باید حداقل برای ده سال اثربخش باشد.
هزینه ی جوایز از چندین منبع مختلف تأمین می شود. ۴۰ میلیون دلار توسط بنیاد هولوشن اهدا خواهد شد. چیپ ویلسون، بنیانگذار لولولمون ۲۶ میلیون دلار و همینطور جایزه ی ۱۰ میلیون دلاری FSHD را به عهده می گیرد. باقی هزینه ها هم از راه سایر حامیان جایزه ایکس تأمین می شود.
دیاماندیس می گوید حداقل ۱۵ سال است که ایده ی یک جایزه در رابطه با طول عمر را مطرح کرده است، اما با حصول پیشرفت در هوش مصنوعی، ژن درمانی و سایر فناوری ها، به نظر می آید حالا زمان مناسبی برای عملی کردن این ایده است. او اضافه کرد: «ما درحال درک و شناخت پیری هستیم، این که چگونه پیری را کاهش دهیم و به صورت بالقوه آنرا متوقف و حتی معکوس نماییم.»
دیاماندیس که حالا ۶۲ سال دارد، در سال ۱۹۹۴ بنیاد جایزه ایکس را تأسیس کرد. بنیاد ایکس با این قبیل جوایز بیگانه نیست؛ در سال ۲۰۰۴ نخستین جایزه ی ۱۰ میلیون دلاری را به نخستین هواپیمای فضایی خصوصی اعطا کرد که توسط برت روتان طراحی شده بود و تحت حمایت پل آلن، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت بود. فناوری آن تیم مبنای ساخت فضاپیماهایی قرار گرفت که ویرجین گلکتیک، شرکت متعلق به ریچارد برانسون حالا استفاده می نماید.
از دیگر برندگان قابل توجه میتوان به جایزه برای ابداع روشی جدید به منظور پاکسازی نفت، ساخت دستگاهی کوچک با قابلیت تشخیص چندین بیماری و روشی جدید برای نقشه برداری بستر دریا اشاره نمود. بااین حال همه ی جوایز ایکس برنده نداشته اند. بعنوان مثال، در سال ۲۰۱۸ جایزه ی تحت حمایت گوگل برای نخستین فضاپیمای ماه نشین خصوصی جهان بدون هیچ برنده ای به پایان رسید.
ایده ی بهره برداری از فناوری های روز برای افزایش طول عمر انسان در چندین سال قبل تمامی توجهات را به خود جلب کرده است. برخی افراد خاص مایل اند که برای داشتن شانس زندگی طولانی تر دست به هر کاری بزنند؛ اما حامیان ایده ی طول عمر سالم جایزه ی ایکس می گویند هدف نه افزایش طول عمر، بلکه افزایش کیفیت سالهای طولانی تر عمر است.
جیمی جاستیس، محقق سابق دانشگاه ویک فارست و مدیر اجرایی جایزه طول عمر سالم ایکس می گوید: «نکته ی پنهان اینست که ما از قبل به عمر طولانی تر دست یافته ایم. پیشرفت های پزشکی در طول دهه های اخیر بدون شک عمر ما را بیشتر کرده است. اگر یک آمریکایی در سال ۱۹۵۰ به ۶۵ سالگی می رسید، می توانست امید داشته باشد که حدود ۱۲ سال دیگر هم زندگی کند. امروزه این رقم به ۲۰ سال نزدیک تر شده است.»
جاستیس توضیح می دهد که افزایش سالهای عمر اغلب با افزایش هزینه ها همراه می باشد، بنابراین جایزه ی ایکس به جای افزایش طول عمر، بر «افزایش طول عمر سالم» تمرکز دارد. او اضافه کرد: «نکته اینست که مردم باید فعال بمانند، به خوبی فکر کنند و از مقاومت ایمنی برخوردار باشند تا بتوانند از خانه بیرون بزنند.»
در پاییز ۲۰۲۴، دستورالعمل های نهایی برای تعیین تیم های برنده منتشر خواهد شد. در سال ۲۰۲۵، حداکثر ۴۰ تیم منتخب توسط هیئت داوران مبلغ ۲۵۰ هزار دلار کمک هزینه دریافت می کنند و به ادامه ی رقابت دعوت می شوند. در سال ۲۰۲۶، هیئت داوران عرصه را به ۱۰ تیم منتخب محدود می کند و هر یک از تیم ها برای ادامه ی مسابقه کمک هزینه ی یک میلیون دلاری دریافت می کنند.
باقیمانده ی پول به تیمی تعلق می گیرد که بتواند ۲۰ سال بهبود عملکرد را در هر سه حوزه، در کمتر از یک سال درمان، تضمین کند. اگر هیچ تیمی به مرز ۲۰ سال نرسد، مبلغ جایزه برای دستیابی به بهبود عملکرد در ۱۰ تا ۱۵ سال کاهش خواهد یافت. جاستیس اذعان می کند که برنده شدن به طرز باورنکردنی دشوار می باشد.
اما سختی کار فقط بخشی از مسابقه است. دیاماندیس می گوید: «ما به دنبال روشی هستیم که انقلابی تر از هر چیزی باشد که در ۳۰ سال قبل شناخته شده است.» وی همینطور تاکید کرد که هر روش درمانی که برنده ی جایزه بشود، فقط مختص به افراد خاص نخواهد بود. یکی از اهداف این مسابقه اینست که نگاههای درمانی در نهایت در دسترسی تمام مردم قرار گیرد.
۵۸۵۸

منبع: