اختراع بی نظیر دانشمند ایرانی در آمریکا

به گزارش طب اصیل، ایسنا نوشت: «حمید قنبری» دانشمند ایرانی «دانشگاه میشیگان» یک ساعت مچی عرضه کرده که نخستین دستگاه بالینی مچی برای نظارت بلندمدت بر بیماران و تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی است.
ا افزایش استفاده از فناوری های پوشیدنی، ساعتهای هوشمند در سراسر دنیا بعنوان راهی برای نظارت بر سلامتی به مصرف کنندگان عرضه می شوند. این دستگاه ها به بعضی از کاربران می گویند که به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستند. فیبریلاسیون دهلیزی، ضربان نامرتب قلب را به همراه دارد که به افزایش ریسک حمله قلبی و سکته می انجامد.
«حمید قنبری» الکتروفیزیولوژیست قلب «مرکز قلب و عروق فرانکل» در «دانشگاه میشیگان»(UMich) اظهار داشت: متأسفانه این امر به بروز یک سونامی از بیماران سالمی منجر گردیده است که از فیبریلاسیون دهلیزی شکایت دارند و ما شاهد خیلی از موارد مثبت کاذب بدون مبتلا شدن به فیبریلاسیون دهلیزی هستیم؛ بدون این که واقعا راهی را جهت استفاده بالینی از این دستگاه ها داشته باشیم.
گروه پژوهشی قنبری برای مرتفع ساختن این شکاف بالینی، یک ساعت مچی ابداع کردند که ضربان قلب کاربر را به صورت مداوم کنترل می کند و از یک الگوریتم منحصربه فرد برای تشخیص دادن فیبریلاسیون دهلیزی کمک می گیرد. این ساعت معروف به «Verily Study Watch» در تشحیص دادن فیبریلاسیون دهلیزی شرکت کنندگان بسیار دقیق بود.
قنبری اظهار داشت: هم اکنون معمولاً بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را با کمک نوار قلب مدیریت می نماییم اما این کار در آینده با کمک یک ساعت مچی صورت خواهد گرفت.
ساعت Verily Study Watch که بسیار شبیه به دستگاههای پوشیدنی است، با ارسال پالس های نور از میان پوست به داخل رگ های خونی، تغییرات ظریف رخ داده در ضربان قلب را تشخیص می دهد. این فرایند بعنوان «فوتوپلتیسموگرافی»(Photoplethysmography) شناخته می شود.

اگر ساعت به فیبریلاسیون دهلیزی مشکوک شود، از کاربر می خواهد یک نوار قلب تک کاناله بگیرد تا مشخص شود آیا الگوریتم، فیبریلاسیون دهلیزی را به درستی شناسایی کرده است یا خیر. سپس قبل از گزارش دادن به پزشک کاربر مورد نظر، نتایج بوسیله ی یک تکنسین قلب و عروق بررسی می شوند.
این ساعت در آزمایش، هر ۱۵ دقیقه داده ها را تحلیل کرد و الگوریتم شبکه عصبی عمیق آن نشان داد که آیا بیشتر از ۱۰۰ شرکت کننده بین سپتامبر ۲۰۲۰ تا مه ۲۰۲۱، به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستند یا خیر.
ساعت به درستی فیبریلاسیون دهلیزی را در بیشتر شرکت کنندگان با سطوح منفی و مثبت کاذب شناسایی کرد و کار آن مشابه دستگاههای دیگر تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی بود که با استفاده از فناوری فوتوپلتیسموگرافی عمل می کنند.
باآنکه عملکرد دستگاه برای تشخیص دادن فیبریلاسیون دهلیزی در بعضی از شرکت کنندگان با رنگ پوست تیره تر کاهش داشت اما همچنان قادر به تشخیص بیماری آنها بود.
پژوهشگران می گویند، این نخستین پژوهشی است که عملکرد الگوریتم مبتنی بر فوتوپلنتیسموگرافی را در همه سطوح فعالیت بدنی شرکت کنندگان گزارش می دهد.
دقت دستگاه در تشخیص دادن فیبریلاسیون دهلیزی، در سطوح کم و متوسط فعالیت قابل مقایسه با سایر دستگاه ها بود. دستگاه هایی مانند «اپل واچ»(Apple Watch) و «فیت بیت»(Fitbit) توسط «سازمان غذا و داروی آمریکا»(FDA) برای اهداف پیش تشخیصی تایید می شوند اما برای تصمیم گیری بالینی در نظر گرفته نشده اند.
قنبری تصریح کرد که این دستگاه به عرضه دهندگان امکان می دهد تا به صورت مؤثر از داده های آن برای مدیریت کردن شرایط بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی استفاده نمایند. وی ادامه داد: این ساعت، شکاف بین نظارت بلندمدت و مداوم را که هم اکنون تهاجمی تر است، پر می کند.
قنبری افزود: این ساعت بعنوان جایگزین نوار قلب برای بیمارانی که به آن نیاز دارند، در نظر گرفته نشده است. در هر حال، این سیستم چندمرحله ای امکان دارد بار روی دوش پزشکان را کم کند و از هجوم اعلان های تولیدشده توسط سایر دستگاههای مچ بند جلوگیری نماید.
قنبری اظهار داشت: برای مدیریت بلندمدت، شخصی سازی شده و مستمر بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، به یک دستگاه پوشیدنی مچی نیاز است که مقرون به صرفه و قابل تجویز توسط پزشکان باشد.
۵۸۵۸

منبع: