تفاوت عجیب ۴ و ۵ در مغز انسان

به گزارش طب اصیل، زومیت نوشت: پژوهش جدیدی نشان داده است مغز انسان از مکانیسم های عصبی متفاوتی برای شناسایی اعداد کوچک تر و بزرگ تر استفاده می نماید.
سریع جواب دهید: چند سیب در عکس بالا وجود دارد؟ به سادگی میتوان سه سیب را دید، اما به لطف مکانیسم پردازش متمایز مغز شما، امکان دارد این کار حتی ساده تر از چیزی باشد که تصور می کنید.
براساس مطالعه ای جدید، مغز انسان دو روش مجزا برای پردازش تعداد دارد: سیستمی برای مقادیر چهار یا کمتر و سیستم دیگری برای مقادیر پنج و بالاتر.
بیشتر بخوانید:
اجرای مراسم ختم در ماه! دانشمندان مدت ها است می دانند وقتی از افراد خواسته می شود مقادیر بالاتر یا پایین تر از این آستانه را سریع تشخیص دهند، آنها به طرز متفاوتی واکنش نشان می دهند، اما مشخص نبوده است که این امر واقعا شاهدی از وجود دو مکانیسم عصبی متمایز است یا خیر.
انسان ها معمولاً تعداد چهار یا کمتر را می توانند در نگاه اول و بدون شمارش تشخیص دهند و حدودا همیشه درست می گویند. این قابلیت به برآورد آنی بصری (subitizing) مشهور است. رواشناسان این اصطلاح را قرن گذشته ابداع کردند و با شمارش (counting) و تخمین (estimating) فرق دارد. این اصطلاح به این مورد اشاره دارد که هنگام نگاه کردن به چند شیء، بدون احتیاج به شمارش یا حدس زدن، می توانید فورا تعداد آنها را تشخیص دهید.
درحالی که به سادگی می توانیم مقادیر تا چهار را تشخیص دهیم، وقتی به پنج یا بیشتر می رسیم، این قابلیت ناپدید می شود. برای مثال، اگر از ما خواسته شود فورا تعداد مجموعه ای متشکل از هفت سیب را مشخص نماییم، معمولاً تردید می نماییم و تخمین میزنیم و کمی بیشتر طول می کشد تا پاسخ دهیم. بااین حال پاسخ های ما از دقت کمتری برخوردار می باشد.
از آنجاییکه مهارت تشخیص فوری ما به صورت ناگهانی برای مقادیر بالاتر از چهار محو می شود، بعضی از پژوهشگران به این مورد فکر کرده اند که آیا امکان دارد مغز از دو روش پردازش جداگانه برای مقادیر کمتر و بیشتر استفاده نماید. شاید هم این طور باشد که مغز ما همیشه از روش تخمین استفاده نماید، اما میزان خطا برای اعداد کوچک تر آنقدر پایین باشد که متوجه آن نشویم.
پژوهش های گذشته نشان داده بود مغز انسان دارای نورون هایی است که مسئول هریک از اعداد هستند و نورون های خاصی در پاسخ به مقادیر مشخص شلیک می شوند.
بعضی از نورون ها عموما زمانی شلیک می شوند که فرد دو عدد از یک چیز را می بیند (مثلا دو سیب)، درحالی که برخی دیگر وقتی شلیک می شوند که تعداد متفاوتی را می بینند. بااین حال، خیلی از این نورون ها در پاسخ به تعداد کمی بیشتر یا کمی کمتر هم شلیک می شوند؛ هرچند واکنش آنها برای مقادیر دورتر از عدد اصلی آنها ضعیف تر می شود.
پژوهشگران در مطالعات گذشته خود نشان داده اند که «اثر فاصله عددی» در میمون ها هم رخ می دهد. اگرچه، در انسان ها معمولاً فقط زمانی اتفاق می افتد که ما پنج یا تعداد بیشتر را ببینیم که به تفاوت های ناشناخته در نحوه شناسایی اعداد کوچک تر توسط مغز ما اشاره دارد.
نویسندگان مقاله می گویند به نظر می آید مکانیسم اضافه ای برای اعداد کمتر از ۵ وجود دارد که باعث عملکرد دقیق تر این نورون ها می شود.
نورون های مسئول اعداد کمتر امکان دارد نورون های مسئول اعداد نزدیک را مهار و بنابراین، هرگونه سیگنال مختلط درمورد کمیت موردنظر را محدود کنند. برای مثال، وقتی نورون مخصوص تعداد ۳ شلیک می شود، نورون هایی را که معمولاً در پاسخ به ۲ یا ۴ شلیک می شوند، هم مهار می کند. نورون های مسئول تعداد ۵ و بیشتر از آن، ظاهرا فاقد این مکانیسم هستند.
پژوهشگران ۱۷ بیمار را در بیمارستان دانشگاه بن انتخاب کردند که برای جراحی مغز به منظور درمان صرع آماده می شدند. بعنوان بخشی از رویه درمانی، میکروالکترودهایی در لوب گیجگاهی بیماران گذاشته شده بود. پژوهشگران از الکترودها برای اندازه گیری واکنش سلول های عصبی جداگانه به محرک های بصری استفاده کردند.
افراد مورد مطالعه به صفحه کامپیوتری نگاه می کردند که تعداد متفاوتی از نقطه ها را به مدت نیم ثانیه نشان می داد. بعد از آن، پژوهشگران از افراد تحت آزمایش می پرسیدند تعداد نقطه هایی که دیدند، زوج بود یا فرد؟
وقتی تعداد نقطه ها تا چهار عدد بود، آزمودنی ها سریع و دقیق پاسخ می دادند و عملا خطایی در کار نبود. اما وقتی تعداد نقطه ها به ۵ مورد و بیشتر رسید، هم خطا و هم زمان پاسخگویی زیادتر شد.
به نقل از دانشمندان، پژوهش آنها سرنخ های جدیدی را درمورد مکانیک مغز انسان عرضه می دهد و جزئیات مهمی را درمورد نحوه پردازش اعداد توسط مغز آشکار می کند. چنین پژوهش هایی می تواند درک ما را از اختلالاتی مانند اختلال یادگیری ریاضی (دیسکلکولیا) هم افزایش دهد.
بیشتر بخوانید:
بزرگترین خودروساز جهان در راه ایران/عکس ملوان زبل همه را فریب داد/ اسفناج اصلا منبع غنی آهن نیست! خودرویی که با قیمت ۵۲۰ میلیونی خود می توانست جایگزین ۲۰۷ ایران خودرو شود! /عکس ۵۸۵۸