چرا انسان نمی تواند همزمان عاشق دو نفر شود؟

به گزارش طب اصیل، یورونیوز نوشت: یک مطالعه علمی که در زمینه عشق رمانتیک و یافتن شریک زندگی بین انسان ها انجام شده است نشان داده است اصطلاح «عشق آدم را کور می کند» تا حد زیادی ریشه در حقیقت دارد.
عشق از دیر باز بعنوان یک احساس انسانی در نظر گرفته شده است که ریشه ای هورمونی، عصبی و شیمیایی دارد. این احساس همینطور نتایج فیزیکی ملموسی را در بدن انسان سبب می شود که افزایش ضربان قلب ناشی از ترشح آدرنالین یکی از آن هاست.
حالا اما دانشمندان می گویند برای نخستین بار توانسته اند دریابند که عاشق بودن به همان اندازه که به احساسات مربوط می شود، با تغییر رفتار در انسان هم مرتبط می باشد و مغز انسان می تواند فرد معشوق را در مرکز توجه قرار می دهد و او را به اولویت اصلی مان بدل کند.
به قول آنان، «سیستم فعال ساز رفتاری مغز» (BAS) سامانه ای است که رفتارهای انسانی را هدایت می کند و نقش آن در زمانیکه عاشق می شویم سبب تغییر رفتار ما می شود. این سیستم در واقع کاری می کند که معشوق را در مرکز جهان ببینیم و تفاوتی شاخص میان او و دیگران قائل شویم.
بیشتر بخوانید:
این موشک خیبرشکن است / عکس ماموریت دانشمند ایرانی در آمریکا برای آوردن انرژی خورشید از فضا به زمین رده بندی جدید از سرعت اینترنت کشورها منتشر شد! تیمی از پژوهشگران در دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه کانبرا و دانشگاه استرالیای جنوبی در این مطالعه ارتباط بین «سیستم فعال ساز رفتاری مغز» (BAS) و عشق رمانتیک را بررسی کردند.
در این تحقیق که از میان داوطلبانی از ۳۳ کشور جهان انجام شد، ۱۵۵۶ جوان که بعنوان «عاشق» شناخته شده بودند از نظر رفتار و واکنش عاطفی نسبت به شریک زندگی خود، تمرکزی که روی محبوب خود داشتند و اولویتی که برایش قائل می شدند مورد بررسی قرار دادند.
آدام بوده، محقق مقطع دکترا در دانشگاه ملی استرالیا و نویسنده اصلی این مطالعه، با اشاره به اینکه «هیچ مدرکی وجود ندارد که یک فرد بتواند همزمان عاشق بیشتر از یک نفر شود»، می گوید: «روابط چندعشقی وجود دارد که در آن افراد می گویند در آن واحد عاشق چندین شریک خود هستند. اما این نوع عشق از نوع عشق هایی است که اصطلاحا ‘عشق همراه’ نام دارد و نسبت به عشق واقعی شدت آن کمتر و با روابط طولانی مدت تری توأم است.»
فیل کاوانا، محقق در دانشگاه کانبرا و از همکاران این مطالعه، در اینباره گفت یافته های جدید نشان داده است که عشق رمانتیک با تغییرات در رفتار و همینطور احساسات مرتبط می باشد. او افزود: «ما نقشی را که اکسی توسین در عشق رمانتیک ایفا می کند می دانیم، چونکه وقتی با عزیزانمان تعامل می نماییم مقادیر زیادی از آن در سرتاسر سیستم عصبی و جریان خون ما به گردش درآمده است.»
دکتر کاوانا با اشاره به اینکه در به وجود آمدن اولویت عاشقانه پای یک ترکیب شیمیایی در بین است، اظهار داشت: «روشی که در آن معشوق ها اهمیت ویژه ای پیدا می کنند به علت ترکیب اکسی توسین با دوپامین است. ماده ای شیمیایی که مغز ما در طول عشق رمانتیک آزاد می کند. اساساًعشق مسیرهایی را در مغز فعال می کند که با احساسات مثبت مرتبط می باشد.»
۵۸۵۸

منبع: