مطالعه محققان استرالیایی نشان می دهد؛ تأثیر سطح پایین تستوسترون بر افزایش ریسک مرگ و میر

به گزارش طب اصیل، محققان گزارش می دهند که سطح پایین تستوسترون با افزایش ریسک مرگ و میر ناشی از همه دلایل و افزایش ریسک مرگ قلبی عروقی مرتبط می باشد.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، به قول محققان، تستوسترون پایین در مردان می تواند به معنای طول عمر کوتاه تر باشد.
محققان دانشگاه استرالیای غربی، بررسی سیستماتیک و متاآنالیز ۱۱ مطالعه شامل بیشتر از ۲۴۰۰۰ نفر را انجام دادند.
محققان می خواستند ارتباط هورمون های جنسی را با مرگ و میر و خطر بیماری های قلبی عروقی در مردان مسن بررسی نمایند.
آنها به این نتیجه رسیدند که سطوح پایین تستوسترون در مردان با افزایش ریسک مرگ و میر ناشی از همه دلایل و سطوح بسیار پایین با افزایش ریسک مرگ قلبی عروقی مرتبط می باشد.
این تیم برای درک روابط بین غلظت هورمون های پایه (تستوسترون کل، گلوبولین متصل کننده به هورمون جنسی، هورمون لوتئینیزه کننده، دی هیدروتستوسترون و استرادیول) و خطر نسبی حوادث قلبی عروقی، مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی، و مرگ و میر ناشی از همه علل، داده های فردی بیمار را بررسی کردند.
با توجه به داده ها، محققان گفتند که تنها مردانی که غلظت تستوسترون کل پایینی دارند، خطر مرگ و میر ناشی از همه دلایل را دارند.
به گفته محققان، مردان می توانند به صورت طبیعی با کاهش چربی شکم، حداقل ۶ ساعت خواب در هر شب و پرهیز از مصرف غذاهای فرآوری شده، تستوسترون را بالا برند.
همچنین آنها خاطرنشان کردند: آقایان حداقل سه بار در هفته حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ورزش قلبی و عروقی انجام دهند، از مصرف الکل پرهیز کنند، روزانه بیشتر از ۳ لیتر آب بنوشند و دو تا چهار عدد تخم مرغ در هفته همراه با زرده مصرف کنند.
تاکید می شود مردانی که تستوسترون پایینی دارند باید از مصرف مکمل های حاوی استروژن اجتناب کنند.

منبع: