دکترای تخصصی قارچ شناسی پزشکی هشدار داد؛ نشانه های مسمومیت با قارچ سمی را بشناسید

طب اصیل: یک دکترای تخصصی قارچ شناسی پزشکی، در مورد نشانه های قارچ سمی و علایم و عوارض مسمومیت با این دسته از قارچ ها، توضیحاتی داد.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، انسیه لطفعلی، با اعلان اینکه شایع ترین و رایج ترین نشانه مسمومیت با قارچ سمی، دل پیچه است، اظهار داشت: علامت های گوارشی مثل دل پیچه، استفراغ و یا سردرد و سرگیجه و یا افزایش تپش قلب همچون نشانه های مسمومیت با قارچ های سمی است.
وی افزود: از دیگر نشانه های مسمومیت با قارچ با بالا رفتن تپش قلب، قرمز شدن پوست، افزایش حرارت پوست صورت و یا بدن است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اعلان اینکه در موارد شدیدتر که توکسین ها بیشتر باشد و یا قارچ سمی تر، عارضه های بیشتری متوجه فرد است، افزود: تشنج، ایجاد مشکلات تنفسی و یا نارسایی کلیوی از دیگر عارضه های مسمومیت با قارچ است.
وی با اعلان اینکه در بعضی موارد مشکلات استفاده از قارچ های سمی می تواند خطرات جدی تری به همراه داشته باشد، افزود: حتی در مواردی استفاده از قارچ سمی فرد را به کما می برد و یا منجر به مرگ خواهد شد.
لطفعلی اضافه کرد: به هر میزان که فرد پس از استفاده از قارچ علامت های بیشتر و سریع تری را نشان دهد، با عوارض کمتری در مقایسه با فردی که پس از ۶ تا ۸ ساعت نشانه دار می شود، مواجه خواهد بود. یعنی بهتر است بمحض مراجعه بیمار به مرکز درمانی این سوال که چند ساعت پیش قارچ سمی مصرف کرده از او پرسیده شود، هر چه ساعت طولانی تری از مصرف گذشته باشد تا فرد علامت دار شود، بطور قطع بررسی ها باید جدی تر شود.
این متخصص قارچ شناسی پزشکی، با اعلان اینکه چگونه می توان بصورت تجربی قارچ سمی را از قارچ خوراکی تفکیک کرد، اظهار داشت: این کار نیاز به مهارت دارد و تنها یک قارچ شناس و یا کسی که مهارت کافی و تخصص دارد می تواند این مسئله را شناسایی کند؛ افراد غیرمتخصص با دیدن ظاهر قارچ نمی توانند قارچ سمی را از غیرسمی تفکیک کنند.
وی افزود: گروهی از خانواده قارچ ها وجود دارند به نام خانواده آمانیتا، این قارچ ها سمی ترین و کشنده ترین قارچ ها هستند، اگر قارچی در طبیعت باشد که هاگدان سفید داشته باشد، به احتمال بسیار زیاد سمی است و ضمناً رنگ قرمز در ساقه یا کلاهک قرمز قارچ، نشانه هشدار دهنده ای بر سمی بودن آنست.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بنظر می رسد باید به همه افراد باید اعلام نماییم که تمام قارچ هایی که در طبیعت هستند، سمی هستند و قارچ خوراکی مورد نیاز را باید از فروشگاه ها تهیه کنند.
وی با اعلان اینکه مسمومیت با قارچ به میزان مصرف، نوع قارچ و زمان مراجعه به پزشک بستگی دارد، افزود: به طور معمول در مراحل اولیه مسمومیت درمان ها موثرند ولی در صورت مسمومیت شدید و یا کاهش افت هوشیاری درمان های پیچیده تر و در مراکز تخصصی مورد نیاز است، در این موارد بهتر است اطرافیان مقداری از قارچی که فرد مسموم شده از آن بهره برده به همراه داشته باشند تا میزان مسمومیت و خطرات احتمالی سریع تر تشخیص داده شود.

منبع: